pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Konkurs Oczko
Jak w temacie;)
Co zmieniamy w Oczku?
Co zamiast słitfoci?
Proszę piszcie - nowa edycja już niedługo.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
pinkman napisał/a:
Co zamiast słitfoci?


Może fotografia nocna?
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Dobry pomysł, jestem za.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Nie wiem czy zmiana poszczególnych tematów coś zmieni. Niestety zainteresowanie coraz mniejsze zarówno głosowaniem jak i samym udziałem. Może jakieś symboliczne nagrody dla zwycięzców zmotywują? :roll:
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Za I miejsce jest nagroda - wg. mnie to nie pomoże.
Fotografia nocna jest ok. Może być ciekawie.
Można jeszcze ew. zrobić konfrontację wygranego zdjęcia ze zwycięzcą konkursu Fenola.
Nie wiem co jeszcze.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Kiedyś były dwa konkursy portretowe, jeden z użyciem 18-55, drugi przy użyciu przysłony 16, może coś z tego?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Może jakiś temat dający duże pole do interpretacji tak jak niektóre w Fototurnieju?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
To ja napiszę dlaczego moim zdaniem jest słabe zainteresowanie konkursem. :-P

Po pierwsze, problem ze zgodnością z tematem. Nie może być tak że dopuszczamy zdjęcia niezgodne z tematem albo takie którego podpięcie pod dany temat jest naciągane. Jeśli tematem jest macro to zdjęcia muszą być macro a jak portret to portret, itp. Wiem że czasem może być trudno zdecydować czy dane zdjęcie pasuje ale prowadzący musi być dość restrykcyjny w tym temacie. Dlaczego tak musi być? Otóż dopuszczanie zdjęć niezgodnych z tematem powoduje że ktoś się namęczy z macro albo portretem a i tak wygra widoczek z zachodem słońca bo jest ładny. To zniechęca. Jeśli już chcemy mieć dowolność to wymyślajmy ogólne tematy takie jak np. "Widoczek" albo można też dać temat "Najlepsze zdjęcie jakie kiedykolwiek zrobiłem".

Po drugie, ograniczenie czasowe wykonania zdjęć. Teraz jest rok i to jest moim zdaniem zdecydowanie za mało i powoduje że wiele dobrych zdjęć nie ma szans z powodu daty wykonania. Owszem ktoś mi zarzuci że ma to zmotywować do zrobienia nowych zdjęć ale jak widać nie motywuje. Wielu z nas robi zdjęcia hobbystycznie i nawet jeśli na każdy z zaplanowanych tematów kiedykolwiek udało się tym hobbystom fotografom zrobić zdjęcie, to raczej są małe szanse że zaplanują ich wykonanie w tym roku. Nie dajmy się zwariować, np. ja lubię robić macro, przyrodnicze i samoloty ale żadnego innego tematu nie zaplanuję choć mam zdjęcia do nich pasujące bo kiedyś miałem okazję takowe zrobić. Ja bym wywalił to ograniczenie całkowicie albo dał chociaż 5 lat.

Po trzecie, ograniczenie do jednego konkursu. Moim zdaniem trochę bez sensu. Uważam że taka restrykcja powinna dotyczyć tylko tych zdjęć które np. zajęły pierwsze pięć miejsc. Wiele zdjęć może pasować do kilku tematów. Zdjęcie które np. w temacie "Widoczek" zajęło słabe miejsce może wygrać w temacie "Zachód słońca". Albo zdjęcie które w bardziej ogólnym temacie "Macro" nie miało szans może być najlepsze w temacie "Motyle".

Po czwarte, "profesjonaliści". Nie ma co ukrywać że wśród nas są fotografowie albo nawet fotograficy którzy specjalizują się w danym temacie. Przykładowo w temacie "Macro" mogę z prawdopodobieństwem 95% obstawiać kto zajmie pierwsze pięć miejsc. To powoduje że pozostali nie mają szans i niestety zabawa się kończy. Tutaj musi być jakieś poczucie że jakieś szanse istnieją bo to zniechęca. Ktoś napisze że to zabawa ale właśnie każda zabawa musi się wiązać chociaż z poczuciem że mam szansę. Tutaj nie wiem dokładnie jak rozwiązać ten problem. Można np. wprowadzić ograniczenie do jednego zdjęcia tym użytkownikom którzy wcześniej zajęli trzy pierwsze miejsca w konkursie o takim samym albo pokrewnym temacie. Wiem że to dodatkowa robota dla prowadzącego ale można mieć jakąś listę tematów i zwycięzców - tego dużo nie będzie. Do przedyskutowania.

Po piąte, słaba nagroda. Jakaś nagroda musi być. Może to być jak do tej pory satysfakcja ale może to być też jakaś nagroda rzeczowa. Osobiście uważam że sama satysfakcja w obecnej formie to za mało ale nagrody rzeczowe będą kłopotliwe z wielu powodów. Proponuję utworzyć galerię konkursową w której byłyby umieszczane np. trzy najlepsze zdjęcia z danego konkursu. W skórce subSilwer_RED istnieje link Galeria który nigdzie nie prowadzi i można by go reaktywować. Nagrodą dla zwycięzców było by umieszczenie zdjęć w forumowej galerii która powinna być jakoś wyeksponowana. te zdjęcia mogły być w pewnym sensie wizytówką forum.

Po szóste, problem z tematami. Wiem że nie łatwo je wymyślać ale powinny to być tematy raczej ogólne i bardziej popularne. Niektórzy woleliby tematy mocno kreatywne ale to oznacza mniejszą ilość uczestników. Tak samo nie będą popularne tematy bzdurne. Z tematami trzeba znaleźć jakiś złoty środek. Jeśli ktoś ma niesamowite ambicje i chce się wykazać swoimi zdjęciami to chyba nie za bardzo dobrze trafił. Może lepiej niech spróbuje swoich sił w np ZPAFie lub podobnych gdzie poziom jest wysoki. Tutaj są w większości amatorzy którzy chcą mieć dobrą zabawę.


Rozpisałem się jak nigdy. :-> Nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać ale jakieś zmiany muszą nastąpić. Ja nie biorę udziału w tych konkursach. Na początku coś tam wrzucałem i głosowałem ale potem się zniechęciłem z wielu powodów. Jeśli nastąpią zmiany na pewno wrócę. :-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
ZbyszekB napisał/a:
Nie wszyscy muszą się ze mną zgadzać ale jakieś zmiany muszą nastąpić.

Ja akurat z większością powyższych spostrzeżeń się zgadzam. Zmiany (może nie od razu rewolucyjne) wydają się jednak niezbędne. :roll:
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
ZbyszekB słusznie prawi. Burza mózgów przydałaby się w sprawie tematów - ale sporą część istniejących to bym jednak zostawił.
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Ograniczenie czasowego już bym raczej nie tykał - pewnie zdjęć byłoby więcej, ale jak ktoś kiedyś zauważył taki konkurs powinien trochę zmuszać do fotograficznych wypraw, przemyśleń,prób. Tematy są znane dużo wcześniej, co za problem trochę się ogarnąć i zaplanować coś wcześniej. Nawet bez planowania trafiają się czasami okazje by mając w głowie listę tematów coś ustrzelić. Problem niezgodności z tematem raczej za często nie występuje - fakt nie odrzuciłem ani jednej pracy, ale też nie było wyraźnego powodu. Tematy to sprawa jak najbardziej otwarta, można to pozmieniać, czekam tylko na propozycje co na co zamienić...i tyle. "Profesjonaliści" - pomysł by w jakiś sposób ograniczyć "najlepszych" moim zdaniem jest całkowicie chybiony. Gdzie w takim układzie miejsce na ambicję i walkę o bycie jak najlepszym :mrgreen: Dodatkowo jaka to byłaby satysfakcja gdyby pokonać w bezpośredniej "walce" takiego ADestroyera - do czegoś takiego warto chyba ćwiczyć i kombinować.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
pinkman napisał/a:
Ograniczenie czasowego już bym raczej nie tykał - pewnie zdjęć byłoby więcej, ale jak ktoś kiedyś zauważył taki konkurs powinien trochę zmuszać do fotograficznych wypraw, przemyśleń,prób. Tematy są znane dużo wcześniej, co za problem trochę się ogarnąć i zaplanować coś wcześniej.

Ale z kolei zmiana ograniczenia czasowego pozwoli posłać zdjęcia, na które spojrzało się inaczej... lub po prostu przegapiło termin wysyłki ;-)
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Sam nie wiem, może niech się ktoś jeszcze wypowie.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Myślę, że sięganie do archiwów nie ma zupełnie sensu. Roczne ograniczenie czasowe jak najbardziej wystarcza i przy okazji motywuje do pstrykactwa. ;-)
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Też jestem tego zdania.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Zgadzam się za to w pełni ze ZbyszekB, względem ograniczenia do jednego zdjęcia tym użytkownikom którzy w ostatniej edycji danego konkursu zajęli trzy pierwsze miejsca. Da to większe szanse pozostałym uczestnikom zabawy, a byłym zwycięzcom podniesie poprzeczkę. Korzyść obopólna. ;-)
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
Ja będę obstawiał żeby nie było tego typu ograniczeń, zwycięstwo na równych zasadach cieszy o wiele bardziej :mrgreen:
Na poważnie teraz: mizernym zainteresowaniem cieszył się temat Sesja z modelką - zmieniamy?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Przemodelowałbym ten temat, tak by uwzględnić szersze spektrum sesji, nie tylko z modelką, ale i modelem 8-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
1:72?
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
To już inne temat -Macro :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach