Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Homemade Tilt-Shift
Na półce stał sobie zdobyty kiedyś przeze mnie Pentacon Six z Biometarem. Tak sobie stał i stał nieużywany, aż mnie ruszyło sumienie. Postanowiłem coś z nim zrobić. Kupiłem nawet jeden film, ale po wywołaniu okazało się, że migawka jest jak sitko... No cóż, pomyślałem, że wykorzystam sam obiektyw. No i tak, po zainspirowaniu przez kilku forumowiczów zrobiłem to cudo:







A oto efekty połączenia Biometara, dętki, pierścienia pośredniego m42 i przejściówki na PK:








Muszę powiedzieć, że to fajna zabawa :mrgreen: .
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Niektóre fotki wyglądają jakbyś fotografował makiety. Dla mnie bomba :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Niektóre fotki wyglądają jakbyś fotografował makiety. Dla mnie bomba

Co nie? zwłaszcza pierwsze i ostatnie :roll: Brakuje jeszcze ludzików z Lego :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Brakuje jeszcze ludzików z Lego :mrgreen:
Jestem ciekaw jak by wyszli prawdziwi ludzie. Tez tak "makietowo" ?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Stachu, my chcemy portret ;) No i przybliz konstrukcje tego cuda.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Prawdziwych ludzi jeszcze nie udało mi się złapać. Wiem tylko, że trudno jest ustawić ostrość na ruchomy cel. Muszę to jeszcze poćwiczyć :evilsmile: .
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Mistrzowskie!
Oglądałem już Biometary na Allegro :-)

Poczytałem o LensBaby - są akcesoria-gotowce, ale czy można to skonstruować z jakiegoś obiektywu na Pentax K (najlepiej z jakiejś 50-tki?). Czy obiektyw musi być większy żeby nie winietował?
A może starczy jedna soczewka.

Jak najmniejszym kosztem...

Stachu, jak masz jakieś instrukcje na www na ten temat, to podrzuć.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Kurka wodna! Stachu, fajny efekt! Teraz to Ty mnie zainspirowałeś i chyba jutro przerobię swojego Biometarka :mrgreen: .
Nie myślałeś o wykorzystaniu gumy od przepychacza lub drążka zmiany biegów z jakiegoś autka (lub osłony przegubu kulowego). Myślę, że z taką gumą łatwiej byłoby sterować Biometarem. Jak teraz ustawiasz ostrość? Najpierw kręcisz pierścieniem ostrości, a później robisz shifta, czy ta dętka jest na tyle elastyczna, że możesz ostrzyć ostrzyć poprzez ruch całego Biometara?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
PiotruśP napisał/a:
chyba jutro przerobię swojego Biometarka :mrgreen:


Jasne... :D
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No to po kolei.

Samp napisał/a:
czy można to skonstruować z jakiegoś obiektywu na Pentax K (najlepiej z jakiejś 50-tki?)

Obawiam się, że nie da się tego zrobić z obiektywu do aparatów małoobrazkowych, ponieważ jak się go odsunie od bagnetu, to nie ostrzy na nieskończoność (im dalej odsuniesz, tym bliżej ostrzy).

Samp napisał/a:
ak masz jakieś instrukcje na www na ten temat, to podrzuć.

Nie mam. I szczerze mówiąc, to nic na ten temat nie szukałem. Po prostu wpadłem na pomysł jak połączyć obiektyw z przejściówka i... zrobiłem :mrgreen: .

PiotruśP napisał/a:
Nie myślałeś o wykorzystaniu gumy od przepychacza lub drążka zmiany biegów z jakiegoś autka (lub osłony przegubu kulowego). Myślę, że z taką gumą łatwiej byłoby sterować Biometarem.

Myślałem, ale nie miałem. Dętka okazała się znakomita.

PiotruśP napisał/a:
Jak teraz ustawiasz ostrość? Najpierw kręcisz pierścieniem ostrości, a później robisz shifta, czy ta dętka jest na tyle elastyczna, że możesz ostrzyć ostrzyć poprzez ruch całego Biometara?

Guma jest na tyle elastyczna, że spokojnie ostrzę poprzez ruch całego obiektywu. Jednak nie w pełnym zakresie. Wygląda to tak, że robię jakieś widoczki bez problemów, potem przekręcam trochę pierścień ostrośći i mogę się brać za portrety.

milo napisał/a:
Stachu, my chcemy portret ;) No i przybliz konstrukcje tego cuda.

Na portret nie mam pomysłu, ale coś pokombinuję. A konstrukcja... jest prosta :P . Do przejściówki m42-PK jest przykręcony pierścień pośredni (środkowy z zestawu trzech). Na to jest nałożona Stara dętka od roweru. W drugi koniec dętki wciśnięty jest obiektyw. Długość dętki trafiłem fartem. Ot tak miałem kawałek i okazał się dobry. A cha, przy przejściówce jest jeszcze jeden, mały kawałem dętki, który zatyka dziury do kluczyka (te w przejściówce).

P.S.
Całość zajęła mi 30min do 1h, od pomysłu do napisania tematu.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.pbase.com/fafniak/image/83167724 - z samej foty srednio jestem zadowolony...ale macie postac...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ludzie:








Portret:


I coś ode mnie:




No i jeszcze to:
http://blog.dennisonbertr...ift-pc-lens.htm
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Może to lekki OT ale polecam zdjęcia Davida Burnetta z Olimpiady 2004 - .na jego stronie. Jak pierwszy raz zobaczyłem to siadłem, dopiero później się okazało, że to Speed Graphiscem robione.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Kolejne zabawy z obiektywem:




 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Niektóre fotki wyglądają jakbyś fotografował makiety.

Hmm też mam takie wrażeniw, ale ja się zastanawiam z czego to wynika że postrzegamy je jak makiety? Z płytkiej głębi ostrości? Czy z perspektywy takiej trochę z góry?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Canin napisał/a:
z czego to wynika że postrzegamy je jak makiety?


Cytat
Z płytkiej głębi ostrości
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Chociaż z technicznej strony, to GO się nie zmienia, tylko płaszczyzna ostrości.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
Chociaż z technicznej strony, to GO się nie zmienia, tylko płaszczyzna ostrości.


Tak, a to 'symuluje' mala GO.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Samp napisał/a:
Stachu, jak masz jakieś instrukcje na www na ten temat, to podrzuć.

ktoś dawał kiedyś na forum linka, poszukaj.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Świetny pomysł i bardzo ciekawe rezultaty. IMHO najlepsze na 2 ostatnich zdjęciach. Gratuluje pomysłu. Chyba sam kupie jakiś obiektyw do średniego formatu i przerobię na takie cudo :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach