vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
[*istDL] Awaria wyświetlacza w DL-u
Wczoraj, po raz drugi od kilku miesięcy zaczął świrować wyświetlacz w moim DLu. Polega to na tym, że ekran bardzo słabo świeci - właściwie dopiero jak się pod odpowiednim kątem popatrzy przy dobrych (ciemnych) warunkach zewnętrznych - to dopiero widać, że w ogóle cokolwiek wyświetla.
Pierwszy raz pojawiło się to zimą - więć złożyłem to na karb mrozu. Teraz temp. była normalna. Po kilku operacjach włączania i wyłączania wszystko wróciło do normy. Czy ktoś miał podobny przypadek?
Mam już zacząć zbierać na serwis?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
vomer napisał/a:
Mam już zacząć zbierać na serwis?


Lepiej na zmiane body ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
albo najproszte z mozliwych czyli styki w lampach podswietlajacych LCD.....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
albo najproszte z mozliwych czyli styki w lampach podswietlajacych LCD.....


No ale tam sa chyba ledy, wiec powinny swiecic albo nie. W czym by pomagalo wielokrotne wlaczanie?

vomer, a jak dociskasz obudowe wokol lcd to nie wlacza sie podswietlenie?
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Milo - Ty to potrafisz człowieka pocieszyć.

Nowe body to niestety dla mnie s-f. Próbowałem ciskać body wokół wyświetlacza i nie pomagało. Panel LCD w sumie świecił - tylko tak słabo, że nic nie było prawie widać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jezeli tasmy laczace plytki s na tej samej zasadzie co w DVD/aparatach innych firm...to spoko - moze byc tak ze tasma czesciowo wylazla .....
jestem po samodzielnej naprawie DVD ...serwis chcial 1300zl za to samo....
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
Nowe body to niestety dla mnie s-f. Próbowałem ciskać body wokół wyświetlacza i nie pomagało. Panel LCD w sumie świecił - tylko tak słabo, że nic nie było prawie widać.


Ale LCD nie swieci...
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
milo napisał/a:
Ale LCD nie swieci...

byle zdjęcia robił i zapisywał na kartę. ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
macioh napisał/a:
byle zdjęcia robił i zapisywał na kartę. ;-)


Tez prawda.
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Cześć,

Vomer, z tego co opisałeś to po prostu padło ci podświetlenie w LCDku.... Bo skoro pod pewnym kątem jesteś w stanie widzieć obraz to znaczy że matryca LCD działa poprawnie.

Milo, tam nie ma LEDów tylko prawdopodobnie lampa CCFL - taka "świetlówka".
Wg mnie przyczyny awarii mogą być trzy....

1. mniej straszna - padło coś na połączeniu inwenter -> świetlówka i dlatego nie ma podświetlenia.
2. troche bardziej straszna - padł inwerter napięcia - nie będzie to takie drogie w naprawie.
3. najgorsza - świetlówka skończyła swój żywot i trzeba wymienić na nową

W każdym razie nie obejdzie sie bez serwisu... tylko ciekawy jestem jak podchodzi serwis Pentaxa do takich awarii... Obawiam się że nie będzie sie im chciało bawić w naprawę poszczególnych elementów tylko po prostu wymienią cały moduł wyświetlacza. Niestety w dzisiejszych czasach często "serwisowanie" sprzętu elektornicznego polega na podmianie całych podzespołów na nowe.

Pozdrowienia,
Rafał
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
rafalf, swietlowka? Hmm...
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Zdjęcia da się robić. Problem jest wtedy gdy chce w menu lub innymi klawiszami zmienić ustawienia - wtedy LCD jest potrzebny. Gwarancji nie mam - więc wizyta w serwisie nie bardzo mnie pociąga.
Na chwilę obecną wszystko jest dobrze, ale skoro dwa razy się ekran wyłączył to należy spodziewać się ponownych awarii.
Dzięki za podpowiedzi.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
vomer napisał/a:
Na chwilę obecną wszystko jest dobrze, ale skoro dwa razy się ekran wyłączył
-dlatego stawiam na tasmy z sygnalem dla podswietlenia.....
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
milo napisał/a:
rafalf, swietlowka? Hmm...


Milo, tak w uproszczeniu świetlówka.
Zasadę działania matryc LCD możesz wygooglać, np tu: TU


vomer, jeżeli problem sie pojawia i znika, to na 99% jest to niekontakt jakiś przy podświetleniu.

Rafał
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, LEDy są tylko w niektórych - drogich - wyświetlaczach. Np Sony je montuje do swoich laptopów z górnej póły. Ale w aparatach to na 100% nie :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Zależy. Ja w komórce mam od dawna podświetlanie LED-owe a to nie jest wysokiej klasy wyświetlacz ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach