cyanocobalaminu  Dołączył: 01 Maj 2007
[obiektyw] dziwna nakrętka na gwincie w Heliosie 44m-4
Kupilem ostatnio na allegro obiektyw Helios 44m-4. na gwincie znajduje sie jakas nakretka zaznaczona na zdjeciu czerwona strzalka. Czy wie ktos co to jest, po co to jest, czy to cos zmienia w funkcjonowaniu obiektywu, no i czy da sie to jakos sciagnac bo ja nie moge :/. Jeszcze nie przyszla przejsciowka wiec nie moge do dokladnie sprawdzic.


By kerniu at 2007-07-27
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
cyanocobalaminu,

IMHO to pierścień a w zasadzie bardziej kołnierz, a nie nakrętka. Jakbyś chciał go zdjąć, to musiałbyś odkręcić te trzy śrubki widoczne na tym zdjęciu i zdjąć całość ;) Tak mi się wydaje, bo jeszcze takiego Heliosa nie rozkręcałem.
Tylko nie wydaje mi się celowym rozkręcanie tego obiektywu, bo ten kołnierz jest integralną częścią obiektywu :-D

I jeszcze jedno:
Mam dwa heliosy: jednego 44m-4 i jednego 44m-2 (chyba takiego). Ten drugi jest staruteńki - jeszcze nie ma automatyki przesłony (popychacza) ale za to ma dodatkowy pierścień służący właśnie domykaniu przesłony. Znaczy: ustawiało się żądaną wartość przesłony na jednym pierścieniu, potem ostrzyło na otwartej przesłonie, a przed zdjęciem przymykało się przesłonę tym drugim pierścieniem. Ile zdjęć się napsuło, bo się zapomniało zamknąć ;P

No i ten starutki helios właśnie ma taki kołnierz jak u Ciebie na zdjęciu, natomiast ten nowszy, z automatyką przesłony - takiego kołnierza nie ma. Ot ciut inna konstrukcja.

Aha... jakbym się mylił, niech mnie kto mądrzejszy poprawi ;)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Moim zdaniem jest to zapomnieny pierścień pośredni dł 7 mm.Po wktreceniu w aparat nie będzie nieskonczoności,a minimalna odłegłośc rzeczywista będzie mniejsza,od tej wyskalowanej na obiektywie.Kiedyś używałem takich pierścieni,bez popychacza i czasem ten najkrótszy trudno było wykrecić.
 

cyanocobalaminu  Dołączył: 01 Maj 2007
MarWoj, tak tez wlasnie mi sie wydaje. tez nie moge go wykrecic :/ widac pod tym wszystkim bolec popychacza przyslony wiec to jest nakretka, a nie integralna czesc obiektywu. postaram sie pokombinowac jeszcze, ale zobaczymy, moze wcale nie bede go odkrecal bo sie przyda ten pierscien :)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
cyanocobalaminu napisał/a:
tez nie moge go wykrecic :/


To może do jakiegos kowala ? ;-) A serio,chyba będziesz musiał odkręcic "dupkę"(nie rozwali to optyki ani mechaniki-to tylko ostatni segment obudowy) i spróbowac odkręcić w jakimś uchwycie.Może najpierw ( po odkręceniu) chlapnij WD 40. Czasem ten środek działa cuda.
 

cyanocobalaminu  Dołączył: 01 Maj 2007
no jak nic bede mu sie musial do dupy dobrac :-D W fotografowaniu nie byloby tyle uroku gdyby nie trzeba bylo czasem czegos rozebrac naprawic itp. To tak jak z Harleyami :shock:
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
Jeżeli to jest pierścień pośredni, to:
a) po użyciu stosownej ilości Coca-Coli M U S I dać się odkręcić
b) widoczny gwint nie jest gwintem obiektywu, lecz pierścienia, co powinno wykryć badanie "od d.... strony" obiektywu
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
cyanocobalaminu, to na 100% jest pierścień pośredni. Wiem, bo mam cały zestaw (z blokadą popychacza i bez, ten na zdjęciu to ten bez). Jakbyś chciał to sie dogadamy.
szadok napisał/a:
No i ten starutki helios właśnie ma taki kołnierz jak u Ciebie na zdjęciu, natomiast ten nowszy, z automatyką przesłony - takiego kołnierza nie ma. Ot ciut inna konstrukcja.
To jest ten nowszy z popychaczem. Wiem, bo też miałem :mrgreen: (obydwa zresztą miałem)
 

cyanocobalaminu  Dołączył: 01 Maj 2007
djack, no moze i bede zainteresowany :-) tymi pierscieniami. teraz tylko trzeba sie udac do sklepu po Cole 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach