Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Sigma 10-20/3.5 problem z ostrością w części kadru
Mam taki problem z Sigmą 10-20/3.5, że część kadru jest zawsze nieostra, dotychczas zwalałem to na niedoskonałość konstrukcji obiektywu, ale teraz nabieram przekonania, że chodzi o wadę konkretnego egzemplarza.

Nieostrość widać w lewej części zdjęć:

1. f/5,6 13mm


2. f/5,6 11mm


Na obiektyw mam 4 lata gwarancji, więc ciągle mogę jeszcze reklamować. Iść w to?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podobna wada jak to co zobaczyłem w swojej 24-60 na zdjęciu zbiorowym.
Jeśli możesz jeszcze reklamować to na co czekasz?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
plwk napisał/a:
Jeśli możesz jeszcze reklamować to na co czekasz?
A bo wcześniej nie miałem czasu się tym zająć i chciałem wiedzieć, czy ktoś miał podobną przypadłość i jak ja zakwalifikował.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja nigdy nie oglądałem zdjęć 1:1, tylko raczej w wielkości docelowej, więc w swojej wadę zobaczyłem dopiero teraz, zresztą na matrycy 6MB w DL-u chyba tego nie było widać.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Obawiam się, że odpowiedź z Sigmy będzie "obiektyw jest zgodny ze specyfikacją producenta", ale jak można, to trzeba spróbować walczyć o swoje.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Kytutr jaki korpus?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
X4rd, korpus to K-3. Nie mam nic z mniejszą rozdzielczością żeby wypróbować.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ja tam nic nie widzę do czego można by się przyczepić.
Na tych zdjęciach praktycznie nic nie da się określić, bo obie strony kadru są w innej odległości i są to elementy o innej barwie i fakturze więc z definicji będą miały inną ostrość.
Spróbuj zrobić coś jednolitego i idealnie w osi - wtedy można cokolwiek wnioskować.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Po przyjrzeniu się pierwszemu zdjęciu powiedziałbym, że obiektyw ma dziwny rozkład pola ostrości.
Prawa strona: Na skrajnej tablicy peronowej napis "nastupiste vpravo" jest ostrzejszy niż na sąsiedniej tablicy, mimo że ta jest bliżej centrum kadru.
Być może podobnie jest z lewą stroną: Tablica na skraju wydaje się minimalnie ostrzejsza niż fragment żółtego wagonu z oznaczeniem serii ("814").
Oceniając ogólnie - lewe strony na obydwu kadrach są faktycznie gorsze.
Używanie wyższych wartości przysłon niż 5.6 nie poprawia sytuacji?

 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Kytutr napisał/a:
A bo wcześniej nie miałem czasu się tym zająć i chciałem wiedzieć, czy ktoś miał podobną przypadłość i jak ja zakwalifikował.
Miałem taki problem w Sigmie 10-20/4-5,6 z bagnetem Sony. Obiektyw był na gwarancji i bez najmniejszego problemu wadę usunęli. Podobno jest to dość częsta przypadłość nie tylko w tym obiektywie i jest to kwestia krzywo wklejonej soczewki.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
No i wczoraj obie moje Sigmy (bo 17-50/2.8 też cierpi na podobną przypadłość, akurat w innej części kadru) poszły na naprawę gwarancyjną do autoryzowanego serwisu. Gdyby nie to, że serwis mam po drodze z pracy, ale byłem zbyt leniwy żeby zdążyć przed 18, to pewnie już wcześniej bym się tym zajął. Teraz do 2 tygodni oczekiwania :-( Na szczęście zostały mi jeszcze Fuji X10 oraz Pentax P30t, którym bardzo fajnie się robi zdjęcia po drodze do pracy (kiedy w końcu udało się wcześniej wstać).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach