dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Sebastian_UK napisał/a:
Dzieki wielkie dla wszystkich za pomoc. Wygląda na to, że fotki są więc faktycznie do zaakceptowania a ja po prostu wymagałem ostrości, którą oferują znacznie droższe obiektywy. Tutaj mam jednak pytanie. Czy możecie polecić jakiś dobry obiektyw jako zamiennik jednego jak i drugiego kita? Interesuje mnie jak najlepsze ostrzenie i jakość zdjęć. Będę wdzięczny za rzeczowe podpowiedzi.

Sebastian, ostrosc dosc latwo mozna poprawic na poziomie obrobki plikow RAW. Zacznij robic w RAW-ach :-)
A kity to przyzwoite obiektywy, i zeby miec duzo lepsza jakosc od nich, musialbys wydac fure kasy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdjęcia są ostre, tylko opony nie ma :mrgreen:
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Dan, licze sie z wydaniem kasy. Zarabiam tu fotografia na życie więc wliczam to w koszty. A RAW'y ... bardzo chętnie. Robie jednak dużo zdjęć na imprezach, gdzie trzeba bardzo szybko wycelować, pstryknąć i celować do kolejnych ludzi itp.
Tu zdecydowanie lepiej sprawdzają się niestety JPG. Będę jednak próbował zrobić jedną imprezę na RAWach i zobaczymy jak wypadnie to szybkościowo.
A odnośnie wyostrzania w RAWach ... czy ktoś mógłby mi po prostu pokazać jak to najlepiej zrobić i w jakim programie?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian_UK, - bardzo ladnie dziala lightroom.....natomiast mam wrazenie ze slabiej rozpracowuje cienie zwiazane z szumami.....albo sie czepiam....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian_UK napisał/a:
Robie jednak dużo zdjęć na imprezach, gdzie trzeba bardzo szybko wycelować, pstryknąć i celować do kolejnych ludzi itp.
DNG (RAW) przeważnie zapisuje się w ciągu 2-3 sek. Samsung może strzelić do 9 strzałów w serii. Więc szybkością bym się nie martwił. Naprawdę można wiele zrobić w formacie DNG.
Sebastian_UK napisał/a:
A odnośnie wyostrzania w RAWach ... czy ktoś mógłby mi po prostu pokazać jak to najlepiej zrobić i w jakim programie?
Pierwszy program, to ten dołączony do aparatu, na pewno czyta DNG :-) . Są poza tym Photoshop Elements, Photoshop czy Silkypix.

[ Dodano: 2007-06-12, 22:22 ]
Fafniak napisał/a:
bardzo ladnie dziala lightroom
No tak, zapomniałem o tym :oops:

[ Dodano: 2007-06-12, 22:23 ]
Fafniak napisał/a:
albo sie czepiam
Byłbym zaskoczony, gdybyś tego nie zrobił :-P
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
Jedna dygresja- w mojej firmie nikt nie wiedział jaka jest natywna rozdzielczość dla 17"LCD i też wszyscy narzekali, że nie ostro :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marcin711 napisał/a:
jaka jest natywna rozdzielczość dla 17"LCD
chyba 1280x1024. Taka sama jak w 19". Przeważnie.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
natywna rozdzielczosc lcd zalezy od modelu, ja mam 19 i zupelnie inna :) ogolnie trzymaja sie producenci "standardow" :) ale to jest pierwsza rzecz na jaka patrzylem kupujca monitor.
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Argawen - myślę, że masz całkowitą rację z RAWami i kolejną imprezę zrobię w RAWach (fotki i tak będą robione z fleszem). Jedynie musze dokupić kilka kart pamięci;) Program dołączony do Samsunga już przetestowałem jednak jego możliwości mnie nie zachwyciły. Wcześniej RAWy z Fuji 9600 obrabiałem w Photoshop'ie CS2, ale robiłem to dość rzadko. Nie nauczyłem się jeszcze jak poprawnie obrawiać RAW'y by wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Lightroom ... czy to konkurencja dla Photoshopa w dziedzinie obróbki RAW?
Jeśli to osobny program to którą wersje warto zainstalować i za co się w nim chwycić? ;)

[ Dodano: 2007-06-12, 21:48 ]
Ach, a rozdzielczość mam 1680x1050 (20.1" Panorama MVA). Ustawienia wydają się być ok gdyż jak przeglądam naprawde ostre fotki, które koledzy zrobili lepszym sprzęcikiem to jest naprawde ostrooo na ekranie;)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sebastian_UK napisał/a:
Lightroom ... czy to konkurencja dla Photoshopa w dziedzinie obróbki RAW?
To jest takze program firmy Adobe, jak Photoshop. Ale jest tylko "wywoływaczką", takim Camera Raw z Photoshopa.
 
Sebastian_UK  Dołączył: 12 Cze 2007
Co wiec lepiej uzywac, CameraRAW w Photoshop czy Lightroom? :) Jakieś za i przeciw? :>
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Sebastian_UK, z tych dwoch wolalbym miec Szopa. Genialne narzedzie do pracy. Tam gdzie potrzebna jest profesjonalna obrobka bitmap Photoshop jest niezastapiony. Wart kazdej zlotowki z tych przeszlo 2,5 tyś. Lajtroom to swietne narzedzie dla amatorow. Zawodowcow zaspokoi tylko w ograniczonym zakresie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie wiem jak obecnie, ale ACR straszliwie oddawał kolorystykę z Pentaksa.
Nie mam pojęcia, jak to się ma do DNG i Lightrooma.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Nie mam pojęcia, jak to się ma do DNG i Lightrooma.
tak samo jak PS
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czyli też pieprzy kolory? A to całe gadanie o zaszytym profilu w pliku?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan napisał/a:
Lajtroom to swietne narzedzie dla amatorow. Zawodowcow zaspokoi tylko w ograniczonym zakresie.
-????naprawde ?????!!!!!!!
zapominasz o jednej sprawie....lightroom jest idelny dla tych ktorzy nie posiadaja najnowszego szopa......nowe wywolywaczki raw(do szopa) dzialaja tylko z CS-2 i 3......
Dwa - lightroom ma jednak prostsza i szybsza obsluge i zgromadzona narzedzia w jednym miejscu to co potrzebne jest do pracy i to w takim zakresie ze pozostaje w szopie zrobic retusz.....+ warstwy....
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
-????naprawde ?????!!!!!!!

Nie, na niby :-?

Fafniak napisał/a:
zapominasz o jednej sprawie....lightroom jest idelny dla tych ktorzy nie posiadaja najnowszego szopa......nowe wywolywaczki raw(do szopa) dzialaja tylko z CS-2 i 3......

A moim zdaniem Lajtrum to nic innego jak rozszerzenie funkcjonalnosci Adobe ACR. Tandem Lightroom + Photoshop to zestaw, ktory spelnia oczekiwania zawodowcow. Sam Lihgtroom w mojej opinii nie.

Fafniak napisał/a:
ze pozostaje w szopie zrobic retusz.....+ warstwy....

Tylko retusz i warstwy? Dla mnie to nie jest tylko. Czesto jest to bardzo zaawansowana robota, przy ktorej korekcje w Ligtroomie to pikus.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, - nie zrozumiales mnie......
1 - lightroom jako wywolywaczka jest wspanialym wyjsciem dla posiadaczy szopa sprzed ery CS2
2 - dla tych ktorzy niezbyt uznaja prace dodatkowa na warstwach i retusz....co wiecej potrzeba?
3 - prosciej jest osiagnac balans bieli niz w szopie.....
4 - tandem szop i lightroom jest super....

[ Dodano: 2007-06-15, 10:35 ]
a swoja droga lepiej jest zrobic zdjecie dobre tak zeby nie trzeba bylo poprawiac :-P
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Fafniak napisał/a:
a swoja droga lepiej jest zrobic zdjecie dobre tak zeby nie trzeba bylo poprawiac

genialne odkrycie :-B

[ Dodano: 2007-06-15, 10:41 ]
ale ja tak nie potrafię
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tetenalu.
A jak tam czerwienie w Lightromie?
Próbuję sięod jakiegoś czasu dowiedzieć, czy jest różnica w oddawaniu barw między PEFem a DNG w tym sofcie (w porównaniu do PPLa) i jakoś wszyscy mnie zbywają jak nie przymierzając sprzedawcę podróbek zeptera.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach