krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
Tumax - tańsza alternatywa lamp Pentaxa?
Witam
Jestem nowy na forum, więc skorzystam z okazji i przywitam wszystkich forumowiczów: witam serdecznie!!

Ponieważ niedawno szukałem taniej lampy do mojej kasetki, a również niewiele albo mniej :-( udało mi się znaleźć odnośnie współpracy tego aparatu z lampami Tumax (za rozsądną cenę), pozwoliłem sobie na otwarcie nowego tematu.
Wszystkie praktycznie sklepy internetowe oferujące lampy Tumax pokazywały "niekompatybilność" kasetki z tymi lampami. Pomimo tego i zachęcony informacją na stronie producenta (wg stronki lampy Tumax są kompatybilne z kasetką) nabyłem lampę DSL880FGZ za "niebagatelne" 260 zł. Jakoś byłem dziwnie spokojny o to czy będzie działać z kasetką, bardziej się denerwowałem z powodu ponad 2-tygodniowego oczekiwania na lampkę :evil: A oto pierwsze wrażenia z pracy z tą lampą:
1. Lampa nie ma trybu manualnego (tak mi się wydaje bo nie ma żadnego przełącznika auto-manual, ma tylko jeden przełącznik OFF-1kurtyna-2kurtyna). A jeśli nie ma to lampa musi być ustawiana "z aparatu" i z kasetką współpracuje w trybie p-TTL. Dlaczego tak sądzę, o tym w kolejnych punktach.
2. Synchronizacja na 1 i 2 kurtynę migawki - jest taki przełącznik 1-->2 kurtyna, przy dłuższych czasach widać różnicę w działaniu, na 2 kurtynie przy końcu czasu jest błysk.
3. Wspomaganie autofocusa - działa. A jak założyłem "starszy" czyli manualny obiektyw nie reaguje. Nie jestem pewien czy to o tym świadczy, ale przy kitowym obiektywie ładnie "na czerwono" wspomaga autofocus.
4. Po uśpieniu aparatu i lampy (która zresztą zasypia po tym jak aparat "zasnął") lampa "budzi się" po wciśnięciu do połowy spustu migawki.
5. Po włączeniu lampy, na np. manualu, czas naświetlania ustawiony w aparacie na np. 1/400 zmienia się na 1/180 a więc minimalny czas synchronizacji z lampą.
6. Po włączeniu lampy zmienia się czas naświetlania na krótszy, również w czasie ładowania lampy można zrobić zdjęcie ale przy dłuższym czasie otwarcia migawki (tak jakby aparat w tym czasie nie widzi lampy).
7. Po zrobieniu kilkudziesięciu zdjęć można powiedzieć, że nie ma problemu z niedoświetlenium bądź przepaleniem zdjęć, więc automatyka działa bez zarzutu. Właściwie tylko jak źle ustawi się zoom lampy widać niedoświetlenie (ale to wynika ze specyfiki zoomu, który skupia światło i "puszcza" na dalsze odległości, więc summa summarum przy obiektach niezbyt oddalonych od aparatu środek kadru jest dobrze oświetlony - coś podobnego do efektu winietowania tyle, że nie tak bardzo kontrastowego. Po ustawieniu zooma na 28 wszystko jest ok).

Wada: brak możliwości synchronizacji lampy ze wszystkimi czasami :-( a więc tylko 1/180 i ni cholery mniej.

Ogólnie jestem b. zadowolony z pracy z tą lampą i zastrzegam, że nie twierdzę iż w porównaniu z lampą Tumax lampy Pentaxa są bee. Przytoczone tu uwagi dotyczą tylko lampy Tumax i moich subiektywnych opinii o niej.
Ponieważ nie uważam się za eksperta, wszelki uwagi nawet krytyczne (choć oczekuję konstruktywnej krytyki) będą mile widziane. Zwłaszcza, że nie uważam, że to co napisałem to prawdy, których nie da się podważyć 8-) Napisałem ten post w szczególności dla takich laików jak ja, którzy szukają tańszej alternatywy dla lamp Pentaxa, a nie są pewni czy ta lampa będzie działać z kasetką. Myślę, że można powiedzieć, że DZIAŁA.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, aby w bardziej profesjonalny sposób przetestować kompatybilność, jestem do dyspozycji i jak tylko czas mi pozwoli to wykonam taki test a wyniki umieszczę w tym temacie. Tak więc czekam na propozycję testów:-))
Mam również nadzieję, że komukolwiek pomogłem w szukaniu lampy do Pentaxa bo trzeba przyznać, że w tym temacie "otoczka" Pentaxa jest raczej licha.

Jescze raz wszystkich pozdrawiam!!!
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
No to fajnie, a teraz walnij sobie :-B i witaj na forum
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Witaj krzych77 na forum.
Na pewno kilka osób będzie zainteresowanych Twoim testem.
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
krzych77 witam, a przy okazji dziękuję za przedstawienie taniej alternatywy dla lamp pentaksowych. Za jakiś czas będę musiał się jej przyjrzeć bliżej.

Cytat
nabyłem lampę DSL880FGZ

A ja mam mały problem ze znalezieniem tej lampy. Przeszukałem Google i nic takiego nie znalazłem:/
Może chodzi o COŚ TAKIEGO ???
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chodzi o coś takiego
http://www.icorpandtumax....12&id=95&pre=95
ale ja zadałem pytanie w dwóch sklepach o to
http://www.icorpandtumax....3&id=102&pre=95
i oczekuję na odpowiedź.

[ Dodano: 2007-06-29, 07:45 ]
krzych77, podpowiedz jeszcze w którym sklepie kupiłeś to będziemy się mogli powołać - a On kupił i działa :-D
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Kiedyś na www.foto-tip.pl mieli te tumaxy

[ Dodano: 2007-06-29, 08:05 ]
ale coś mi się kojarzy, że ciężko było u nich z powtarzalnością
 
krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam i dzięki za miłe przywitanie.
Sorki za błąd (nigdy więcej pisania postów około północy :-P )
Sprostowanie: LAMPA TUMAX DSL-880AFZ
Jeszcze raz przepraszam za błędzik (pomerdały mi się końcówki z drugą lampą Tumaxa, 2 razy droższą)

pzdr

[ Dodano: 2007-06-29, 08:10 ]
Sklep to fototip.pl, często z niego korzystam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Foto-tip był jednym ze sklepów, do których wysłałem zapytanie o te Tumaxy.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
LukD miał chyba tą lampę i gdzieś na forum minolty był jego teścik, z tego, co pamiętam, to ją sobie dość chwalił, ale musiałby sam coś na jej temat skrobnąć
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
To bardzo dobra dla mnie informacja. Od dawna myślę o zakupie lampy ale wie że byłaby uzywana raczej okazjonalnie i nie bardzo mam środki na zakup sigmy za 800zł więć ten Tumax może być świetnym dla mnie rozwiązaniem . Dzięki wielkie za ta informacje.
 
krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
plwk napisał/a:
Foto-tip był jednym ze sklepów, do których wysłałem zapytanie o te Tumaxy.


Na ich stronie było, że obie lampy Tumaxa mieli na stanie a okazało się, że lampki tańsze się skończyły :evil: no i czekałem na nią 2 tygodnie. Chociaż to i tak nie jest długo, na pierścienie pośrednie czekałem 1,5 miesiąca, a w jednym sklepie we Wrocku zamówiłem filtr, z którego po 3 miesięcznym oczekiwaniu zrezygnowałem:-((.
Co do tych 2 sklepów z których produktów się doczekałem to trzeba powiedzieć, że przynajmniej odpowiadali na multum moich mejli. Więc wiedziałem mniej więcej kiedy się sprzętu spodziewać.
No ale chyba trochę odbiegam od tematu... ;-)

[ Dodano: 2007-06-29, 09:17 ]
awakqwq napisał/a:
To bardzo dobra dla mnie informacja. Od dawna myślę o zakupie lampy ale wie że byłaby uzywana raczej okazjonalnie i nie bardzo mam środki na zakup sigmy za 800zł więć ten Tumax może być świetnym dla mnie rozwiązaniem . Dzięki wielkie za ta informacje.


Właśnie taki był cel tego tematu: odpowiedź na pytanie czy Tumaxy działają z kasetką. Co do tego czy ktoś wybierze Tumaxa to juz jest indywidualna sprawa. Na moje skromne potrzeby ten "lampek" jest wystarczający i OK.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozmawiałem przed chwilą z Panem z Fotozakupów i po sprawdzeniu oddzwonił do mnie, że nowe serie lamp Tumaxa, zarówno 880AFZ jak i 386AFZ, są już z PTTL-em. Przy zamawianiu u nich trzeba zaznaczyć, że ma być z PTTL bo mają jeszcze na magazynie ze starych serii.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
piotr_luk napisał/a:
LukD miał chyba tą lampę i gdzieś na forum minolty był jego teścik, z tego, co pamiętam, to ją sobie dość chwalił, ale musiałby sam coś na jej temat skrobnąć

Obecny :-D
A lektura tutaj:
http://www.cyberfoto.pl/r...z-m-i-km-z3.htm
Pozdr.

[edit] krzych77, a jak wygląda odstęp czasowy między przedbłyskiem a błyskiem głównym? - czy osoby na zdjęciach nie "przysypiają"? Bo to był jeden z moich głównych problemów przy lampie wbudowanej i dlatego zdecydowałem się na lampę bez P-TTL.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
LukD napisał/a:

a jak wygląda odstęp czasowy między przedbłyskiem a błyskiem głównym? - czy osoby na zdjęciach nie "przysypiają"? Bo to był jeden z moich głównych problemów przy lampie wbudowanej i dlatego zdecydowałem się na lampę bez P-TTL.


to dziwne, nigdy mi się to nie zdarzało , no chyba że z włączoną redukcją czerwonych oczu
GrzegorzQ
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Z włączona redukcję czerownych oczu jest dość znaczny odstęp między pierwszym błyskiem, a następnym, ale to chyba przypadłość p-ttl, sigma też tak ma
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Nie piszę o redukcji czerwonych oczu - jedyne sposoby, jakie uznaję to lampa zewnętrzna i/lub software.
W normalnym trybie lampy wbudowanej wszyscy - no dobra, większość... - ma oczy półprzymknięte, jakby byli "po spożyciu". Po prostu w reakcji na przedbłysk mrużyli oczy i w momencie błysku głównego byli w trakcie ich mrużenia, a może już otwierania, nieważne. Ale przez to większość zdjęć z chrzcin z kościoła była do wyrzucenia. Korzystając z Zetki i Tumaxa tego problemu nie miałem.
Stąd moje pytanie, czy odstęp między przedbłyskiem a błyskiem głównym w normalnym trybie jest taki sam w Tumaxie jak w świeczce, czy choć minimalnie dłuższy?
Pozdr.
 
krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
[/quote] a jak wygląda odstęp czasowy między przedbłyskiem a błyskiem głównym? - czy osoby na zdjęciach nie "przysypiają"? Bo to był jeden z moich głównych problemów przy lampie wbudowanej i dlatego zdecydowałem się na lampę bez P-TTL.[/quote]

LukD, musisz mi zapodać sposób jak to sprawdzić, i to niestety łopatatologicznie (laik jestem niestety w tych sprawach)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Tumax 386AFZ prezentuje się całkiem przyjemnie tylko to już 500zł
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
awakqwq, Ale napisane jest, że współpracuje z istami o K nie ma mowy. Czy ktoś podpinał tę lampę do kasetki?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Taka lampa w takiej cenie to jest coś, co by mnie bardzo interesowało. Tylko ja głupi jestem i proszę mi powiedzieć - czy takie świecidło będzie fungowało z MZ-tką? Niby napisano na stronach producenta, że działa (przynajmniej z moimi), ale jak to jest: jak ma pTTL to TTL "zwykły" też zostaje?
W każdym razie zaraz chyba sobie zamówię taką, a co ;-)

A jeszcze jedno: czy ta 386AFZ to jest tylko odchylana do góry?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach