kaskasz  Dołączyła: 04 Sie 2007
[K100D] zielona plamka k100
Dzień dobry. Kupilam dzisiaj nową k100 niestety po zrobieniu kilku fotek okazało sie ze mam zieloną plamkę widoczną na wszystkich zdjeciach w tym samym miejscu. przy 200 iso nie jest żle ale od 400 widać ju przeszkadza. proszę tylko o krótką poradę czy powinna sie z tym pogodzić czy zasuwać do sklepu ( załaczam zdjecie dekielka 800iso)....a własnie widze ze przy iso 3200 jest tez inny zielony piksel ......co robić poradźcie?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
To plama?! To kropka raczej. I w dodatku wypatrzyłem jeszcze drugą.

Jak dla mnie, to wygląda na hot pixele i tyle. Przy iso 800 nic wielce dziwnego. Nie wiem czy może to być podstawą wymiany sprzętu (raczej jest ich za mało), ale nikt nie zagwarantuje, że na następnej matrycy nie będzie gorzej. To zwykła ułomność obecnej elektroniki.

[ Dodano: 2007-08-04, 15:08 ]
Jedno pytanie: Czy naprawdę tak bardzo Ci to przeszkadza? Wiem, że to być może nietypowe, ale ja niezwykle rzadko fotografuje dekielek. I dlatego nie rozumiem w czym problem.
 
kaskasz  Dołączyła: 04 Sie 2007
dzieki za odpowiedz. Jak jest w twoim przypadku też masz takie hoty?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie robiłem żadnych takich prób i mi to nie przeszkadza. Rób zdjęcia i jeśli na nich nie będzie tego widać to nie ma problemu. Oglądaj oczywiście w normalnej użytkowej wielkości a nie 100%.
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
Dokladnie nie ma co panikowac bo z tego co pamietam ciagle ten temat przewija sie na forum i zdaje sie ze ciezko odszukac modelu bez takich hotow. Jezeli na zdjeciach tego nie widac to pozostaje tylko pstrykac, pstrykac, pstr... ;-) ;-) ;-)
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
idę o zakład, że nie byłabyś w stanie dojrzeć tego na jakimkolwiek "normalnym" zdjęciu - nawet nocnym. Nie zrobiłem dotąd żadnego takiego testu swojej kasetki i raczej nie będę. Proponuję wyluzować i robić zdjęcia. Oczywiście jeśli Cię to zbytnio drażni to trzeba walczyć i wymieniać ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
kaskasz, ja mam taki punkt - pojawia się już przy niższych iso i nie na 100% [czyli jak jest jednolite tło, to widać już przy dużo mniejszych powiększeniach]. Osobiście mi to nie przeszkadza, więc to zlewam...
 
kaskasz  Dołączyła: 04 Sie 2007
witam ponownie. Poszlam z tym do sklepu, pani obejrzała i wymieniła na inny egzemlparz. Zrobilam pare fotem w sklepie wydawało sie ze nie ma nic. W domu jednak okazało sie inaczej (na ekranie kompa) tylko tym razem widoczne troche mnie i nie zielone tylko czerwone...i chyba zostane przy tym eglamplarzu dzieki pozdrawiam.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
I słusznie. Pozdrawiam.
 

prz3m3k  Dołączył: 28 Sie 2007
dziś dostałem moją ksetkę i ...

Ganz napisał/a:
idę o zakład, że nie byłabyś w stanie dojrzeć tego na jakimkolwiek "normalnym" zdjęciu - nawet nocnym. Nie zrobiłem dotąd żadnego takiego testu swojej kasetki i raczej nie będę. Proponuję wyluzować i robić zdjęcia. Oczywiście jeśli Cię to zbytnio drażni to trzeba walczyć i wymieniać


... nie zgodzę się co do stwierdzenia że nie jest możliwością dojrzenie "zielonej plamki" w normalnych rozmiarach zdjęcia, cały czas eksperymentuje i zrobiłem swoje 194 ujęcie kasetką, wiem że nijakie ale ujrzałem swoim jastrzębim wzorkiem ;-) to co zaznaczyłem na obrazku:

czułość 1600



ta kreska pozioma, to chyba normalne ;> więc się nie przejmuję, przejalem się tymi dwoma pixelami, od razu przeglądarka i pentax.org.pl potem szukaj, trochę poczytałem i zrobiłem sobie test jak kaskasz i oto wynik:

czułość 3200



wybrałem takie najbardziej drastyczne zdjęcie jak dla mnie, te dwa po lewej na dole i pierwszy od prawej są prawie zawsze na wyższych czułościach.

pocztałem jeszcze raz o tych pixelach i uświadomiłem sobie że nie jestem sam :P i nie ma się co przejmować ;> i że nie chcę mi się odsyłac aparatu do serwisu/sklepu pierwszego dnia.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
prz3m3k napisał/a:

wybrałem takie najbardziej drastyczne zdjęcie jak dla mnie, te dwa po lewej na dole i pierwszy od prawej są prawie zawsze na wyższych czułościach.

pocztałem jeszcze raz o tych pixelach i uświadomiłem sobie że nie jestem sam :P i nie ma się co przejmować ;> i że nie chcę mi się odsyłac aparatu do serwisu/sklepu pierwszego dnia.


No i racja.
Ja na swojej matrycy mam kilka razy więcej hotów, większość w dodatku świeci silniej od Twoich.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A co to są hoty :shock:
kaskasz, nie zamieszczamy załączników, jeżeli chcesz pokazać zdjęcie, korzystaj ze jakiegoś bezpłatnego serwera.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
prz3m3k napisał/a:
ta kreska pozioma, to chyba normalne ;> więc się nie przejmuję, przejalem się tymi dwoma


widze, ze ta sama kreska co u mnie i na temat tej kreski bylo duuuzo postow:) moze takie egzemplarze pentaxa tylko na lubelszczyzne przyslali :) ?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
prz3m3k, ja bym tego nie dostrzegł w życiu.
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
lipalipski napisał/a:
prz3m3k, ja bym tego nie dostrzegł w życiu.

bo faktycznie ta jest malo widoczna. w pewnych warunkach moze byc bardziej czerwona i wtedy duzo lepiej widac. po moich bojach z czerwona kreska ja dostrzeglem ja bez problemu. wystarczy wiedziec gdzie sie patrzec.
jezeli piszesz o kresce, a nie o hotach :)
 

prz3m3k  Dołączył: 28 Sie 2007
lukeluke napisał/a:
widze, ze ta sama kreska co u mnie i na temat tej kreski bylo duuuzo postow:) moze takie egzemplarze pentaxa tylko na lubelszczyzne przyslali :) ?

no niestety, moja ksetka nie jest z lubelszczyzny.. przyjechała z Chorzowa :)

lipalipski napisał/a:
prz3m3k, ja bym tego nie dostrzegł w życiu.

jeśli chodzi o hot pixele to nie wiem.. po prostu rzuciło mi się to w oko, mój pech ;-)

lukeluke napisał/a:
bo faktycznie ta jest malo widoczna. w pewnych warunkach moze byc bardziej czerwona i wtedy duzo lepiej widac. po moich bojach z czerwona kreska ja dostrzeglem ja bez problemu. wystarczy wiedziec gdzie sie patrzec.

najbadziej się obawiam że teraz co będę pierwsze robił po zgraniu zdjęć na kompa to szukał tych pixeli :P z czasem pewnie się przyzwyczaję :) a panikowac nie ma po co, chyba że się rozmnożą :evil:
 
lukeluke  Dołączył: 13 Lip 2007
[/quote]
najbadziej się obawiam że teraz co będę pierwsze robił po zgraniu zdjęć na kompa to szukał tych pixeli :P z czasem pewnie się przyzwyczaję :) a panikowac nie ma po co, chyba że się rozmnożą :evil: [/quote]
kiedys uzywalem kompaktow, tych zaawansowanych. problemu z hotami albo nie bylo, albo ich nie widzialem. lustro mam od niedawna i o ile hoty jakos nigdy mi nie przeszkadzaly, to w pewnym momencie pozioma kreska owszem. po paru dniach wszystko wrocilo do normy. hoty czasem sa, czasem ich nie ma. w koncu ich sie nie widzi. sam zobaczysz, ze patrzec bedziesz na zdjecie, a nie Na skladowe, czyli pixele ;
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Piękne macie te dekielki... aż się normalnie wzruszyłem :-P
 

prz3m3k  Dołączył: 28 Sie 2007
piszę tutaj bo nie mam pojęcia jak zatytułować nowy temat.. niech mi ktoś pomoże co do tytułu nowego tematu albo pomoże tutaj, bo nie wiem co się dzieje. Na zdjęciach od czasu do czasu wyskakują takie artefakty:



albo zdjęcie jest obcięte w połowie:



może mi ktoś wytłumaczyć to zjawisko? będę wdzięczny :)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
prz3m3k, na 90% walnięta karta pamięci (a jaka to marka?). Spróbuj z inną.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach