Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Czy w Z-1 jest synchronizacja na 2 kurtynę migawki?
Czy ktoś może wie, jak wygląda sprawa synchronizacji na 2 kurtynę migawki w Pentaxie Z-1? W Pentaxie Z-1p sprawa jest prosta – wszystko omówiono w instrukcji, funkcje tą wybiera się za pomocą pokrętła. Natomiast w instrukcji Z-1 prawie nic się nie mówi o synchronizacji na drugą kurtynę. Nie ma żadnego specjalnego przycisku ani żadnego znaku, który by się wyświetlał. Jednak w dwóch miejscach instrukcji się o tym wspomina. Pierwsze to omówienie funkcji power zoom’a pt „efekt zoom”, gdzie się mówi że z lampą w tym trybie synchronizacja jest zawsze na 1 kurtynę (czyli a contrario w innych trybach możliwa jest synchronizacja na 2 kurtynę). Drugie to przedstawienie funkcji zewnętrznych lamp błyskowych, gdzie w tabeli podaje się, że z niektórymi flashami synchronizacja na 2 kurtynę jest możliwa. Reasumując wydaje mi się, że omawiana funkcja jest dostępna w Z-1, ale tylko za pośrednictwem zewnętrznych lamp błyskowych. Nie można nią sterować z aparatu, jak np. w Z-1p. Czy mam rację?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Culminar, probowalismy z l_uka ustawic na druga kurtyne ale nic z tego nie wyszlo, wiec byc moze nie ma.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o ile pamietam to ma.......realizowane z lampy blyskowej.....(ale glowy uciac sobie nie dam)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak, jest synchro na drugą kurtynę. Ale jest ono realizowane przez elektronikę lampy. Mój Metz 40 m1 ze stopką 3702m1 może realizować tę funkcję. Na pewno mogła ją też realizować oryginalna "pięćsetka" Pentaxa. Funkcję tę uaktywnia się w "menu" lampy, a właściwie przy pomocy przeznaczonego do tego przełącznika
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo, my probowalismy uzyskac dwa blyski - jeden z wbudowanej lampy a drugi z zewnetrznej. Zwykly pojedynczy blysk synchronizowany druga kurtyna na pewno jest osiagalny na zewnetrznej lampie.

PS culminar, mozesz mi podeslac instrukcje do z1 (nie P) - bede bardzo wdzieczny :-B
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
l_uka, byc moze, ale nie mam na to sily wiec nie marudz ;)
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Dzięki za informacje. Co do instrukcji do Z-1 to mam ją w formie papierowej. Jest to dosyć gruba książeczka, dostałem ją przy zakupie aparatu. Wersja angielska. Wydaje mi się jednak, że gdzieś na amerykańskich stronach Pentaxa powinny być do ściągnięcia pliki z tą instrukcją.

[ Dodano: 2007-06-18, 15:26 ]
Podaję linka do instrukcji. Wystarczy wybrać model (PZ-1)
http://www.pentaximaging....ure/show_manual

[ Dodano: 2007-06-18, 15:27 ]
http://www.pentaximaging....uals_literature
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Przpraszam, że budzę śpiącą królewnę ale nie chciałem zakładać nowego wątku. Czy Z-1 lub Z-1p mają matówki z mikrorastrem i klinem? Ile warte są dzisiaj Z-1? Znalazłem na ebayu kilka egzemplarzy za ~100Euro podobno w 100% sprawne ale kosmetycznie w nienajlepszym stanie - są warte tych pieniędzy?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Czy Z-1 lub Z-1p mają matówki z mikrorastrem i klinem?


Nie, ale mozna taka zalozyc...
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Gdybym miał kupować matówkę to najfajniejsza byłaby taka z samym mikrorastrem na całej powierzchni ale nie wiem czy są gdziekolwiek do dostania?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Gdybym miał kupować matówkę to najfajniejsza byłaby taka z samym mikrorastrem na całej powierzchni ale nie wiem czy są gdziekolwiek do dostania?


Chyba byly takie do LXa, ale czy do dostania? Watpie... :-/
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Wsadzalem matowke od LX/MX do Z1p - dzialalo...

Mam nawet tak nowke (o ile dobrze pamietam SA-23) wlasnie z samym mikrorastrem jakby co na sprzedaz... :->

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Mam nawet tak nowke (o ile dobrze pamietam SA-23) wlasnie z samym mikrorastrem jakby co na sprzedaz... :->




Spinner, jor da best.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
A czy wejdzie taka matówka do MZ-6 :-) ?
Nie wiem jeszcze co uda mi się upolować ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach