wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Okazuje się, że ST nie ma w ogóle wyświetlacza tylko wersja Super.

Zauważyłem, że w nietkórych sklepach te sigmy mają oznaczenie II np. Sigma EF 500 DG Super II.

To jest jakaś lepsza wersja?
 
cmarco  Dołączył: 30 Cze 2007
Zamówiłem sobie takiego Tumaksa 386AFZ w wymienionym w tym wątku sklepie. Na razie od dziesięciu dni oczekuję na jakiś odzew, widać z dostępnością nie jest tak różowo, albo zostały od razu wykupione na pniu.
Lampa przyda się sporadycznie, a przedbłysk mi raczej nie będzie przeszkadzał. Ciekawostką jest opinia, że jej odpowiedniki dostępne w USA, jeśli się nie mylę to rebrandowane jako Digital Concepts i Soligor DG-420 Z, także nie doświetlają przy świetle odbitym.
Zastanawiające jest dlaczego tak się dzieje, jak widać to przypadłość wielu lamp i różnych systemów. Przedbłysk pomiarowy wydawałoby się powinien to zjawisko wyeliminować lub chociaż ograniczyć.
Kiedy/jeśli ten Tumax do mnie dotrze to sprawdzę i napiszę jak ona sobie radzi.

Czy oryginalne lampy Pentaksa też nie doświetlają przy błysku odbitym ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zamówiłem Tumaxa DPT386AFZ 2-go lipca w Fotozakupach i wg informacji ze sklepu ma do nich dotrzeć najwcześniej jutro. Na stanie mają starszą wersję z TTL-em a nową chyba sprowadzają po raz pierwszy.
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
pytanie techniczne(nigdy nie maiłem lampy) jak wygląda praca z tumaxami a raczej, jaka jest największa szybkość migawki z tymi lampami, bo z wewnętrzna tylko do 1/180??

pozdrawiam
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
ja również nie miałem lampy i zastanawia mnie na ile realne jest to 50 metrów przy iso 100 i lp 50?
Wynika z tego, że przy iso 200 zasięg lampy zwiększa się do 100 metrów! To chyba niemożliwe?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W opisie nie widzę aby obsługiwała krótsze czasy czyli ta 1/180s to zapewne minimum. Za kilka dni, jak dojdzie, postaram się napisać coś więcej.

[ Dodano: 2007-07-11, 13:08 ]
wkt, lp lampy to liczba przesłony x odległość w m. Dla lp=50 i liczby przesłony np. 5,6 zasięg lampy wyniesie około 9m.
Przy zmianie ISO ze 100 na 200 lp nie ulega podwojeniu ale zwiększa się x pierwiastek z 2 czyli z przykładowych 50 na około 70.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Mimo to zasięg wychodzi spory. Według moich obliczeń dla ISO 400 i przysłony 5.6, LP 38 nieco ponad 13 m, LP 50 17 m. Czyli dysponując tą mocniejszą można miec dobrze doświetloną scenę w odległości 10-15 m. K100 ma bardzo dobre ISO przy wartościach większych od 400 :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Koledzy z Canon Board przetestowali Tumaxa 386AFZ z 20D http://canon-board.info/showthread.php?t=9967 oraz http://www.canon-board.info/showthread.php?t=23553

Minolciarze mają zdania podzielone http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=3890
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
Właśnie ten Tumaxik (DPT386AFZ-P) do mnie doszedł. Dokladniejsze testy wykonam na dniach - pierwsze wrażenie jak najbardziej OK - lampka wykonana solidnie, na wprost oraz od sufitu i dyfuzora razem z karteczką w pokoju w mieszkaniu jest bardzo OK, na jakiś kościół zaczaję się pod koniec tygodnia i powiem jak się spisuje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
chomik, z jakim aparatem go sprawdzasz?
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
K10D - fakt, nie napisałem ;)
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
chomik napisał/a:
K10D - fakt, nie napisałem ;)


Jest jakas szansa, ze bedziesz mial mozliwosc wrzucenia paru sampli? Jesli masz kitowy obiektyw, to interesowalo by mnie przede wszystkim jak sie ta lampa zachowuje przy 18mm i dla kilku przeslon - maksymalnie otwarta, domknieta i gdzies po srodku.
Super bylo by tez popatrzec jak dziala bezposrednio i ze swiatlem odbitym... no i gdzie kupowales?

Duzo tych pytan, ale tez sie przymierzam do jakiejs lampy...
 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
wrzucę coś w środę. Lampę kupowałem w Tarnowskich Górach w fotozakupy.pl (mają tam sklep)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lampka Tumax DPT386AFZ-P dotarła dzisiaj z fotozakupów.
Pierwsze wrażenia:
- brak polskiej instrukcji (za instrukcję robi folderek ze strony tumaxa w języku angielskim opisujący z grubsza parametry lampy)
- wygląd dosyć solidny - po otwarciu klapki na baterie uczucia jednak dosyć mieszane
- z DL-em się dogaduje, lampka AUTO OK po wykonaniu zdjęcia zapala się potwierdzając prawidłową pracę automatyki
- po naładowaniu zapala się na lampie kontrolka READY/TEST i "błyskawica" w wizjerze
- w ciemności (u mnie w łazience) zapala się podświetlenie dla AF o średnicy około 1/3 wysokości obrazu w wizjerze - jest skuteczne - na jasnych płytkach działa na płaszczyźnie ściany
- przy głowicy na wprost naświetlenie podobne jak przy lampie wbudowanej - ustawione tak aby nie było przepaleń
- przy odbiciu od sufitu potrzebna lekka korekcja na plus, korekcja z poziomu aparatu oczywiście działa
- odgłosy - przetwornicy nie słychać (lampa nie piszczy), zoom lampy trochę głośniejszy od zoomu kita
- ogniskowa lampy przestawia się automatycznie przy zmianie ogniskowej obiektywu ale tylko wtedy gdy jest aktywny wyświetlacz w wizjerze, przy każdym położeniu palnika innym niż na wprost, włącza się ogniskowa 50 i jej wartość mruga na wyświetlaczu
c.d.n.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Sam zastanawiam się między Tumaxem a Sigmą.
Jeżeli nie brać pod uwagę różnicy cenowej co byście polecili ?
Ktoś testował już tego droższego Tumaxa ?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
plwk napisał/a:
Lampka Tumax DPT386AFZ-P dotarła dzisiaj z fotozakupów.
Pierwsze wrażenia:

c.d.n.


Nie mogę się doczekać. Szczególnie prawdziwego testu z placu boju.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wczoraj niestety żona prasowała w dużym pokoju i nie miałem poligonu doświadczalnego ale kilka rzeczy jeszcze sprawdziłem. Na najmniejszej ogniskowej zrobiłem zdjęcie sufitu z odległości około 1,3m, jest wyraźna winieta i ciemniejszy dół - najniższe położenie głowicy to poziome a najkrótsze położenie dla zoomu lampy to 24. Następnym krokiem było zmierzenie głowicy aby kupić dyfuzor wide. Rozmiar ten to 68x42. W małym pokoju robiłem zdjęcia przeciwległego narożnika od minimalnej do maksymalnej przesłony - wg histogramu wszystkie zdjęcia naświetlone identycznie. Automatyka lampy działa chyba do 18m bo gdy zasięg przekracza tą wartość na wyświetlaczu zapala się literka M, sugerująca zapewne konieczność przejścia na manual.
I to na razie tyle - proszę o sugestie.
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
plwk, czy ta lampa ma ttl oraz p-ttl czy tylko p-ttl?
I jak wygląda sprawa z przymniętymi oczami w p-ttl?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cezarc, nie wiem czy ma ttl i pttl, w sklepie gdy rozmawiałem kazali przy zamówieniu podać do jakiego aparatu. Robię praktycznie wyłącznie w pttl-u i rzadko mi się zdarza aby ktoś zamknął oczy.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
może jakiś przykładowy portrecik (swiatlo normalne / odbite) ? Zeby zobaczyć lampę w akcji a nie tylko w suchych testach :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach