Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
DIY - Wężyk spustowy do Samsung GX, Pentax, Canon ;-)


WĘŻYK SPUSTOWY do: Samsung GX, Pentax K10D, K100D, istD, istDS, MZ 6.

Potrzebujemy:
- przedluzacz audio 2.5mm do sluchawek od telefonu za 5zl,
- dwa przelaczniki monostabilne po 1,50zl,
- jeden przelacznik bistabilny za 1,50zl,
- plastikowe pudelko (np. po bardzo duzym markerze, od szczoteczki do zebow, mydelniczka itp.).

Ucinamy gniazdko z przedluzacza audio - zyskujemy profesjonalny kabelek z fabrycznie zalanym wtykiem 2.5mm - ustalamy polaczenia przewodow - beda trzy: ekran, zyla nr1, zyla nr2. Omomierzem ustalamy co jest co :mrgreen: .

Lutujemy zgodnie z obrazkiem.
Link zapasowy do obrazka:

 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra, link do lutu nie bangla ale rozumiem że do Nikosia też się nada ;-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
tomecki napisał/a:
Tok'Ra, link do lutu nie bangla ale rozumiem że do Nikosia też się nada ;-)


Wezyk jest robiony na bazie oryginalnego wezyka od Canona, przez co pasuje tez jako zamiennik do naszego pentax-systemu - do Nikona moze byc troche inna konstrukcja lecz podobna zasada - o ile to nie jest Nikon D40 - tam pozbawiono uzytkownika takiej mozliwosci i pozostaje mu w uzyciu tylko bezwladny w reakcji pilot na IRDA.

W takim canonowskim oryginale jak widac na zdjeciu, sa tylko trzy blachy, ktore kolejno naciskajac zwieramy ;-)

Do it yourself ;-) - bo koszt przedstawionego zamiennika minimalny - koszt nabycia oryginalnego to nawet ok. 100 zl.

 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Jest to robione na bazie oryginalnego od Canona co pasuje do naszego penstaksowego systemu

No tak wężyk, pasuje grip pasuje coś tu za dużo podobieństw do C, czy aby ten Pentax nie robi czegoś niemoralnego :mrgreen:
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Jak znajdę czas to sobie polutuję :D Wężyka to mi brakuje :) Ale o co chodzi z tym zmieniającym się zdjęciem w pierwszym poście ? Ostatnio był jakiś las o zachodzie słońca...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
outi napisał/a:
Ostatnio był jakiś las o zachodzie słońca...
A w lesie wężyk?
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
No wężyk był pod lasem ;] Teraz jest bobas od tego kolesia z 32 calowym monitorem
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
outi, no to Ci się kesz w przeglądarce knoci, bo u mnie tam nic nie ma. Zdjęcie się nie ładuje. Po prostu.
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Wyczyściłem... Nadal jest... Ok, zakładam że to słynne modyfikacje "by przemo" :)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Odrobina perwersji :-)
Śmiejecie sie... ech, a chcialem sie tylko podzielic doswiadczeniem, ze uklad jest prosty, prymitywny, TANI i co najwazniejsze - z moim GX-1S dziala bez zajakniecia :-P

Malo tego: eksperymentujac z zoomami zauwazylem, ze wezyk przydaje sie, bo pomimo pracy ze stabilnym statywem, przy wysokich przeslonach wplyw palca na aparat byl widziany.

Oczywiscie, jak ktos nie chce lutowac, moze kupic oryginal, moze kupic robiony na allegro z pilota od alarmu samochodowego.

Czy wiecie ze....
- informacja o tym, jak bardzo taki wezyk jest prymitywnym ukladem, otwiera zupelnie nowe zgola perwersyjne :mrgreen: mozliwosci i zastosowania :mrgreen:

I tak sobie wlasnie pomyslalem, ze:

- wystarczy napisac program sterujacy stanami na dowolnym porcie, czy to szeregowym, czy rownoleglym, czy nawet USB;

- do portu podlaczyc mini uklad wykonawczy, ktory "zrozumie" co nasz program od niego chce, uklad np. zakonczony zwyczajnym scalaczkiem z analogowymi kluczami np. MCY74066 ktore beda dzialaly jak zwyczajne isostaty;

Do tego MCY74066 podlutowujemy w zgodzie z ideą dzialania sam kabelek z wtykiem microjack 2,5mm, ktory wpinamy do aparatu.

I tu zaczyna sie nasza "perwersja" w zastosowaniach uzalezniona od pomyslu i jakosci oprogramowania.

W takim programie mozna bowiem zbudowac time-line czyli linie czasu, kiedy aparat ma robic zdjecie i PRECYZYJNIE sterowac nim z komputera. Otwiera to droge do nowych eksperymentow fotograficznych (trzeba by tylko pomyslec nad wykorzystaniem pomyslu, np. zdjecia niebia czy z mikroskopu).

Malo... Jak ktos zarzuci, ze nikt na focenie notebooka nie bedzie targal - mozna zakupic zwyklego palma i z jego portu sterowac aparatem.
Albo jak mu taki kabelek przeszkadza - wykonac uklad i link przez interface bluetooth.

Mozna nawet wykonac uklad z klasyczna czujka ruchu od alarmow dla wykonania jakiegos performance, gdzie aparat zostalby wyposazony we wlasna inteligencje wykonawcza dla zdjec :mrgreen: Stawiasz aparat w wybranym miejscu, a on sam robi foty... Polowanie na zlodzieja... czemu nie? Jeszcze jedno zastosowanie ;-)

Takie eksperymenty sa juz na sieci - kwestia ich adaptacji i pobawienia sie w ... lutowanie :mrgreen: .
Popatrzcie:
http://timeguy.com/cradek/palmshot
http://www.ruwebit.net/article/81
http://www.math.ualberta.ca/imaging/
http://vyskocil.free.fr/coolcom/

:mrgreen:
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Re: Odrobina perwersji :-)
Tok'Ra napisał/a:
Czy wiecie ze....
- informacja o tym, jak bardzo taki wezyk jest prymitywnym ukladem, otwiera zupelnie nowe zgola perwersyjne :mrgreen: mozliwosci i zastosowania :mrgreen:

[..]

I tu zaczyna sie nasza "perwersja" w zastosowaniach uzalezniona od pomyslu i jakosci oprogramowania.
[..]


Pomysł ciekawy. Myślę, że dla fotografujących płochliwe zwierzęta dodanie wyzwalacza radiowego byłoby znacznym ułatwieniem - nie trzeba maskować człowieka, wystarczy statyw dobrze umocować i przez lornetkę obserwować czy zrobić zdjęcie czy nie :-)

Paparazzi też by mogli zaakceptować zdalny spust migawki :-)
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Odrobina perwersji :-)

Tok'Ra, a tak w kilku słowach dla "normalnych" ludzi nieelektroników to niby na czym ta perwesja ma polegać? :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tomecki, no, że bateria już niepotrzebna, bo prąd pójdzie z USB :mrgreen:
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Dzięki za clue... właśnie grzebię w mz-50 bo załapałem funkcje pinów wyzwalacza ;) 3 piny... zwarcie zewnętrznych=autofocus, zwarcie dwóch górnych - zwolnienie migawki. Czuję się jak Adam Słodowy :)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
zorzyk napisał/a:
tomecki, no, że bateria już niepotrzebna, bo prąd pójdzie z USB :mrgreen:


Zorzyk dobrze pisze :-B :mrgreen: Poza tym - w przypadku gdyby jakies zasilanie dla ukladu bylo potrzebne, zawsze mozna je wyciagnac z zasilacza PC - tam zawsze jest do dyspozycji 5 i 12V - a to juz totalna perwersja :mrgreen:
Kiedys w skanerze padl mi wysokoamperowy zasilacz na 12V ... Podpialem go bezposrednio do zasilacza PC.... i dziala do dzisiaj. To tez perwersja - bo nie-perwersja byloby pojsc do sklepu i kupic nowy... :lol:

No, chyba ze ktos by pomyslal jeszcze o takiej perwersji. Mam akwarium 240L a w nim bande afrykanskich pyszczakow z jeziora Malawi. Rybki inteligetne, rozpoznaja np. rodzaj zarcia. Oraz to, ze przychodze im robic foty. Wtedy zlosliwie odwracaja sie do mnie ogonkami, o ile nie zmieszcza sie w jakiejs wykopanej przez siebie jaskini :mrgreen: A tak...stawiam na statywie aparat, ustawiam kadr,...pokoj zaciemniony, i - sama perwersja :mrgreen: Nawet nie wiedza, ze sa cykane :-D
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Tak przy okazji wyzwalania z kompa... Kolega który ma C chwalił się ze może sobie podłączyć tegoż C do kompa i softem sobie poustawiać parametry i zrobić fotkę od razu na dysk... Posiadacze k100 mają takie możliwości? Ja na szczęście nie mam w domu dostępu do windowsów więc nawet nie miałem gdzie zainstalować oprogramowania z pentaxa ;]

Edit: Nie uważam oczywiście że to jakiś super bajer, bo bieganie nawet z laptopem i aparatem to raczej przesada :) ale tak z ciekawości...

 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Nawet nie wiedza, ze sa cykane :-D

Totalna inwigilacja :mrgreen:
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
outi kiedyś takie coś oferował gphoto teraz to się zwie chyba gphoto2 obsługiwał dość sporą liczbę sprzętu
ale czy z kasetką ?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
może ktoś mi zrobić taki wężyk i wysłać ? za wszystko bym zapłacił ;]
 
prefiks  Dołączył: 06 Lip 2007
TomaSzSz napisał/a:
może ktoś mi zrobić taki wężyk i wysłać ? za wszystko bym zapłacił ;]


Zobacz http://allegro.pl/item218...k_spustowy.html kupiłem jakiś czas temu, bangla.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach