milewski01  Dołączył: 02 Sie 2014
Dzięki bakulik, to jest to! Film nie utrwalony w tych miejscach i rzeczywiście z większym niż zwykle oporem wkręcał się na szpulę.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja bez względu na to, jakiego utrwalacza używam, jestem tradycjonalistą i trzymam w nim każdy film ok. 10 minut. Dawno nie miałem kłopotów z "niedoutrwaleniem" filmu. :-) Pzdr.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
milewski01 jak widzę używa Pentaxa ME, który nawija film odwrotnie (emulsją do zewnątrz) na szpulkę odbiorczą. Jeśli film siedzi długo w aparacie, a potem jest zwinięty z powrotem do kasetki i niedługo później wkręcany w koreks, to początek i koniec filmu zwijają się w przeciwne strony, stąd większy opór przy wkręcaniu, film „pręży się” w rowkach szpuli i styka z nią, a jak widać mogą się również skleić dwa zwoje ze sobą. Rozwiązanie? Szybko wypstrykać i zwinąć rolkę. ;-) Ewentualnie po zwinięciu do kasetki poczekać kilka dni z wywołaniem, żeby się błona skręciła z powrotem w jedną stronę. Można też nawijać film na szpulę koreksu emulsją na zewnątrz, jeśli tak się zwija początek, ale opory i tak mogą wystąpić pod koniec tej czynności.
milewski01 napisał/a:
Film nie utrwalony w tych miejscach

To że nie utrwalony to jeszcze nic, można to naprawić, ale może być też tam niewywołany, więc te klatki z plamą mogą być stracone.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
milewski01 Moja Minoltka też tak ma. Szpule Paterson i Krokus przyjmują taki naprężony film. Wkręcałem, ostatnio raczej do Petersona wielokrotnie, może trochę z oporem, ale skutecznie. Emulsja na brzegu perforacji świadczy o wkręceniu filmu emulsją na zewnątrz.
 
milewski01  Dołączył: 02 Sie 2014
Mam szpule Kaiser, zaryzykuję rolkę lutową i uważniej ją nawinę, potem będę eksperymentował ze szpulami... Dzięki chłopaki!
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Ech, milewski01, pisząc o tym w tym temacie straciłeś szansę na fantastyczny debiut w innym arcyciekawym wątku...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No to wywołana styczniowa rolka - nie bez przygód , schnie sobie.
Kurde, ale szerokie kadry robiłem. Brak obycia z dalmierzowcem...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zdjęcie wysłane. Ale…
Naświetliłem i wywołałem (w różny sposób) dwie rolki i jestem średnio zadowolony z tego PANa… Coś jest nie tak z obrazkiem, jaki uzyskuję. Widać za słabo go przetestowałem przed dokonaniem wyboru filmu. Zastanawiam się, czy być diehardem do końca i próbować coś więcej z niego wycisnąć, czy trochę zmięknąć i może jednak zmienić wybór…
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ja za to jestem bardzo zadowolony z TRI-Xa, a też pierwszy raz go wziąłem "na warsztat", wcześniej jakoś go omijałem. Nie żałuję wyboru ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak to jest, jak człowiek chce iść po taniości… Ale rok temu też w styczniu żałowałem wyboru Fomapana, a potem okazało się, że jest całkiem dobrze. Поживём – увидим. ;-)
Tri-X fajny jest, też go rozważałem.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Poszło i moje, nie mogę się doczekać publikacji Waszych zdjęć :!:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
bakulik, może zmienisz wywoływacz?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Nie przepadam za Rodinalem, zwykle średnio mi się podobają negatywy wywołane w nim. Popieram się horhe - spróbuj czegoś innego :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja tym razem wziąłem TMax i jestem bardzo zadowolony. Nie polubiłem się z Trix'em. Jest pomiędzy nimi różnica, moim zdaniem na korzyść TMax'a. Wołam w HC-110 (podarunek od espresso). Pzdr.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
powalos, potwierdzam TMax jest super w szczególności 400.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Z TMaxów wolę setkę :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
irek83 napisał/a:
potwierdzam TMax jest super w szczególności 400.

irek83, na takim będę tym razem się bawił. Pzdr.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
jorge.martinez, Fenol, od zmiany wywoływacza chcę zacząć, to pomogło rok temu. ;-) Mam jeszcze dwie rolki PANa na stanie, tak od razu się nie poddam. :-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
bakulik, jak chcesz bezpiecznie, to zrób w D-76/ID-11. W D-76 wołałem kiedyś przeterminowanego PANa, tylko nie pamiętam czy 100 czy 400. Wyszedł bardzo fajnie.
 

moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
Nie wiem czy zdążę.. mam 20 kilka klatek zrobionych a czasu jak na lekarstwo. Z pracy to aktualnie najlepiej jakbym wcale nie wychodził, tyle nawalone.. krótkie epizody czasu wolnego przypadają na godziny w których światła brak (tak jak np. teraz) . Jedyna nadzieja w weekendzie.. jak uda mi się wywołać w niedzielę to może jeszcze przed północą dostarczę, ale coś czuję że małe szanse na to.

Najwyżej będę kibicował wam ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach