SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak to bez statywu? Właśnie chciałem się dowiedzieć jak koledzy włączają SR i samowyzwalacz jednocześnie na statywie, z dobrymi efektami, jak zrozumiałem z poprzednich wypowiedzi.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jest wyraznie napisane ze SR i statyw - raczej sie nie lubia....
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dawniej (w nie tak znów odległych czasach kiedy jeszcze nie było SR :-D ) zalecano w przypadku fotografowania ze statywu nieużywanie czasów w granicach 1/15 - 1/30s, gdyż wpływ klapania lustrem przy tych czasach ponoć jest największy. Sugerowano by używać czasów krótszych lub dłuższych.....
Pozdrawiam
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Fafniak napisał/a:
jest wyraznie napisane ze SR i statyw - raczej sie nie lubia....


Myślę, że po prostu odczyty z żyroskopów trochę "szumią" i o ile ten szum jest mały w porównaniu z drżeniem rąk (wtedy zyskujemy na stabilizacji), to jest znaczący w porównaniu z drganiem aparatu na statywie. Wtedy efekt działania SR jest gorszy niż bez SR. No chyba, że akurat focimy trzęsienie ziemi :mrgreen:

Pzdr
Robert

[ Dodano: 2007-08-12, 12:01 ]
Marek napisał/a:
Dawniej (w nie tak znów odległych czasach kiedy jeszcze nie było SR :-D ) zalecano w przypadku fotografowania ze statywu nieużywanie czasów w granicach 1/15 - 1/30s, gdyż wpływ klapania lustrem przy tych czasach ponoć jest największy. Sugerowano by używać czasów krótszych lub dłuższych.....
Pozdrawiam


Całkiem rozsądnie brzmi, i myślę, że warto tę zasadę stosować. Prawdopodobnie jest to mniej więcej rząd czasu wygasania amplitudy drgań aparatu po klapnięciu. Jak czasy są krótsze to migawka załapie tylko fragment jakiegoś zbocza oscylacji. Jak dłuższe, to czas po uspokojeniu aparatu jest na tyle długi w porównaniu z tym "oscylującym", że większość ekspozycji przypada na "spokojną taflę". Pewnie SR trochę pomaga w tym przypadku, ale jak się robi ze statywu, to przy tych czasach warto IMHO korzystać z wyzwalacza 2s.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Ja przy zdjęciach ze statywu używam wyłącznie samowyzwalacza no i sam statyw potrafi nieźle przenieść drgania gruntu (np. przy drodze lub torowisku) - wtedy lepiej focić z "ręki" ze stabilizacją.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach