cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
przy okazji - bo zauważyłem na tym forum swoisty kult "złotego podziału" i "mocnych punktów": kompozycja obrazu (nie tylko fotograficznego) dopuszcza dużo więcej niż tylko lokowanie istotnych elementów w punktach przecięcia domniemanych linii dzielących obraz na 9 części. Polecam uważne przestudiowanie pierwszego lepszego albumu z zakresu historii sztuki... Miłośnikom bardziej matematycznego podejścia do fotografii polecam zaś wznowioną niedawno, interesującą choć jak dla mnie za zimną, książeczkę Pawła Wójcika (tytuł mogę przekręcić, bo nie mam u siebie) "Kompozycja obrazu fotograficznego". Są tam wzory, równania i masę przykładów na różne (poprawne z formalnego puntu widzenia) typy kompozycji. Dla mnie wniosek jest jeden: nie przywiązujmy się kurczowo do jednego schematu. Czasami tajemnica dobrego zdjęcia leży gdzie indziej, poza poprawną kompozycją.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cypis napisał/a:
zauważyłem na tym forum swoisty kult "złotego podziału" i "mocnych punktów"


To taka zaraza internetowa ;-) ....
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Łoł!

Ciekawy wątek, a fotki też niczegowate. Jak dla mnie te pola po prostu bąbowe:)

A jak se porównam twoją galerię 'Pod Wawelem' z moimi fotkami z Krakowa, to ... wymiękam zimnym leszczem:)) Szacuneczek, szacuneczek....

(stary warszawiak)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Oczywiscie kompozycja jest wazna, ale moim zdaniem nie nalezy jej szukac na sile. Jednak matematyka mi jakos slabo pasuje do fotografii i daleki jestem od mierzenia linijka zlotych podzialow i mocnych punktow. Jestem troche ignorantem w tej kwestii :P
Moze akurat w tym przypadku "pod prad" latwiej :) bo inaczej niz wiekszosc.

Pozdrawiam,
Adam
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to chyba nie o to chodzi Adam Sławomir, że idziesz pod prąd - po prostu masz oko i fotograficzną intuicję i jakąś wrażliwość, czyli to co w tej zabawie najważniejsze. Nie robisz zdjęć - arcydzieł, ale jest w twoich fotkach coś, co przykuwa uwagę (zresztą sam widzisz po reakcjach kolegów i koleżanek ;-) ). No i pewnie, gdyby je formalnie zanalizować okazałoby się, że są poprawnie skomponowane. Tyle, że - poza pracą w studiu lub zaplanowaną sesją z modelami - trudno w dynamicznych (nawet, gdy wydają się statyczne) sytuacjach przed naciśnięciem spustu gruntownie analizować swój kadr. Dlatego zawsze namawiam wszystkich (i siebie też) do chłonięcia wszelakich sztuk wizualnych, rozwijania intuicji i wrażliwości, a nie poznawania kolejnych równań proporcji obrazu itp... Żaden matematyczny wzór, cudowna formuła nie zapewni, że zdjęcie będzie interesujące. To tak jak ze scenariuszem filmowym - istnieją dokładne schematy, dotyczące struktury scenariusza, jednak bez ciekawego pomysłu i tematu schemat taki można sobie wsadzić w d... Oczywiście, schemat dobrze jest znać, zdawać sobie z niego sprawę, bo czasem ułatwia życie i oszczędza wysiłku wyważania otwartych drzwi. Tylko trzeba pamiętać, że schemat to tylko schemat ;-) .
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Co do filtrow macie racje, obojetnie jak byle efekt byl ok.
Mnie natomiast sie wydaje ze czegos tu brakuje... polara, UV lub szarej polowki...
A wszystko to jakies sztucznie tkliwe i cukierkowe przez kolorystyke. Nigdy nie widzialem takiego pola, nieba ani zachodow slonca poza internetem...
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
To moze kup dobre okulary z polarem :P Ja wlasnie jak sciagam okulary to bym zdjecia nie zrobil, ale w okularach wszystko jest ladniejsze :P i zaraz aparat wyciagam.
Wlasnie zdjecia byly robione z polarem nakreconym, szarej polowki nie mam, ale .. Co do kolorow to pisalem juz, ze moga byc lekkie przeklamania bo mam do d..y monitor w laptopie.

Pozdrawiam,
Adam
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
kivirovi ale jaki to zarzut, ze kolory są przekłamane? Twój avatar jest czarno-biały, nie ma czarno-białych ludzi... Jeśli twórcy (wiem, twórca to brzmi dumnie ;-) ) pasują takie kolory na jego zdjęciu, to co tu krytykować. Gdybyś chociaż użył magicznej formuły "moim zdaniem" lub "wg mnie"... Swoją drogą, w epoce analogowej też stosowano różne sztuczki, żeby przekłamać kolory, w końcu nawet zwykły filtr połówkowy przekłamuje rzeczywistość. Nie wspomnę już o tym, co dzieje się w malarstwie. Tam prawie wszyscy przekłamują ;-) . Dla mnie ważniejsze, czy te przekłamania mają jakiś sens, służą czemuś, czy są szpanem dla szpanu, zwykłym efekciarstwem... Ale i efekciarstwa nie można nikomu zabronić.... W sumie też nie lubię "cudownych" wytworów fotoszopa. Po prostu omijam je i tyle. Ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś może się nimi zachwycać, ba, nawet wzruszać. No i gicio. Świat jest piękny, bo różnorodny.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
cypis napisał/a:
kolory są przekłamane? Twój avatar jest czarno-biały, nie ma czarno-białych ludzi


Cytat dnia :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kicha - mam jak Fafniak. Co bym nie kliknął, to mam:

Cytat
Witamy w usłudze Picasa Web Albums
Najnowsza funkcja programu Picasa - Albumy Web Albums

i tak dalej. Do tej pory banglało, nie wiem, co jest.
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
Mnie wszystko bangla :-)

Fotki są bardzo ładne :-) Autora dodałem do ulubionych :-)

Jestem przekonany, że wszystkie zasady należy stosować z umiarem. Ponoć fanatyzm jest niezdrowy ;-)

Pozdrawiam
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tia... jak jestem zalogowany w Picasie, to działa. Dziwne, poprzednio chyba tak nie było. Nieważne - landszafciki mi się podobają :-)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Wszystko jest kwestia gustu. Nawet lepiej, ze nie wszystkim sie zdjecia podobaja bo by nie bylo tej dyskusji :P

Pozdrawiam i ide wywolywac nastepne mniej lub bardziej realistyczne foty 8-)
Adam
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Adam Sławomir, a będzie "Ruczaj II"? ;-)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
mygosia, pewnie bedzie. W sumie to tego ruczaju jest calkiem sporo w innych katalogach bo dosc czesto tam laze.
Np. http://picasaweb.google.com/Mad78s/JesiennyPoranek to tez Ruczaj. :P

Poprostu to jest najblizszy niezabudowany teren.

Pozdrawiam,
Adam

 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Wybrałem się w weekend na małą przejażdżkę po okolicach Jędrzejowa.
Zapraszam ponownie do wypowiedzenia się na temat nowych zdjęć. Ponumerowałem zdjęcia zgodnie z sugestią i nowe są od nr 008.

http://picasaweb.google.pl/Mad78s/Landscapes

Pozdrawiam,
Adam
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Chodzi o Jędrzejów pod Kielcami? W sobotę byłem tam na weselichu :)
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
bossini napisał/a:
Chodzi o Jędrzejów pod Kielcami? W sobotę byłem tam na weselichu :)


Tak, o ten Jedrzejow.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Adam Sławomir napisał/a:
.... nowe są od nr 008.


jak na mój gust :
009 - troszkę za ciemne
011 - przesuwaczkowane, nienaturalnie spłaszczona gradacja
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Paulos napisał/a:
jak na mój gust :
009 - troszkę za ciemne
011 - przesuwaczkowane, nienaturalnie spłaszczona gradacja

moze ja jakis dziwny jestem, ale co to jest "splaszczona gradacja"? :-?
Jesli chodzi o to, ze zdjecie jest "plaskie" to moze troszke fakt. Sprobuje cos z tym zrobic w domu.

[ Dodano: 2007-06-27, 13:27 ]
Juz wiem.. dozcytalem na wiki. Podniesienie kontrastu powinno pomoc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach