maniownik  Dołączył: 28 Mar 2007
firmware 1.10 - sigma 70 -300 DG APO - tryb AV - problem
Po aktualizacji firmware K10D do 1.10, używając mojego ulubionego trybu AV zauważyłem, że przy otwartym fleszu wbudowanej lampy mam dostępne tylko cztery czasy zależne od ogniskowej 100 przy 70mm, 125 przy 100 , 160 przy 135mm, 180 przy 200-300mm. Przy otwartym fleszu w trybie AV zmieniając wartość przysłony nie zmienia się czas.Gdy zamknę lampę tryb działa tzn. dobiera czasy do przysłony. Proszę mi powiedzieć czy tak ma być, czy tak było a moja bystrość nie zarejestrowała tej miany. Czy coś spsułem ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
1/180 jest najkrótszym możliwym czasem do uzyskania z wbudowaną lampą (czas synchro). Aby móc fotografować z fleszem z krótszymi czasami, należy zanabyć zewnętrzną jednostkę błyskającą, która posiada funkcję HSS (High Speed Synchro).

Szkło nie ma tu nic do rzeczy.
 

maniownik  Dołączył: 28 Mar 2007
Dzięki JarekDabrowski trochę mnie pocieszyłeś ale mam wrażenie, że używając obiektywu kitowego czasy z włączonym fleszem miałem np. 1/45, 1/90 sprawdzę to dzisiaj po powrocie do domu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po tym co napisałeś widać, że czasy dobierane są również pod katem ogniskowej i dlatego z kitem mogły być dłuższe.
 

maniownik  Dołączył: 28 Mar 2007
Właśnie chciałem się upewnić czy to moja nieuwaga i po prostu tak było ,czy coś mi namieszała aktualizacja 1.10. Bardzo bym prosił posiadacza kadyszki z ową Sigmą o potwierdzenie lub zdementowanie moich obaw.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
maniownik, aparat dobiera czasy przy lampie zgodnie jaką ogniskową rozpozna. Tak na wszelki wypadek, by nie poruszyć. W dodatku chyba próbuje dobrać tak czas, by wykorzystać światło zastane.
 

maniownik  Dołączył: 28 Mar 2007
Uff, no to mogę spokojnie wrócić do fotografowania znaczy pstrykania. Wszystkim wypowiadającym się w wątku dzięki.
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
plwk napisał/a:
Po tym co napisałeś widać, że czasy dobierane są również pod katem ogniskowej i dlatego z kitem mogły być dłuższe.


Jako ex-MZ-5 user potwierdzam obserwację, co najmniej od tej serii Pentax w trybie Av i używaniu flesza wykorzystuje informację o ogniskowej obiektywu (serie F, FA i współczesne kundle, w tym i Sigma) odpowiednio wydłużając i skracając dobierane czasy. Jak dla mnie jest to bardzo wygodne i pożądane, zwalnia od skupiania się nad tym istotnym szczegółem (zwłaszcza jeśli pracujemy z zoomem) pozwalając na maksymalne wykorzystanie oświetlenia zastanego bez podwójnego naświetlenia światłem zastanym i lampą błyskową. W sposób przeciwny pracują znane mi amatorskie lustrzanki wielbione przez zakon Canoników Nieregularnych - tam czasy 1/8s i nawet dłuższe przy synchro z lampą w trybie Av to norma i właściwie jeśli nie zależy ci na efektach specjalnych, to lepiej zapomnieć o używaniu Av tylko od razu przejść na manual (i odpowiednio do ogniskowej wydłużać i skracać dobierane czasy, ale mi łatwość pracy hehe)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach