LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
[obiektyw] Aberracja w SMC50mm/1.7
Witam!

Ponieważ to mój pierwszy post na forum, to pragnę się przywitać.

A teraz do rzeczy. Niedawno kupiłem do mojej kasetki szkło takie jak w temacie i generalnie byłem z niego zadowolony, aż nie zrobiłem zdjęcia mojej komórce przy w pełni otwartej przysłonie - na zdjęciu tym pojawiły się aberracje chromatyczne.


Po przymknięciu przesłony te artefakty znikają.

W związku z tym mam pytanie czy tak ma być i mam się tym nie przejmować, czy też obiektyw nadaje się do czyszczenia (do czystości tylnej soczewki można by się trochę przyczepić).
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
LDevil napisał/a:
Po przymknięciu przesłony te artefakty znikają.


To nie artefakty tylko aberracja chromatyczna, normalna przy pelnej dziurze i duzych kontrastach...

LDevil napisał/a:
zy też obiektyw nadaje się do czyszczenia



Czystosc szkla nie ma nic wspolnego z AC.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
LDevil, jasne szkiełka tak mają - taka ich uroda. Ja na początku też się nieco zdziwiłem jak przestrzelałem swoją 50-kę 1.4 - przy pełnej dziurze i mocnym świetle wszystko jest w bajkowych aureolach, ale wyczytałem, że tak ma być :-)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
OK, dzięki za wszystkie odpowiedzi.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf, jak mi Ciebie brakowalo na forum :)
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
LDevil napisał/a:
Niedawno kupiłem do mojej kasetki szkło takie jak w temacie i generalnie byłem z niego zadowolony, aż nie zrobiłem zdjęcia mojej komórce przy w pełni otwartej przysłonie - na zdjęciu tym pojawiły się aberracje chromatyczne.


ergo: nie rob wiecej zdjec swojej komorce.
;)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
LDevil, to co widac na zaloczonym przez Ciebie wycinku to jest nic a nie aberacja. gdybys zobaczyl jak potrafi zaaberowac moja M85/2 to bys przestal sie przejmowac: tak mala jak pokazales jest gdzies od 5.6. ogolnie matryca sprzyja aberacjom, cos co na filmie bylo malo dokuczliwe poteguje sie na cyfrze.

ogolnie: dont wory be hapi ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach