milo  Dołączył: 01 Sie 2006
[obiektyw] Tokina AF 28-70/2,8 PRO SV
Kupilem od amber'a ww obiektyw, juz sie cieszylem i wogole a tu taki klops. Przy 2.8 [troche tez przy 4] i 28mm po lewej stronie zdjecie pojawia sie jakas dziwna nieostrosc. [ http://chmielecki.org/luzem/przyklad.jpg jest z exifem zaraz sie wgra] Wiecie co moze byc tego przyczyna? Wystepuje to tylko przy 28mm. Drugi problem stanowi to ze na przyslonie 2.8 i pozycji A przyslona jest domkneta tak o pol dzialki...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A na pewno wszystkie soczewki są na całej średnicy czyste ?

W prawym, górnym rogu też coś nie tak.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Moim zdaniem, walnięte szkło (niekoniecznie w dosłownym tego słowa znaczeniu).
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Dada napisał/a:
W prawym, górnym rogu też coś nie tak.


Zapomnialem napisac, to tylko firanka...

Dada napisał/a:
A na pewno wszystkie soczewki są na całej średnicy czyste ?


Tak czyste, ale nawet jakby nei byly czyste to z mniejsza przyslona to powinno wylazic, a to praktycznie tylko na 2.8 jest.

Jarek Dabrowski napisał/a:
Moim zdaniem, walnięte szkło


No ale amber mi przeciez by nie wcisnal uszkodzonego szkla. Myslisz ze wstrzasy mogly mu zaszkodzic?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak wygląda, jakby było wysmarowane z boczku gdzieś trochę- wazelinka daje identyczny efekt, albo przekoszona minimalnie w mocowaniu któraś soczewka. Zauważ, że płaszczyzna nieostrości jest bardzo równa i jednolita. Po przymknięciu pracuje mniejszą średnicą , a GO jest tez większa i już jest to poza tym obszarem uszkodzenia.

[ Dodano: 2007-06-22, 17:51 ]
milo napisał/a:
to tylko firanka...
A z lewej strony jej na pewno nie było ? :evilsmile:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Dada, a co powiesz o przyslonie? Gdy ustawi sie 2.8 na pierscieniu jest ok, ale gdy jest to ustawienie z body to domyka o pol dzialki, choc w body jest ok.

Czyli jednak pozostaje mi odeslac ten obiektyw, a szkoda.

[ Dodano: 2007-06-22, 17:53 ]
Dada napisał/a:
A z lewej strony jej na pewno nie było ? :evilsmile:

Nie nie, jesli chces zto moge nawet bardziej dosadny przyklad pokazac.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Z tym ustawieniem przysłony to czasem tak bywa, zwłaszcza w przypadku automatycznego ustawienia. Niewielka niedokładność lub wygięcie dźwigni powoduje, że korpus ustawia swoje , a na obiektywie jest o pół dzialki wte lub wewte. Nie mam takiej Tokiny, ale w Sigmie 24-70 mam tez niewielką różnicę i co ciekawe w DS-ie jej nie ma , a w analogowym MZ 10 jest . Skutki nieliniowej pracy dźwigni przymykania.

A nie masz czasem w tym obiektywie jakichś dziwnych luzów - w płaszczyźnie prostopadłej do klatki ?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat

A nie masz czasem w tym obiektywie jakichś dziwnych luzów - w płaszczyźnie prostopadłej do klatki ?


Nie, wszystko jest z wygladu ok. No ale trudno nic sie nie poradzi.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Na to wygląda. Albo do zwrotu , albo do dobrego serwisu do remontu.
 

Viridian  Dołączył: 08 Paź 2006
milo To rzeczywiście wygląda na jakies przestawienie któregoś z elementów. Dziwne to o tyle, że ta Tokina to straszny czołg (chyba, że nie doceniam możliwości pocztowców). Mój brat ma dokładnie taką samą i mimo że z różnych miejsc już spadała nie ma z nią żadnych problemów.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Dada napisał/a:
albo do dobrego serwisu do remontu.


tylko ciekawe jaki to koszt...
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
inna sprawa, ze ten obiektyw nie ma dobrych opinii wsrod uzytkownikow - a wrecz przeciwnie.
 

Viridian  Dołączył: 08 Paź 2006
espresso napisał/a:
milo napisał/a:
a tu taki klops


Zlośliwi tłumacza oznaczenie SV na syf. Ogólnie na wielu forach wyczytałem że ten model to wypadek przy pracy. Ale nie aż taką wadą. Gdybyż chciał go sprawdzic, to mam w Poznaniu do tego złotą raczkę.


Z tymi opiniami o Tokinach to różnie bywa. Wielokrotnie słyszałem, że 20-35/2.8 to też 'wypadek przy pracy'. Miałem przyjemność focenia zarówno 20-35/2.8 jak i 28-70/2.8 SV i zupełnie nie podzielam tych opinii. Moim zdaniem oba te szkła sa naprawdę bardzo dobre. 28-70 SV porównywałem z moją manualną Sigmą 28-70/2.8 i z 28-70/28 EX AF i od obu była lepsza (ostrzejsza i dawała ładniejsze kolory).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach