dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
[ K10D] K10D i lekko krzywa matówka
Witam

Po kilku dniach od zakupu stwierdzilem, ze chyba matowka jest lekko przekrzywiona. Byl juz taki watek ale chodzilo wtedy o krzywo zamocowana matryce.
U mnie jest tak, ze kadrowanie rowno z linijkami matowki daje lekko przekrzywiony kadr. Natomiast kadrowanie do linii wizjera daje kadr prosty.
Wskazywaloby to chyba wlasnie na przekrzywienie matowki.
Jutro wpadne do sprzedawcy zobaczymy co zaproponuje. Ale moze da sie lekko poruszyc matowka i ja wyprostowac?
FF/BF nie stwierdzilem i zadnych innych wad a wymiana moze przyniesc inna niespodzianke no i brak sprzetu przez dluzszy czas ;)
Moze ma ktos jakis pomysl?

pozdrawiam
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
Takie pytania niestety uwazam za bez sensowne
powod: jak mozna wypowiadac sie o czyms czego nie widzimy ?
wszystkie odp. jakie sie pojawia w tym watku to tylko przypuszczenia
jesli masz watpliwosci, najprosciej bylo by na miejscu spytac 'lokalnego fotografa' co on o tym mysli
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Byl juz taki watek ale chodzilo wtedy o krzywo zamocowana matryce.

Nie, chodziło o krzywo zamocowaną matówkę. W życiu nie spotkałem się z przypadkiem krzywo zamocowanej matrycy.
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
Racja, już doczytałem.

W każdym razie faktycznie żadna odpowiedź tu nie pomoże, chyba czeka mnie wymiana aparatu.
Jutro zaczepie sprzedawce i się okaże co on na to.

pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matówka może być po prostu krzywo włożona i wystarczy odpiąć zaczep mocowania matówki i ponownie go zapiąć.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tom napisał/a:
powod: jak mozna wypowiadac sie o czyms czego nie widzimy ?
Akurat to, co opisał dwr jest bardzo łatwe do wyobrażenia.
tom napisał/a:
jesli masz watpliwosci, najprosciej bylo by na miejscu spytac 'lokalnego fotografa' co on o tym mysli
"Wuj Tom radzi", odcinek fafnasty.

dwr, bardzo możliwe, że jest tak, jak napisał plwk i wystarczy ją wyjąć i zamocowac jeszcze raz. Ale, jeśli nie masz wprawy to chyba rzeczywiście lepiej pogadać ze sprzedawcą.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dwr, a mocno przekrzywiona ci ona (ta matówka)? Bo pamiętaj, że linijek jednak fotografował raczej nie będziesz (tylko tak na początku się ma, potem mija), a walka o wymianę aparatu może (choć nie musi) wyczerpać nerwy. Więcej niż połowa moich zdjęć i tak wymaga prostowania na kompie - po prostu robiąc zdjęcia w plenerze nie da się trafić idealnie, nawet jak matówka siedzi równo co do mikrometra. A matówka rzadko jest idealnie - bo jest wymienna, więc siłą rzeczy ma pewną tolerancję. Spróbuj może popchnąć lekko we właściwą stronę (z wyczuciem) - a nuż pomoże :-)

Moja rada - jak popychanie nie pomoże, spróbuj wymienić aparat, ale jak sprzedawca zacznie robić problemy, mruczeć o gwarancji itd - odpuść. Szybko zapomnisz.
 
dwr  Dołączył: 19 Lip 2007
 
Poniekąd do takiego wniosku niedawno doszedłem.

Matówkę już wyjąłem i włożyłem ponownie, aczkolwiek z racji sporego lęku robiłem to tak bez przekonania. Jeszcze raz na spokojnie to zrobię po dokładnym sprawdzeniu w którą stronę ucieka.
Skrzywienie faktycznie niewielkie i po czasie dochodzę do wniosku, że jak się nie pamięta o felerze to samo minie.
Na różnych ogniskowych różnie to widać a w końcu zauważyłem, że może nawet czasem nie widać. Sam wizjer zdaje się być prosto.

Jeszcze zagaję sprzedawcę ale szkoda mi sięz tym egz. rozstawać. Nakleiłem już folie ochronne na lcd-ki. a FF/BF nie widzę.
Chyba zostaje zapomnieć o fakcie i po prostu robić fotki.

Dzięki za porady i pociechę.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach