leobek  Dołączył: 27 Lip 2011
PENTAX KF vs. K5-IIS, K-50
Witam
Używam Pentaxa K-50 i K-5IIs. Czy jest sens wymienić na KF? Kusi mnie zmiana ze względu na uchylny ekran. Robienie makro (kwiatów) przy zużytych (bolących) kolanach jest dla "starszego" faceta trochę karkołomne. Uchylny ekran z pewnością by to ułatwił. Kadruję zazwyczaj na ekranie, ręcznie i przy powiększeniu. Boję się jednak czy nie stracę na jakości obrazka (głównie RAW). Inna rzecz to AF - robienie zdjęć obiektom ruchomym (np. konie) jest tutaj dużym wyzwaniem. Czy w KF autofokus może być szybszy?
Zastanawiam się również czy nie zmienić systemu na Panasonic LUMIX DC-S5 (jest to FF) - ale jakoś mi się trudno rozstać z Pentaxem.

I jeszcze jedno. Czy Pentax zakupiony w Niemczech lub Japonii będzie miał możliwość przestawienia w menu języka polski?

Pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jakość obrazka będzie lepsza, nawet niż z K-5IIs. Autofocus też powinien lepiej się sprawdzać (ale nie oczekiwałbym rewolucji).
Doskonale rozumiem powód Twojej zmiany i nie wahałbym się.
Zmiana na Panasa to wymiana również szklarni. Nie wiem, czy jest to opłacalne.
Do macro moim zdaniem lepsze jest APS.

W kwestii menu, to aparaty na rynek europejski mają możliwość wyboru języka. Jak to jest z rynkiem japońskim nie wiem, musiałbyś pytać sprzedawcy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
leobek napisał/a:
Robienie makro (kwiatów) przy zużytych (bolących) kolanach jest dla "starszego" faceta trochę karkołomne.

Kucanie też jest uciążliwe. Najwygodniej jednak się położyć.
leobek napisał/a:
Czy w KF autofokus może być szybszy?

Im konstrukcja nowsza tym AF trochę szybszy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Nie próbowałem KF, więc bezpiecznie napiszę, że teoretycznie KF ma tego samego SAFOX'a co K-5 II, czyli autofokus "przez wizjer" powinien być bardzo podobny. Ma za to inny procesor, bo PRIME M zamiast typowego PRIME, czyli w LiveView może być inaczej - lepiej czy gorzej nie wiem. No i KF posiada jeszcze WiFi - czyli kolejną opcję podglądu, na smartfonie.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
plwk napisał/a:
Kucanie też jest uciążliwe. Najwygodniej jednak się położyć.
nie zawsze łąka jest jak jest kwiatek ;) w lesie, na skale albo w błocku koło rzeki nie zawsze da radę się położyć, nie mówiąc o ujęciach z kąta z poziomu żaby... ;) w P najbardziej boli brak uchylanych ekranów... masę body ze szkłem można przeboleć ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam K-1 i wolę się położyć niż ryzykować spadanie okularów przy zabawach z odchylonym ekranem. ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Mam K-1 i wolę się położyć
Przy K-1 to oczywiste - za względu na jego masę - kucanie lub pochylanie się z nim powoduje przepuklinę, skoliozę i nietolerancję laktozy jednocześnie.

lEobek, sprawdź tylko uchwyt - KF ma specyficzny 9wymienny) grip, który nie wszystkim pasuje.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Michu, chyba KF z KP pomyliłeś ;-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Warto jeszcze rozważyć zakup K-70 - jest praktycznie taki sam jak KF, a powinien być tańszy.
Uchylny ekran jest bardzo przydatny - korzystam nieczęsto, ale jeśli, to z przyjemnością. No i szybciej odchyla się ekranik, niż przyjmuje pozycję horyzontalną...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Michu, chyba KF z KP pomyliłeś ;-)
Fak. Masz rację, sorry, cały czas pisałem o KP. Przepraszam za zamieszanie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
K-70 w Foto plus za 3200 zł...
 

leobek  Dołączył: 27 Lip 2011
Dziękuję za odpowiedzi. Nie za bardzo rozwiało to moje wątpliwości. Liczyłem na to, że odezwie się ktoś kto używa na co dzień KF. Ciekawy jest też Pentax KP - niestety trudny do dostania na rynku wtórnym. Z Japonii raczej nie będę sprowadzał (poczytałem wczoraj o cłach, VAT i innych socjalistycznych wymysłach).
Przy okazji znalazłem na Forum rozwiązanie z wolnym zapisywaniem zdjęć przez K-5IIs - trzeba było wyłączyć w menu korektę dystorsji i aberracji chromatycznych.
Pozdrawiam
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
leobek napisał/a:
rozwiązanie z wolnym zapisywaniem zdjęć przez K-5IIs - trzeba było wyłączyć w menu korektę dystorsji i aberracji chromatycznych.

Czy nie najlepiej rozwiąże te ułomności oryginalne oprogramowanie? Dziwię się. Kwiatki i szybkość zapisu? Konie, może coś innego. Ale robiłem foty w locie z Tour de Pologne i dawało radę z zapisem, a to było takie pit, pit i już.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jak wspomniałem KF i K-70 to klony z inną ceną:
https://www.optyczne.pl/p...=2088&add1=2376
Jakby co, to używam K-70 i jest tak dobry, że K-3 używam tylko z dużymi obiektywami, jak. DA*300.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
leobek napisał/a:
Z Japonii raczej nie będę sprowadzał (poczytałem wczoraj o cłach, VAT i innych socjalistycznych wymysłach).

eBay automatycznie nalicza te opłaty i widać je już w końcowej cenie. Na liście zbiorczej widzimy cenę, wchodzimy w jakiś przedmiot a tam niespodzianka, cena wyższa bo eBay naliczył opłaty zgodnie z wymogami kraju z którego oglądamy ofertę.
Aparaty fotograficzne są zwolnione z cła. K-70 z Japonii są od 1600 zł.
Niedawno kupowałem tam obiektyw FA 100 2.8 Macro, dotarł w ciągu tygodnia, stan zgodny z opisem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Od japońskiego SMC K 50/1.4 dwa razy VAT zapłaciłem, taka była automatyka :lol:
Raz naliczył mi eBay, drugi raz Poczta. Ale to z dwa lata wstecz, chyba krótko po harmonizacji/zmianach przepisów. Kwota za mała, żeby wojować i kopać się z koniem - acz wystarczająca, żeby się wkurzyć :-D
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Ja Posiadam K-70 a to praktycznie ten sam aparat. różnice są tylko dwie. Jedna to napis KF a druga to lekko zmieniony panel wyświetlacza. Ale co do możliwości aparatu to mega dobry sprzęt o ile ktoś nie potrzebuje szybkiego AF. Ale ogólnie daje rade. Zdjęcia są na pewno lepsze od tych starszych modeli w ogóle na wyższych czułościach. Ja Polecam KF no fakt ze taniej się dostanie K-70 ale tam już nie będzie aktualizacji oprogramowania a do KF będą się pojawiały jakieś.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
adi24-78 napisał/a:
Zdjęcia są na pewno lepsze od tych starszych modeli w ogóle na wyższych czułościach. J
Ale jesteś tego całkowicie pewien w odniesieniu na przykład do K-5?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No wiesz Michu, patrząc na punktację na DXOMARK, pierwsza generacja pentaksowych CMOS'ów (14.6MPix) osiąga wynik całościowy około 60 punktów, druga (12MPix) około 70, trzecia zaś (16, 20, 24MPix) rząd 80 punktów. Czyli od K-5 w górę jest bardzo podobnie z jakością. Tyle, że to jest "per piksel", czyli im więcej MPix tym lepsze możliwości obróbki/odszumiania/wyciągania - tutaj te nowsze aparaty mogą mieć jakiegoś (niedużego) asa w rękawie.
Czytałem, że KP i K-3 III wystrzeliły w kosmos z jakością - ale tu DXO nie pomaga. Brak danych.

A czy to ma jakieś znaczenie w fotografowaniu? Być może w ekstremalnych warunkach oraz gdy ma się świetnie opanowaną obróbkę RAW. Tak na co dzień dla zwykłych śmiertelników to jeden pies... :-P
leobek napisał/a:
Nie za bardzo rozwiało to moje wątpliwości. Liczyłem na to, że odezwie się ktoś kto używa na co dzień KF.
My tak zawsze: nazmyślać, namieszać i uciec ;-)
Z użytkownikami KF może być ten problem, że ich niewielu - chociażby dlatego, że K-70 nadal w sprzedaży.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
im więcej MPix tym lepsze możliwości obróbki/odszumiania/wyciągania
Nawet w DXO Marku zestawienie K-5 : K-3 zdaje się przeczyć Twojej tezie.
Ryszard napisał/a:
Być może w ekstremalnych warunkach
Przy macro przysłony f16 to norma, i nie zawsze możesz zejść z czasem, także sądzę, że użyteczne wysokie jest jak najbardziej pożądane (a o to między innymi pytał leobek). Nie próbuję zdeprecjonować KF, bowiem jak już się niechlubnie pochwaliłem, niewiele wiem o tej puszce, ale uwrażliwiam na rozważne odpowiadania na pytania w kontekście uwarunkowań pytającego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach