Bizarre  Dołączył: 04 Lut 2018
[lampa] Pentax KP i problem z lampą
Witam,

Niedawno przesiadłem się z Pentaxa K20D , którego używałem wraz z lampą Shanny SN600FGZ na Pentaxa KP. Po przełożeniu lampy do KP zauważyłem, że występuje opóźnienie w stosunku do momentu wciśnięcia spustu migawki. Jest to ułamek sekundy, jednak jest to odczuwalne. Dodam, że sprawdziłem z wbudowaną lampą i efekt jest ten sam. W czym tkwi problem ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
A jak to wygląda na zdjęciach? Niedoświetlone?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To chyba od K-3 występuje coś takiego.
 
Bizarre  Dołączył: 04 Lut 2018
kojut napisał/a:
A jak to wygląda na zdjęciach? Niedoświetlone?


Zdjęcia wychodzą dobrze tzn. działa ttl, hss, automatyka palnika, ale jest strasznie irytujące opóźnienie w stosunku do momentu wciśnięcia spustu. Denerwuje to dlatego, że nie otrzymujemy tego co widzimy tylko to co będzie tam za okolo 100 ms czy jakiś ułamek sekundy (nie mierzylem) później.

[ Dodano: 2018-04-18, 16:05 ]
plwk napisał/a:
To chyba od K-3 występuje coś takiego.


No właśnie widziałem jakieś tematy na innych forach nt. tego zjawiska, ale sytuacja dotyczyła K3 właśnie. Ciekawe czy ktoś z czytających i posiadających ten aparat może potwierdzić/zaprzeczyć występowania tego zjawiska w jego egzemplarzu.
 
chester  Dołączył: 01 Kwi 2010
Ja właśnie to zauważyłem w K-3, też z Shanny. Mocno irytujące...
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
A jak działa tryb seryjny z błyskaniem?
 
Bizarre  Dołączył: 04 Lut 2018
chester napisał/a:
Ja właśnie to zauważyłem w K-3, też z Shanny. Mocno irytujące...


...a czy z wbudowanym flashem tez masz opoznienie (o ile nie masz K3II) ?
 
chester  Dołączył: 01 Kwi 2010
Bizarre napisał/a:
chester napisał/a:
Ja właśnie to zauważyłem w K-3, też z Shanny. Mocno irytujące...


...a czy z wbudowanym flashem tez masz opoznienie (o ile nie masz K3II) ?

Wydaje mi się, że też było. Jutro sprawdzę.
 
Bizarre  Dołączył: 04 Lut 2018
kerad napisał/a:
A jak działa tryb seryjny z błyskaniem?


Lampa w trybie seryjnym działa, ale oczywiście przed 1wszym zdjęciem jest opóźnienie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Przełącz na X-synch i zobacz, czy dzieje się to samo. Pamiętam, że w którymś aparacie też mi się pojawiło opóźnienie (nagle, nie wiem czemu), później coś poprzestawiałem i zaczęło działać normalnie. Miałem ten problem albo z k10d, albo z K-5 ;-)
 
Bizarre  Dołączył: 04 Lut 2018
Fenol napisał/a:
Przełącz na X-synch i zobacz, czy dzieje się to samo. Pamiętam, że w którymś aparacie też mi się pojawiło opóźnienie (nagle, nie wiem czemu), później coś poprzestawiałem i zaczęło działać normalnie. Miałem ten problem albo z k10d, albo z K-5 ;-)


Przestawiałem już chyba wszystko, nic to nie dało. W manualu lampa błyska natychmiastowo, w TTL, z HSS jest opóźnienie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bizarre, a nie masz ustawione: "wyzwolenie lampy, po ustawieniu ostrości"? W manualu nie ma to znaczenia, przy AF już tak. Pzdr.
 
chester  Dołączył: 01 Kwi 2010
powalos napisał/a:
Bizarre, a nie masz ustawione: "wyzwolenie lampy, po ustawieniu ostrości"? W manualu nie ma to znaczenia, przy AF już tak. Pzdr.


To nie to. Ostrość może już być ustawiona, ale opóźnienie i tak występuje.
W moim K-3 tak samo to działa nawet z wbudowaną lampą.

Jedynie ustawienie błysku ręcznego M robi zdjęcie bez opóźnienia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach