gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Zeiss Planar 85/1.4 ZK z Pentaxem KP
Dzień dobry, ponownie po paru latach ;-) Po tym jak dawno temu sprzedałem K10-kę, miałem okresy "super" kompaktu Fuji, bezlusterkowego Panasonica GX8 oraz Nikona D610. Jednak coś mni zawsze niepasowało i znowu powróciłem do Pentax'a. Po prostu chyba jednak wolę, jak mi w szafie leży Pentax. :-)
Skądś mi się przypałętał obiektyw Zeiss 85/1.4 ZK i chcę go przysposobić do Pentax'a KP, jednak albo w K10 było to takie banalne albo ja się jakiś niegramotny zrobiłem, bo coś mi nie idzie. Mam ogromną prośbę, aby ktoś uprzejmy podpowiedział mi jak to się robi żeby skłonić Zeiss'a do współpracy lub może skierował do odpowiedniego wątku (bo kombinuję z instrukcją i jakoś mi mie wychodzi).
P.S. Muszę przyznać, że jedną z ważnych przesłanek aby wrócić do Pentax'a było właśnie to forum, bo jest moim zdaniem znacznie fajniejsze od innych. :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz włączyć w menu zezwolenie na użycie obiektywu z pierścieniem przysłon. Praca w trybie M, pomiar i zapamiętanie zielonym guzikiem. Ogólnie dokładnie tak jak obsługa każdego obiektywu z bagnetem K, bez styków.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Wielkie dzięki. Już przynajmniej udało mi się zrobić jakieś ostre zdjęcie. Tylko dlaczego nie wyświetla wartości przysłony. Wydaję mi się, że K10 wyświetlał, ale może bzdury wypisuję? :oops:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
A ma obiektyw jakieś styki ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gin z tonikiem napisał/a:
Tylko dlaczego nie wyświetla wartości przysłony.

Robi pomiar, dla wartości jaka jest nastawiona, ale nie ma pojęcia jaka to jest wartość. Obiektyw nie ma styków, więc nie ma możliwości skomunikowania się z body a skok popychacza przysłony nie ma związku z wartością przysłony.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Skoro nie ma styków, to wszystko jasne :)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
No tak. Już dawno nie używałem manualnych obiektywów. Dawno temu miałem też obiektywy z serii A, a one chyba mają styki.
Wydawało mi się, że te Zeiss'y mają styki, ale chyba późniejsze wersje, których nie robiono do Pentax'a.
 
BarneyL  Dołączył: 12 Lut 2017
Posiadam ten obiektyw, i on ma styki oraz pozycję 'A' na pierścieniu. Jak wszystkie Zeissy ZK. Aparat rozpozna go wtedy, gdy pierścień przestawi się w pozycję 'A'.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
w czym problem zeby sprawdzić?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach