Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Samsung GX10 & Dual KIT - nieostre zdjęcia :(
Witam serdecznie.

Mam na imie Sebastian i jakby to powiedzieć ... jest to mój pierwszy raz na forum Pentaxa;)
Jakiś czas temu zakupiłem GX10 z dual KITem (18-55 i 50-200).
Zrobiłem ponad 5000 zdjęć i mam mieszane uczucia co do jakości zdjęć, a mianowicie chodzi o ostrość. Czytałem o BF/FF, ale nie dotykałem jeszcze menu serwisowego (mam wersje softu 1.20).
Obiektywy testowałem przy różnych czasach, przysłonach, ISO itp. Podbijałem także ostrość w aparacie na max, ale bez większego efektu.
Punkt ostrości ustawiałem na centrum, pojedyńczy punkt a także wersja SEL oraz wielopunkt.

1) KIT 18-55 na krótkim końcu ostrzy fatalnie. Niemal wszystkie zdjęcia są nieostre. Drugi koniec to inna historia. Przy 55m fotki niemal zawsze wychodzą idealnie lub przyzwoicie ostre. Zauważyłem, że zdjęcia ogólnie wychodzą ostrzejsze gdy używam flesza.

2) KIT 55-200. Tutaj zdjęcia wychodzą w miare ostre w przedziale ~80-170. Krótki i długi koniec to porażka. Zdjęcia niemal zawsze pozbawione są ostrości.

Ciekawi mnie czy ktoś ma podobne doświadczenia. Nie wiem czy można z tym coś zrobić czy po prostu musze zakupić nowe, lepsze obiektywy.

pozdrawiam,
Sebastian
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Czy ta nieostrosc objawia sie przy ogladaniu zdjec 1:1, czy odbitek? Probowales postawic aparat na statywie i ostrzyc recznie? Jesli wczesniej uzywales kompakta, to masz standardowe objawy - kompakty na chama wyostrzaja zdjecia i po przesiadce na DSLR'a wydaje sie, ze zdjecia sa nieostre. Zrobo na probe odbitke, to przekonasz sie, ze tak wcale nie jest.

dz.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian_UK, pokaż może przykłady, najlepiej z exifem. Fotki daj z zewnętrznego serwera.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitakj Sebastain.
Czy mógłbyś wrzucić sample, by można było odnieść się do konkretnych okoliczności przyrody? Osobiście do kita nic nie mam - jak zdecydowana większość useró. Może więc występuje jakaś wada z Twoim szkłem.
Plik najlepiej zawieś na Imageshock czy innym Fotosiku i podeślij tu miniaturkę lub link.
Najlepiej, by był to plik z Exifem.
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Argawen, nie spodziewałem się Ciebie i tutaj;) Jak miło:)
Chętnie wrzuce je za moment na imageshack jednak nie za bardzo wiem o co chodzi z exifem. Mógłbyś mi wytłumaczyć co oznacza dołączyć exif?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dołączyć EXIF-a znaczy napisać jakie parametry ekspozycji ma zdjęcie, a najlepiej żeby to było zawarte w EXIF-ie właśnie, czyli w zdjęciu. :-)

Masz standartowe objawy, każdy po kompakcie ma takie wrażenia. Za to jak ładnie fotki z lustrzanek można wyostrzać i obrabiać... :-D I dalej są dobrej jakości.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian_UK napisał/a:
Argawen, nie spodziewałem się Ciebie i tutaj;) Jak miło:)
Czasami wpadam na Cyberfoto, ale tutaj jestem grzeczniejszy :mrgreen: .

Sebastian_UK napisał/a:
Mógłbyś mi wytłumaczyć co oznacza dołączyć exif?
właśnie Gwiazdor to wytłumaczył. W każdym pliku z aparatu są zaszyte informacje o parametrach zdjęcia. Wystarczy podejrzeć, nawet przez Irfanview lub podobny program, albo w programie dołączonym do aparatu.
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
1) 1/250, f/5.6, 200mm, ISO560


2) Crop powyzszej fotki


3) 1/125, f/5.6, 200mm, ISO 560


4) Crop z powyzszej fotki


Co o tym myślicie? Probowałem robić podobne fotki przy innych czasach, przesłonach, ISO i zawsze niewyraźne wychodzą.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przede wszystkim, to masz maksymalnie otwarta przysłonę, dlatego może wyszło trochę mydlano.

[ Dodano: 2007-06-12, 17:15 ]
Robisz te fotki na najwyższej jakości i rozdzielczości jpg lub w DNG ?
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Argawen, fakt, oko na 5.6 ale czy to oznacza, ze każda fotka przy takim otworze będzie rozmyta? Robiłem też sporo fotek przy oku f/8, f/11 i efekt ten sam - brak ostrości. Tak jak jednak napisałem dotyczy do głownie krótkiego i długiego końca w 55-200 i krótkiego końca w 18-55.

[ Dodano: 2007-06-12, 16:20 ]
Nie zauważyłem drugiego pytania. Fotki robie w JPG ale na max jakości i max rodzielczości. Fotki z przedziału powiedzmy 100-150 wychodzą całkiem dobrze.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jest dobrze.
Jak pisał Pawełek, max otwarty obiektyw raczej nie rysuje najostrzej. W dodatku to tylko kit. I ISO 560.
Ale jak już zdążył nadmienić Gwiazdor: Zdjęcia z lustrzanek - zwłaszcza semipro - nie są drastycznie ostre, po to, by można było później mieć większe pole manewru w programach postprodukcyjnych. Każde szkło obniża jakość swego obrazowania w okolicach skrajnych ogniskowych - czasami jest to węższy koniec, czasami szerszy. To zależy od obiektywu. Zrób jakieś zdjećie na ISO 100 i wówczas sprawdź ostrość.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oprócz tego co napisali koledzy to na pierwszym widać, że ostrość złapało na tym pasiaku po lewej stronie. Drugie jest jak najbardziej OK.
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Właśnie przeglądnąłem sobie inne fotki i faktycznie fotki są dużo ostrzejsze już przy f/8. Nie zwróciłem wcześniej na to aż takiej uwagi.
Poniżej kilka kolejnych fotek. Co myślicie o ich ostrości?
Dla mnie 1 i 3 sa calkiem OK (choc w 1 o dziwo dziura 4.5 ale ogniskowa 125).
2 i 4 to dla mnie nieporozumienie (obie na 50mm). Na moim monitorze (20" MVA LCD) widze kompletny brak ostrości. Używanie otwartego na max oka dla krótkiego i szerokiego końca nie ma wiec chyba prawa bytu i trzeba oko przymykać minimum do f/8. Jak myślicie?


1) 1/60, f/4.5, 125mm, ISO800


2) 1/350, f/4.5, 50mm, ISO560


3) 1/180, f/8, 50mm, ISO560


4) 1/180, f/4.5, 50mm, ISO400
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrob odbitki i je oglądaj a na pewno się pozytywnie zdziwisz.
 

spox73  Dołączył: 19 Mar 2007
Zmień monitor na CRT lub skalibruj tego co masz. Pracuj na dedykowanej rozdzielczosci dla monitora. Dla mnie te fotki są jak najbardziej ok. Na ceopie 100% to tylko z * wychodza superostre. Nie panikuj.

 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
Sebastian_UK, fotki jak najbardziej ostre,ino miękkie :-) może monitor spróbuj podostrzyć,albo zobacz zdjęcia na monitorze znajomego
 

spox73  Dołączył: 19 Mar 2007
Michał K napisał/a:
Sebastian_UK, może monitor spróbuj podostrzyć,

Dla przypomnienia - monitor ostrzy się scyzorykiem :lol: w ekstremalnych warunkach pieprzem. Ortodoksi monitorowi robia to Tabasco :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Na moim elcede wszystko ostre!
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
na moim 7 letnim Panasonic ceerte też
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Dzieki wielkie dla wszystkich za pomoc. Wygląda na to, że fotki są więc faktycznie do zaakceptowania a ja po prostu wymagałem ostrości, którą oferują znacznie droższe obiektywy. Tutaj mam jednak pytanie. Czy możecie polecić jakiś dobry obiektyw jako zamiennik jednego jak i drugiego kita? Interesuje mnie jak najlepsze ostrzenie i jakość zdjęć. Będę wdzięczny za rzeczowe podpowiedzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach