plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Faktycznie, ma. Cena normalna, to może, może... Zwłaszcza, że zwrot z podatku przyszedł, żona podwyżkę dostała, "gruszę" wypłacili... :lol:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
dyptam napisał/a:
awakqwq, Ale napisane jest, że współpracuje z istami o K nie ma mowy. Czy ktoś podpinał tę lampę do kasetki?

jak nie ma plwk pisał:
http://files.myopera.com/...2/IMGP4341_.jpg
tam wyraźnie k100,k110,k10 są
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja jak ten glupi bede brnac w swoja teorie...
Jako obecny posiadacz C - z ponoc sensowniejszym pomiarem blysku w postaci E-ttl II stwierdzam, ze znacznie przyjemniej pracowalo mi sie z tyrystorowka z wlasna automatyka i dodam, ze jesli automatyka aparatu mialaby byc jeszcze bardziej felerna od ettla to dziekuje postoje... Serio wolalbym cos blyskajacego z wlasnym niezaleznym pomiarem. Moze to i nie jest doskonale, ale makabrycznie przewidywalne, czego nie mozna powiedziec o tych wszystkich systemach z przedblyskiem. A obecnie zaluje, ze nie przekonalem sie do lamp Metz'a, ktore to wlasnie sa bardzo fajowe i wogole, bo maja to co pisalem wyzej :D
A serio mowiac, to rozmawialem z delikwentem uzywajacym Metza w C i twierdzi, ze ma gdzies automatyke aparatu, 100% jedzie na automatyce lampy.
No i uogolniajac, to naprawde nie ufalbym temu tumax(n)owi... ale generalnie to ja sie nie znam :D
Niezaleznie co ktokolwiek tu napisze w tej recenzji mam porownanie jak chodzi sigma z C i jak chodzi C z C... No i chodzi lepiej... nie wiem czy warte to tych pieniedzy, bo czlek jakos sobie zawsze radzi, ale nie ukrywajmy, ze ta wspolpraca jest lekko naciagana. A skoro sigma jest ciezka do okielznania to co dopiero tumax... A blysk na wprost - to akurat maly pikus, bo problemy pojawiaja sie przy odbijaniu od sufitu i takichtam...
 
cmarco  Dołączył: 30 Cze 2007
A dla krótkowidzów Tumax ma coś takiego (opis po kliknięciu na zielone P pod zdjęciem):
http://www.tumaxint.com/product_line.php?cat=287
Obie lampy mają P-TTL :-)

To pierwszy mój post na tym fascynującym forum, więc witam wszystkich serdecznie :mrgreen:
 
krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
Słuchajcie, celem tematu było potwierdzenie dla szukających, że lampy Tumax są kompatybilne z kasetką, oraz uwagi merytoryczne do współdziałania owych z k100d. Tak więc raczej dla owych szukających proszę o konkrety a nie "ja myśłę, że..." tudzież "wydaje mi się, że...". Choć Mily przyznaję Ci rację w tym, że jest problem z doświetlaniem światłem odbitym :cry: Próbuję to rozwiązać na razie bez rezultatu, oj przydałby się manual (a nie ma go w DSL880AFZ) :cry:
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
No i zrobiłem eksperyment.
Narzędzia:
1. Kasetka
2. Kamera MiniDV (25 klatek/s, ale z przeplotem więc rozdzielczość pomiaru 0,02 sek.)
3. Ja
Przebieg eksperymentu:
1. Ustawiłem się na wprost kamery i włączyłem nagrywanie.
2. Kasetką walnąłem sobie "autoportret z ręki".
3. Zatrzymałem nagrywanie, przewinąłem taśmę i odtworzyłem poklatkowo.
Spostrzeżenia:
0.00 s - następuje przedbłysk pomiarowy
0.08 s - zaczynam mrużyć oczy
0.12 s - następuje błysk właściwy
0.14 s - zmrużenie oczu osiąga amplitudę, apogeum czy jak je tam zwał
0.22 s - oczy mam znów otwarte
jakieś 5.00 s - kasuję zdjęcie, na którym znów wyglądam jak nawalony.
Wnioski:
Jeśli PTTL, to czas między przedbłyskiem a błyskiem musi być poniżej 0.08 s (mało realne, bo pewnie lustro nie zdąży się podnieść) lub ponad 0.22 s
krzych77, dałbyś radę zrobić taką próbę u siebie?
Pozdr.
 
krzych77  Dołączył: 28 Cze 2007
Niestety, nie mam kamery:-((
Ale postaram się dorwać jakiś żywy model to zrobię "kupę" zdjęć i zobaczymy ile będzie nawalonych:-)))

LukD, chylę czoła przed pomysłowością. Ja bym na to nie wpadł, że można to zrobić w ten sposób.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
krzych77 napisał/a:
Choć Mily przyznaję Ci rację w tym, że jest problem z doświetlaniem światłem odbitym :cry: Próbuję to rozwiązać na razie bez rezultatu, oj przydałby się manual (a nie ma go w DSL880AFZ) :cry:

Czyli Tumax nadal nie opanował zaawansowanej kontroli błysku TTL - miałem lampę Tumaxa przy KM Z6 i też miałem problemy z kontrolą błysku odbitego. Winę zwalałem na implementację ADI w prymitywnej w sumie "zetce", ale gdy podpiąłem do niej dwie różne, oryginalne lampy Minolty z ADI to wszystko działało jak należy i nie było najmniejszych problemów z naświetlaniem zdjęć. Wniosek - aby mieć poprawnie działający P-TTL nadal trzeba kupić albo Pentaxa, albo Sigmę z poprawioną elektroniką.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Ja mam pytanie z innej beczki. Wszystkie lampy ciut bardziej zaawansowane mają wyświetlacze, a na nich multum informacji. Łącznie z czasem naświetlania i przesłoną. Zważywszy, że lamp zazwyczaj używa sie w półmroku, zapytuję czy mają te lampy podświetlane wyświetlacze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy zdjęciach z lampą wbudowaną jedynie sporadycznie zdarza mi się "ustrzelić" kogoś z zamkniętymi oczami. Zazwyczaj oczy mają zamknięte te osoby, które starają się pozować (tak jak znajoma mojej żony - ostatnio mówiłem jej, że do zdjęć powinna na szyję zakładać tabliczkę z adresem swojego dentysty). Redukcji czerwonych oczu nie stosuję bo te 75 błysków :evil: zbyt mnie wkurzało.

[ Dodano: 2007-07-02, 08:33 ]
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć jak wygląda praca ze światłem odbitym lampami Sigmy i Pentaxa, na ile jest to przewidywalne?
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
krzych77 dzięki za test.

Cena 880AFZ jest bardziej niż interesująca będę jednak wybierał między 386AFZ i Sigma EF-500 DG ST. Zależy mi na świetle odbitym, mocy, obracanej w poziomie głowicy i jakości wykonania. K100 mam od niedawna (600 fotek na liczniku) i jestem laikiem w tych sprawach jednak lampa bardzo by mi się przydała. Lepszy obiektyw i statyw będą musiały poczekać.

Jak myślicie czy warto dopłacać do sigmy? Różnica między 386AFZ i EF-500 DG ST to ok. 150 zł.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
plwk przepraszam za pomyłkę. 217 a nie 150. Na skapiec.pl jest tak samo.

Sigma daje 2 lata gwarancji a Tumax rok.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
wkt napisał/a:
Sigma daje 2 lata gwarancji a Tumax rok.

A polskie prawo daje 2 lata na wady ukryte czy niezgodność towaru z zakupem.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Wady jeśli są to powinny wyjść w ciągu roku. Potem będzie działać bezawaryjnie wiele lat.
Natomiast reklamowania produktu po gwarancji sobie nie wyobrażam. Wiesz ile kosztuje wizyta u prawnika i założenie sprawy w sądzie?

Zastanawia mnie liczba przewodnia 386AFZ. Na stronie Tumaxa jest 38 a na fotozakupach 42.

http://www.tumaxint.com/p...63&id=98&pre=95
http://www.fotozakupy.pl/...ct/product/5359

38 a 50 Sigmy to jest znacząca różnica?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na Fotozakupach opisują pierwszą wersję z TTL-em a na stronie Tumaxa nową wersję z PTTL-em. Zapewne w obu opisach jest prawda a szczególnie w tym na stronie producenta (dystrybutora) :mrgreen:
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
czyli te 217 zł to również wybór między 38 a 50 jeśli chodzi o moc. Na forum podany jest numer seryjny od którego lampy Sigmy chodzą z k100.

[ Dodano: 2007-07-05, 09:48 ]
lipalipski napisał/a:
Ja mam pytanie z innej beczki. Wszystkie lampy ciut bardziej zaawansowane mają wyświetlacze, a na nich multum informacji. Łącznie z czasem naświetlania i przesłoną. Zważywszy, że lamp zazwyczaj używa sie w półmroku, zapytuję czy mają te lampy podświetlane wyświetlacze.


EF 500 DG ST ma

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lipalipski napisał/a:
Zważywszy, że lamp zazwyczaj używa sie w półmroku, zapytuję czy mają te lampy podświetlane wyświetlacze.


Wg broszurki ze stronki Tumaxa podświetlenie włącza się na 5 sekund po naciśnięciu jakiegokolwiek przycisku.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Wniosek - aby mieć poprawnie działający P-TTL nadal trzeba kupić albo Pentaxa, albo Sigmę z poprawioną elektroniką.

nie wiem jak w p-ttl - ale watpie zeby bylo rozowo, skoro slychac momentami narzekania na nieprzewidywalnosc tego systemu. Ale wiem ze sigma w ettl-II zdecydowanie niedoswietla przy swietle odbitym - w zaleznosci od wys. sufitu wlaczam korekte na lampie od +1 do +3 EV. Podejrzewam ze nie inaczej bedzie w p-ttl. Dla porownania firmowa lampa C tez niedoswietla, ale korekta o polowe mniejsza niz w sigmie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach