athomer  Dołączył: 26 Lip 2007
SR - wyłączać?
Witajcie!
Ponieważ jestem świeżutki zarówno na forum jak i jako użytkownik kasetki, proszę o wyrozumiałość jeżeli pytanie jest głupie.
Czy włączacie SR tylko w określonych warunkach (wtedy kiedy jest potrzebne) czy macie włączone cały czas? W instrukcji przeczytałem że powinno być wyłączone przy zdjęciach robionych ze statywu, więc nasunęła mi się taka wątpliwość. Czy włączone SR przy używaniu statywu (ale także przy zdjęciach kiedy nie jest potrzebne) może jakoś wpływać na zdjęcie? Powoduje szybsze zużywanie baterii? Prosiłbym o rozjaśnienie moich wątpliwości.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
ja bym wyłączył. Olać zużywanie baterii, ale w pewnych specyficznych warunkach SR może pogorszyć jakość obrazka. Generalnie włączaj, gdy odwrotność czasu naświetlenia oscylować będzie wokół aktualnej ogniskowej.
P.S.
Ładne foty w folio...
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Czy powoduje szybsze zużycie baterii? Pewnie tak, ale chyba nieznacznie. Co do statywu, to bezpieczniej wyłączyć -w sumie i tak stabilizacja nie jest potrzebna. A fotografując z ręki w każdych warunkach mam włączoną i dobrze jest.

P.S. Pytanie nie jest głupie. Głupie pytanie to np.: "Dlaczego nie mogę kadrować używając wyświetlacza LCD?" lub "Co mi lata w korpusie?" itp. :-)
 

athomer  Dołączył: 26 Lip 2007
dzięki za komplement Michu, :mrgreen:

to jeszcze dorobek mój i mojej a75 - wiem, że to nie aparat robi zdjęcia ale przy pomocy Pentaxa (i was :-) liczę na rozwój
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Nie mozna generalizowac sytuacje z wylaczaniem SR w trakcie uzywania statywu.
Przekonalem sie o tym robiac ostatnio zdjecia ksiezyca (do obejzenia w mojej galerii)
kiedy to podnoszenie lustra generowalo tak duże drgania ze uniemozliwialo zrobienie nie poruszonego zdjecia bez SR i to nawet z SR bylo bardzo trudno.

Przy ogniskowej 1500 mm, nawet najmnijeszy podmuch wiatru powoduje duże bujanie aparatem, patrzac z perspekty ogniskowej rownej 1500 mm.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Moje subiektywne odczucie z K100 - czas dwa razy krótszy niż ogniskowa - tak do 50 mm - to zdjęcia z SR wydają się mniej ostre niż po jego wyłączeniu, 200 ~ 300 mm - nie zauważyłem różnicy
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
art, a skad ty wytrzasneles obiektyw o ogniskowej 1500mm ? :shock:
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
a MTO-1000 (1000mm a na cyfrze powinno byc ok 1500mm) f=10 na m42 badz lunetki czy inne kombinacje :)


@::ART::
Swoja droga sam jestem ciekaw jaki obiektyw/lunete uzyles :)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
tom napisał/a:
art, a skad ty wytrzasneles obiektyw o ogniskowej 1500mm ?

Phi, ja miałem 2000mm (lustrzane 500mm +dwa telekonwertery). I nawet dało się tym zrobić zdjęcie, choć żyletka to nie była.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
No wiec....mi wydaje sie ze cos jest skopane w algorytmie ktory steruje tym ustrojstwem zwanym SR.... przy szklach np. 50 /35mm i czasach np. 1/160 - 1/200 SR daje przedziwny obrazek.....przy czym nie jest to za kazdym razem.....
nie mam zebranych fot tego typu....ale gadalem z argawenem i ma o ile pamietam podobne odczucia....
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Tak jak pisze Slava.
Obiektyw lustrzany MTO 500 mm konwerter x2 (bez niego nie da sie podpiac tego obiektywu do K100D) no i crop x1,5.

Aha wlasnie sobie uswiadomilem ze SR musial sobie poradzic z ogniskowa 1000 mm a nie jak pisalem w ostatnim swoim poscie 1500 mm.

Za blad przepraszam.

Tak czy siak SR sie przydal bo bujalo obiektywem bardzo mocno.

A swoja droga ciekawi mnie jak Wy poradzilibyscie sobie z drganiami aparatu. Pomijam drgania wywolane podmuchem wiatru czy niestabilnosci statywu. Mam na mysli drgania wywolane klapaniem lustra. Drgania takie wcale nie sa male.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ale gadalem z argawenem i ma o ile pamietam podobne odczucia....
Mam. Dlatego używam SR raczej przy długim szkle i długich czasach. Znaczy, mam wyłączony. Włączam, gdy widzę, że sie przyda.

[ Dodano: 2007-08-03, 22:10 ]
::ART:: napisał/a:
Mam na mysli drgania wywolane klapaniem lustra
Przytrzymuje paluchem, by nie klapało :-P
 

stfn  Dołączył: 15 Lip 2007
Kłapanie lustrem na statywie to problem ? A nie można włączyć 2 sek. samowyzwalacza ? Przecież w kasetce ( co do k10d to nie wiem) lustro unosi się natychmiast i aparat ma 2 sek. na uspokojenie.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czy powoduje szybsze zużycie baterii? Pewnie tak, ale chyba nieznacznie.

Nie powoduje. Wcale a wcale. Mechanizm SR działa zawsze, bo nawet jak jest "wyłączony", to musi utrzymać matrycę w miejscu. Tak jest napisane w oficjalnym FAQ Pentaxa na temat SR, a nie mam powodu, by mu nie wierzyć :-)
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
stfn - myslalem podobnie do momentu kiedy pojawila sie konkretna sytuacji w ktorej okazuje sie ze 2 sek. na uspokojenie to zdecydowanie za malo przy ogniskowej 1000mm.

Czy sa jeszcze jakies pomysly?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
::ART:: napisał/a:
2 sek. na uspokojenie to zdecydowanie za malo przy ogniskowej 1000mm.
Tak. Otworzyć migawke na B, przy założonym dekielku. Potem odsłonić. Ponownie zasłonić dekielkiem szkło. Zamknąć migawkę :mrgreen:
 

stfn  Dołączył: 15 Lip 2007
::ART:: napisał/a:
stfn - myslalem podobnie do momentu kiedy pojawila sie konkretna sytuacji w ktorej okazuje sie ze 2 sek. na uspokojenie to zdecydowanie za malo przy ogniskowej 1000mm.


Dobrze wiedzieć. Ja byłem zadowolony bo używałem tego przy 55mm.

::ART:: napisał/a:

Czy sa jeszcze jakies pomysly?


http://www.pstryk.pl/opis.php/4766

Może coś takiego ? Sam tego nie używałem, ale brzmi zachęcająco.
 

PilowBox  Dołączył: 09 Lut 2007
argawen napisał/a:
Tak. Otworzyć migawke na B, przy założonym dekielku. Potem odsłonić. Ponownie zasłonić dekielkiem szkło. Zamknąć migawkę :mrgreen:


hehe - jak w starych aparatach ze szklanymi płytami - pan odsłaniał obiektyw i wołał uwaga ptaszek po czym go zasłaniał :))
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
...sytuacje z wylaczaniem SR w trakcie uzywania statywu...

Właśnie, jak to właściwie jest, bo w instrukcji do K10 jest napisane, że przy włączonym samowyzwalaczu aparat sam odłącza SR, nawet jeśli przełącznik jest w pozycji ON. Czy można wtedy wymusić jakoś działanie SR?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
SNECZKU napisał/a:
Właśnie, jak to właściwie jest, bo w instrukcji do K10 jest napisane, że przy włączonym samowyzwalaczu aparat sam odłącza SR, nawet jeśli przełącznik jest w pozycji ON. Czy można wtedy wymusić jakoś działanie SR?
a mozesz powiedziec po co? Troche nie wyobrazam sobie sytuacji zeby uzywac samowyzwalacza bez statywu.....lub oparcia aparatu na czyms twradym.... :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach