puszysty  Dołączył: 18 Lip 2007
[ K10D] K10D sample foto i dziwne pixle
witam, admin pewnie przepnie temat trudno- koledzy, proszę zerknijcie na fotkę. Pomiędzy przelbicą a tarczą występują "dziwne kropki", które tworzą linię, wcześniej myslalem że to kwestia iso, jednak po gebszej analizie wszystkich zdjęć, są na każym. Jeżeli oczywiście odpowiednio je powiększyć w st. przeglądarce jaką jest windows'owy podgląd obrazów i faksów widoczne są w okolicach x20. Proszę was o opinie co to jest jak temu zaradzić, może wysać aparat do serwisu mam go kruciutko i dlatego taki nerw mie naszedl.

jpg: www.tmp.samzobacz.pl
raw: www.raw.samzobacz.pl
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
O proszę, tym razem już za wysłuchaną radą na fotopolis :)
Na czarnym bardzo dobrze widać, że problem jest z matrycą, sporo tych kropek na kilku równoległych przekątnych przez całą matrycę (sugeruje problem jakiegoś zimnego lutu lub uszkodzenia elektrycznego na linii adresowej). Ja bym zaniósł aparat do serwisu/sklepu zależnie czy to gwarancja czy rękojmia.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
hmm.. co sie dzieje, to juz kolejny egz. pentaxa z popsuta matryca :(
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Ja te kropki widze nie tylko w miejscu ktore podales ale co gorsze na calej powierzchni zjdecia kropki wystepuja.

Sadze ze powinienies oddac aparat do serwisu. Możesz też zarzadac wymiany na nowy albo zwrot gotowki w miejscu w ktorym kupowales. (Ale z tym bedzie juz trudniej)
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
tom, nie ma co panikować, to tylko zwykłe masowe urządzenie elektroniczne, zazwyczaj awaryjność sięga 2-5%, to zupełnie normalne.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
No, nie wiem. Albo ja jestem slepy, labo ktos sobie ze mnie robi jaja. Zadnych kropek nie widze!
 

hijac3k  Dołączył: 13 Maj 2007
wiktor33 napisał/a:
Albo ja jestem slepy, labo ktos sobie ze mnie robi jaja


no niestety kropki są :) przyjrzyj się uważnie... np na telewizorze i w okolicy także je widać...
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
wiktor 33 - dobrze sie przypatrz najlepiej w duzym powiekszeniu. Kropki wystepuja na calej powierzchni zdjecia ukladajac sie w powtarzalny uklad.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
jesli juz o matrycach gadamy - zaopserwowalem ze tak zwane MARTWE PIKSELE potrafia sie przemieszczac - wniaskuje ze BIALE PLAMKI zwane MARTWYMI PIKSELAMI to po prostu kurz na matrycy - bo jak to innaczej wytlumaczyc? (pisze o swojej matrycy, nie o matrycy w tym watku - tak dla jasnosci).
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
tom napisał/a:
jesli juz o matrycach gadamy - zaopserwowalem ze tak zwane MARTWE PIKSELE potrafia sie przemieszczac - wniaskuje ze BIALE PLAMKI zwane MARTWYMI PIKSELAMI to po prostu kurz na matrycy - bo jak to innaczej wytlumaczyc? (pisze o swojej matrycy, nie o matrycy w tym watku - tak dla jasnosci).


Martwe piksele na 100% sie nie przmieszczaja.

Martwe piksele sa biale? Jak martwe, to chyba nie powinny "swiecic" i powinny byc czarnym punktem?
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
::ART:: napisał/a:
wiktor 33 - dobrze sie przypatrz najlepiej w duzym powiekszeniu. Kropki wystepuja na calej powierzchni zdjecia ukladajac sie w powtarzalny uklad.


Jesli sie wywola czarnego RAWa przy ustawieniach na auto, kiedy suwak ekspozycji pojedzie na maksa w prawo, to zawsze sie cos znajdzie, a jak nie, to program cos tam wygeneruje. Wywolalem to samo z ustawieniem na 0 i jest idealnie czysta czern.
Na jpg z telewizorem sa jakies kropki, ale raczej wygladaja jak drobniutkie kropelki, i to dosc nieregularnie. W dodatku sa ledwo-ledwo widoczne przy kropie, a ogladanie w wiekszym powiekszeniu nie ma sensu.
Ja bym sie tym absolutnie nie przejmowal, ale swoja droga, ciekawe co powiedza w serwisie?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
wiktor33 rozumiem, że nie ma co przesadzać w drobiazgowości, ale to co podesłał puszysty to jednak masakra, a nie drobna niedogdność - plamy są wszędzie i na moim monitorze (19") widać je nie tylko w 100 proc. powiększeniu, ale niektóre nawet w trybie pełnoekranowym. Zresztą, gdyby nawet były widoczne tylko w 100 proc. powiększeniu to i tak uważałbym - mając coś takiego na zdjęciu - to za rzecz niedopuszczalną (zobacz uda postaci z prawej strony :shock: ). Nie ma co sie zastanawiać tylko oddawać sprzęt, ew. walczyć z serwisem...Swoją drogą ciekawe co to jest. Bo plamy są większe niż piksel i raczej wyglądają jak coś półprzezroczystego, co znajduje się nad matrycą i na dodatek rzuca lekki cień (kropelki?) - może filtr jest skopany, a może to efekt jakiegoś nieudolnego czyszczenia jakimś płynem (regularność plamek tłumaczyłyby wtedy ruchy namoczonym czymś w jedną stronę)? :-/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cypis, dla mnie też wygląda to dziwnie jak kropelki :-/ Ale równie dobrze może być to np uszkodzony przy produkcji filtr "bajerancki", a te artefakty to efekt interpolacji. Tak czy inaczej jest to dziwne, ale więcej mógłbym powiedzieć, gdybym wywołał te rawy.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kurde, co wy macie za ekrany! I co za oczy! Wywolalem wszystkie RAWy do 16 bitowego tiffa i na wiusoniku 24" nadal nic niepokojacego nie widze. Ustawienia bez auto! Ani na czarnym, ani na bialym, ani nawet na tych zielonych potworkach. Nic! Czysto! Jeden jotpeg zwalony- obciety dol obrazka z panienka na ambonie. Nie wiem czy to sie obcielo po drodze, czy juz u mnie, ale na drzewach widac tylko upiorna aberracje chromatyczna, kropki widocznie tez gdzies szlak trafil.
Kiedys mialem cos takiego z moim skanerem. W trybie 8 bitow na kanal w gradientach pojawialy sie zlociste kropeczki, w trybie 16-bitowym bylo czysto. Serwis nic nie potrafil z tym zrobic. Tak walczylem z 10 lat, az ostatnio zmienilem kabel SCSI i wszystko sie nagle samo zreperowalo! Co prawda nadal skanuje na 16 bitow, bo jednak konwersja do CMYK wychodzi tylko wtedy w miare poprawnie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
wiktor33, na ekranie TV widać chyba padnięte piksele. W górnym prawym rogu. Ale tylko w 100% powiekszeniu.

[ Dodano: 2007-07-23, 18:08 ]
Między tv a różami także.

[ Dodano: 2007-07-23, 18:09 ]
Hm...szczerze mówiąc wszędzie je widać.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale tylko na tym jpg-u. Sprobuj wywolac ktorego srodkowego RAWa (prawie jednolicie szara plaszczyzna, z lekka winieta). Ciekaw jestem, jak wyjdzie u Ciebie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
wiktor33, spróbuje. Szczerze mówiąc patrzyłem na jpg.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ściągnąłem sobie te DNG. I tu pojawia sięproblem. Z tego, co zauważyłem, to owe kropki występują na tych plikach (SilkyPix), lecz są natychmiast, niejako, mapowane. I po chwili już niewidoczne a po konwersji do JPG śladu po nich nie ma. I teraz rodzi się pytanie: matryca z dużą ilością deadów?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Ściągnąłem sobie te DNG. I tu pojawia sięproblem. Z tego, co zauważyłem, to owe kropki występują na tych plikach (SilkyPix), lecz są natychmiast, niejako, mapowane
Mam to samo. Przez moment myślałem, że coś z oczami nie tak. Na jpg takze nie widać.
Michu napisał/a:
I teraz rodzi się pytanie: matryca z dużą ilością deadów?
Jezeli tak, to straszne ilości :shock:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dla pewności może spróbowałbym jeszcze z inną kartą SD spróbować, choć za bardzo nie liczyłbym na poprawę. Jeśli to by nie pomogło, to wgrałbym najnowszy soft. Jeśli będzie to zjawisko nadal występować - jednak serwis/wymiana sprzętu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach