SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
opiszon napisał/a:
bardziej niż NEC na TN ;-)

Dzięki. Traktuje to jako podpowiedź.

mateo#  Dołączył: 10.02.2015
Witam.
Potrzebuję kupić monitor, po przeanalizowaniu wielu 'internetów' mam trochę mętlik w głowie, tym bardziej że sprzętowo zatrzymałem się 10 lat wstecz.
Taki coby nadał się do obróbki zdjęć, no i poza tym też do normalnego użytkowania.
Najbliżej mi do Nec EA244WMi (cenowo to mój górny limit - ok 1400).
Ktoś go używa? Czytałem że Blesso delikatnie narzekał rok temu na migotanie, no ale może przeżyję z tym, chyba że coś lepszego w tej cenie możecie mi doradzić.
Drugie pytanie - o kalibrację - bo trochę tego tematu nie ogarniam. Konieczna jest na wstępie, czy może do amatorskich zastosowań obejdzie się bez?

Blesso  Dołączył: 24.09.2007
Do 1400pln jest już wybór spory.
Oprócz matrycy ważne elementy to sposób regulacji monitora-> regulacja wysokości, obrotowa podstawa, regulacja kąta nachylenia itp. a 24 cale to kawał ekranu przed oczami. Lepiej by go można łatwo ustawiać.
Asus VS24AHL za ~1100pln ; IIYAMA XB2485WSU ~1200pln przykuwają uwagę parametrami.
Nec 244WMi nadal lekko migocze szarym tłem w Photoshop Elements (11) ale na szczęście Capture One ma możliwość zmiany koloru ramek na " very dark" ;)

Rzuciłeś okiem na niemieckie TESTY ?
Dell U2515H jest "sehr gut" za około 1400pln.

Dzięki Blesso za odzew, na Ciebie widzę w tym temacie można liczyć :-B :-B

sam już nie wiem, naczytałem się wszędzie coby wybierać tylko pomiędzy nec i eizo, że 16:10, że tamto, że sramto, a naprawdę w temacie jestem zielony i nie mam w sumie punktu odniesienia, bo co nie kupię i tak pewnie będzie szokiem w porównaniu do LG W2242S.

Np. ten dell 2515 który zaczyna mnie kusić, to już zupełnie inna skala rozdzielczości, przypuszczam że 2560x1440 to będzie lepsze rozwiązanie niż 1920x1200? Niemiecki mi już zupełnie z głowy wyparował, i się tam testu nie doczytam, zresztą nawet jakby to i tak pewnie mało co bym zrozumiał poza końcowym sehr gut ;-)

opiszon  Dołączył: 29.01.2008
Mamy w pracy różne Delle na ipsach i są ok.
Ja akurat mam p2414h i jestem zadowolony.
Nie pracuję przy zdjęciach ale zwracam uwagę też na takie aspekty mimo ze monitor biurowy.

Odstaje trochę od domowego eizo foris na mva ale był za to tańszy o jakieś 500zł więc nie ma co narzekać

irek83  Dołączył: 10.10.2014
Ja mam Della U2412M i jestem bardzo zadowolony, często w internecie polecają ten monitor .

Dzięki Panowie, czytałem parę stron wcześniej że nie narzekacie na te Delle i chyba się zdecyduję na tego 2515.

hitman1986  Dołączył: 17.03.2008
Kiedyś czytałem, że do obróbki to tylko Eizo i NECi - czy to nadal prawda, czy np. taki Dell U2412M albo Dell U2515H też będą dobre do obróbki zdjęć?

hitman1986, monitor Dell U2412M nie jest dla zawodowców i mówi o tym jego cena, ale jeśli ktoś szuka monitora ze średniej półki cenowej to raczej nie znajdziecie nic lepszego. Monitor już na wstępie potrzebuje odpowiedniej kalibracji, ale z tym nie ma problemu i po kilku zmianach w menu wyświetla odpowiednią jasność, kolor i kontrast. Różnice są marginalna i w moim odczuciu całkowicie akceptowalne. Jedyną małą wadą jaką zauważyłem w swoim egzemplarzu jest bardzo lekkie rozjaśnienie prawego dolnego rogu matrycy przy wyświetlaniu czarnego koloru. Dodam ,że nie stanowi to dla mnie problemu.

hitman1986  Dołączył: 17.03.2008
irek83 napisał/a:
Monitor już na wstępie potrzebuje odpowiedniej kalibracji, ale z tym nie ma problemu i po kilku zmianach w menu wyświetla odpowiednią jasność, kolor i kontrast.

Rozumiem, że potrzebowałbym kalibracji zewnętrznym kalibratorem?

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
hitman1986 napisał/a:
Kiedyś czytałem, że do obróbki to tylko Eizo i NECi - czy to nadal prawda ...
Całe szczęście nie wierzę we wszystko co można przeczytać. :-P Dzięki temu od ładnych paru lat używam Delle. Kiedyś miałem 2408WFP a teraz mam U2711. Gdyby oceniać w wartościach bezwzględnych to żaden z nich nie umywa się do NEC'ów zwłaszcza serii SpectraView ale do moich amatorskich zastosowań nadaje się w 200%. :-D Naczytałem się o tych monitorach wiele kiepskich opinii ale zastosowana w nich matryca S-IPS z przestrzenią 98% AdobeRGB całkiem ładnie wyświetla. Oczywiście mam kalibrator co jeszcze poprawia sytuację ale i po kalibracji dużej różnicy nie ma względem obrazu bez. Oba monitory miały dołączony raport z fabrycznej kalibracji. :-) Oczywiście można by się przyczepić nieco nierównomiernemu podświetleniu ale tą wadę mają wszystkie monitory bez programowej kompensacji nawet NECi i Eizo.

hitman1986, kalibrowałem na oko

[ Dodano: 2015-09-06, 20:34 ]
http://www.lagom.nl/lcd-test/

[ Dodano: 2015-09-06, 20:37 ]
http://www.tftcentral.co...._profiles.htm#d

Galus81  Dołączył: 16.07.2008
Tak sie ostatnio zastanawialem nad monitorem dla chrzesniaka - chlopaczek troche zaczal bawic sie w fotografie (na szczescie to nie typ dziecka co siedzi w grach :-P ) - moge kupic w dobrej cenie LG 29UC97-S Curved
co o nim sadzicie? - mial ktos przyjemnosc uzywania go?

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
irek83 napisał/a:
hitman1986, monitor Dell U2412M [...] już na wstępie potrzebuje odpowiedniej kalibracji, ale z tym nie ma problemu i po kilku zmianach w menu wyświetla odpowiednią jasność, kolor i kontrast. Różnice są marginalna i w moim odczuciu całkowicie akceptowalne.
1) http://pentax.org.pl/view...1138953#1138953
2) http://pentax.org.pl/view...1200923#1200923

Może po prostu nie masz z czym porównać?

kitzat  Dołączył: 19.08.2008
Panowie, skrzynkę PC mam już zestawioną, zastanawiam się teraz nad monitorem. Aktualnie używam biurowego DELL 1704fpt, który wg mnie, z racji tego, że nie mam nic lepszego, spełnia swoje zadanie (jeżeli chodzi o moje domowe potrzeby).
Z informacji jakie znalazłem na różnej maści forach wynika, że chcąc kupić coś dobrego, muszę wysupłać co najmniej 1000 - 1500 zł i jest raczej niezbędne minimum. Mam jednak pewną wątpliwość z racji posiadanej wady wzroku. Nie jestem 100% daltonistą ale mam, jak to mawia moja okulistka, upośledzone rozpoznawanie barw czyli widzę kolory ale niektóre z nich mylą mi się (np. zielony z brązowym, ciemny pomarańcz z czerwonym itd) lub nie potrafię ich rozpoznać (rysunek dwu kolorowy zielono - brązowy, widzę, że są dwa różne kolory ale nie wiem który jest który).
Zastanawiam się w związku z tym, czy w takim przypadku jest sens wykładać niemałą kwotę na średniej/dobrej jakości monitor? Czy może lepiej pozostać przy tym co mam bo i tak nie wiem czy dostrzegę różnicę? Co o tym sądzicie?

opiszon  Dołączył: 29.01.2008
kitzat napisał/a:
Nie jestem 100% daltonistą ale mam, jak to mawia moja okulistka, upośledzone rozpoznawanie barw czyli widzę kolory ale niektóre z nich mylą mi się (np. zielony z brązowym, ciemny pomarańcz z czerwonym itd) lub nie potrafię ich rozpoznać (rysunek dwu kolorowy zielono - brązowy, widzę, że są dwa różne kolory ale nie wiem który jest który).
a to nie jest właśnie kliniczny opis daltonizmu ?

kitzat  Dołączył: 19.08.2008
opiszon napisał/a:
a to nie jest właśnie kliniczny opis daltonizmu ?

Jak już tak idziemy w terminologię, to w moim przypadku jest to daltonizm częściowy (trichromatyzm).

Jozef  Dołączył: 21.01.2015
Ponieważ jest to mój pierwszy post, witam wszystkich.
Nie chcę zakładać nowego tematu, więc pozwalam sobie zadać pytania tutaj.
Chcę kupić monitor do obróbki i drukowania zdjęć za kwotę 1500 max. 2000 zł., 24", 16:10.
Od kilku dni przeszukuję internet i mam coraz większy mętlik w głowie. Póki co, zastanawiam się nad kupnem któregoś z tych:
NEC EA244WMi
EIZO EV2436W
EIZO EV2455
DELL U2413H
a może jakiś inny?
Czy ktoś używa/używał któryś z wymienionych i może polecić/odradzić?
Z góry dziękuję za pomoc.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
EIZO ColorEdge CS230-CN kilka złotych drożej od Twoich widełek cenowych.
Można upolować z kalibratorem i oprogramowaniem naprawdę niewiele drożej a do tego jeszcze kaptur.

Jozef  Dołączył: 21.01.2015
CS230 jednak przekracza moje możliwości finansowe, zwłaszcza z dodatkami.

Skocz do: