greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
  Geotagowanie fotek a Pentax
Ten temat mógłby się znaleźć w "Problemach..." ale to nie uszkodzenie a właściwość sprzętu. Poza tym dotyczy bardziej body, zatem nie pójdzie do "Akcesoriów". Do rzeczy.
Jak już pewnie gdzieś-kiedyś pisałem, dla mnie ważnym kryterium sprzętu [i przy okazji jednym z głównych powodów tkwienia w JSS] jest poważne podejście do geotagu fotki. A więc do EXIFu pełne dane razem z kierunkiem osi optycznej, a nie żadna synchronizacja z tracklogiem zdjętym z fona. Do tej pory jadę na K-5 + O-GPS1 który to zestaw załatwia sprawę wzorcowo, a nawet ma kilka zbędnych ficzerów. Tyle że K-5 lekko się już "moralnie zestarzał", a O-GPS1 bazuje na stareńkim, jednosystemowym chipie i jego parametry są mocno niedzisiejsze - w tej dziedzinie postęp jest znacznie szybszy niż w optyce.
Na spotkaniu w Cisnej wypożyczyłem K-3 III, zapiąłem "grzybek" na sanki i grzebię w Menu. Pierwsze zdziwienie - konfiguracja GPS jest nieaktywna, bez papierowej instrukcji nawet nie wiadomo co tam byłoby do ustawienia. Być może pełna współpraca jest dopiero z O-GPS2, może firmware jakieś stare, nie dowiem się. Kilka testowych fotek na parkingu przed Ośrodkiem, w różne strony i koniec zabawy. Wczoraj otworzyłem je w GeoSetterze i opadło mi wszystko... Lokalizacje są przekłamane o ładnych kilka/naście metrów [plus jeden haniebny strzał na dobre 150m :evil: ]; kierunki - wszystkie z wyjątkiem właściwego :-P No tak, odbiornik dawno nie był używany i wymaga kalibracji [instrukcja mówi że po każdej wymianie zasilania, ale nie przesadzajmy]. Czynność w K-5 prosta, w K-3 III niewykonalna - zderzenie ze ścianą :-?
Kanadyjczyk Guy, autor jedynej na Pentaxforums recenzji O-GPS2 użytkowanego z K-3 III, z jednej strony potwierdza moje wnioski o żadnej użyteczności E-Compassu i Simple Navigation, ficzerów znanych z K-5 a potem wykastrowanych [Auto Time Update trochę szkoda, ale można z tym żyć]; z drugiej twierdzi że dokładność jest na dobrym poziomie [co to dla niego znaczy?], a kompas nie wymaga kalibracji. W każdym razie dla jego celów hiking/kayaking/natural photography zestaw jest świetny, a w AstroTracera się nie bawi - czyli dokładnie zbieżne z moimi.
No i nadal stoję przed dylematem. Marzyła mi się przesiadka na K-3III, świetna maszyna, w dodatku w dobrej promocji u "wiodącego dystrybutora Pentaxa" - mają nawet JetBlack na stanie - ale żeby mieć ten sam poziom funkcjonalności musiałbym brać w komplecie O-GPS2 którego w polskiej dystrybucji nie ma... ściągać z Adoramy, bez możliwości przetestowania, strach trochę. Jest zgryz :-/
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
wg wyszukiwarki jest w magazynie https://www.fotorimex.pl/...ntax_o-gps2.htm

Może mają i K3-iii, a ty dasz radę podjechać do nich i przetestować zestaw przed zakupem. Telefon w dłoń i język za przewodnika. JA ten sklep lubię i trochę u nich do pentaxa kupowałem.

Albo zestaw z Amazona https://www.amazon.com/AS...89169983&sr=8-3
Najwyżej odeślesz. Masz na testy 2 tygodnie zgodnie z prawem w UE przy zakupie zdalnym ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
radek_m napisał/a:
Może mają i K3-iii

Mają - tam właścicielem jest chyba nasz były forumowicz.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
No dobrze, jednak się w dystrybucji znalazł. Może jakieś działania podejmę, chociaż do Wesołej zupełnie mi nie po drodze. Ale niesmak pozostaje. Mam działające i w pełni sprawne zabawki systemowe, ale nie jestem w stanie ich wykorzystać. A gdzie słynna kompatybilność wsteczna systemu, z której tak jesteśmy dumni :?: Że już pominę wcale niemałą kasę jak za taki bzdet, która zeruje cały zysk z promocji. Pentaxie, zrobiłeś znaczący krok wstecz :-|
Czy ktoś ma pdf z instrukcją do K-3 v3 aby móc sprawdzić co tam w Menu GPS stoi? Guy twierdzi że instrukcja O-GPS2 w większości nie ma zastosowania do K-3 v3
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
wsteczna kompatybilność uziemiłą mi lampę sigmy. Z k3-3 się nie synchronizuje.

https://www.ricoh-imaging...n-pdf/k-3-3.pdf
a tu po polsku: https://www.mediaexpert.p...NTAX-K3-III.pdf

ty;ko menu się zmienia czasem między wersjami firmware.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Po angolsku to wiadomo gdzie szukać ;-)
A po naszemu to wbrew opisowi jest do K-3 ale pierwszej wersji :roll:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
greentrek, tu jest do K-3 III
https://www.mediaexpert.p...-mark-iii-black
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
W tej polskiej instrukcji napisali :
Cytat
7
Załącznik
121
Kiedy do aparatu jest podłączony opcjonalny Moduł GPS
O-GPS1, informacje są zapisywane w informacjach
dotyczących ekspozycji zdjęcia, można użyć funkcji
„ŚLEDZENIE GWIAZD”.
Stan pozycjonowania GPS można
sprawdzić na ekranie stanu i ekranie
podglądu na żywo.


Czyli wbrew testom powinno działać też se starszym modułem. Niestety nie pamiętam gdzie mm papierową instrukcję. Ale jeśli masz blisko, lub będziesz w okolicy, mogę udostępnić body do dalszych testów.
A w weekend będę w 3-mieście :-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
No dobrze, wczoraj z angolskiej wyczytałem to samo. Ma działać także z O-GPS1 [bo pewnie w chwili pisania instrukcji nikt jeszcze nie myślał o nowszej wersji], a nawet zalecają kalibrację przed każdym użyciem :shock: Może przy Astrotracerze to konieczne? Dlaczego u mnie nie zadziałało - nie mam bladego pojęcia :roll:
Co nie zmienia faktu że najlepszym rozwiązaniem byłby odbiornik wbudowany nad pryzmatem [K-1/K-3v2]
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
No to smuteczek :( O-GPS1 z K5 działał faktycznie rewelacyjnie - raz ściągnął sobie Almanach i w zasadzie zawsze później działał od razu prawidłowo. Nie potrzebowałem nigdy czekać lub kalibrować ponownie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach