kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
z cyklu czy tak powinno byc
Witam,

Przy podgladzie niektorych zdjec (takie z duza iloscia detali, np sfotografowany z 0.5m ekran monitora) obraz zaczyna "drzec". Po przejsciu na podglad zdjecia w pierwszej chwili zdjecie jest malo wyrazne a potem nabiera detali (tak jest na wszystkich). Nastepnie obraz zaczyna drzec, pojawiaja sie jakies takie smugi regularne czasem.

1. Czy tez tak jest w waszych modelach, ze w pierwszej chwili po przejsciu na podglad zdjecie jest malo wyrazne a potem nabiera detali?

2. Czy tez tak jest w waszych modelach ze zdjecie na wyswietlaczu (przy niektorych, z duza iloscia detali) "drzy" i pojawiaja sie jakies dziwne regularne smugi? Przy powiekszeniu efekt zanika.

Dzieki, pozdrawiam
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
kierdel napisał/a:
1. Czy tez tak jest w waszych modelach, ze w pierwszej chwili po przejsciu na podglad zdjecie jest malo wyrazne a potem nabiera detali?

Ja zauważyłem podobny efekt na jednym zdjęciu z dużą ilością "detali", był to kadr z lasu. Za każdym razem kiedy włączałem podgląd tego zdjęcia po chwili następował "przeskok" i zdjęcie nieco się "zmieniało".

Może jest to efekt skalowania obrazu do wyświetlacza :?: Może podgląd jest realizowany "wieloetapowo"? A może jeszcze cosik :mrgreen:
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
ad1 tak
ad2 nie
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Jak wyżej. Myślę, że aparat oszczędza w ten sposób pamięć. Jak trzymasz wciśnięty przycisk to fotki przewijają się szybko. Nie ma potrzeby ładowania zdjęcia ze wszystkimi szczegółami, żeby znaleźć potrzebną. Tym bardziej, że jotpegi mogą być zapisywane progresywnie. Może aparat tak je zapisuje.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
2x tak. :)
To efekt skalowania.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Cytat
ad1 tak
ad2 nie

To sie troche zmartwilem. Czyli ze moja pucha jest walnieta albo GX-10 tak maja. Przy wiekszosci zdjec nie ma drzenia. Piszac "duza ilosc detali" chodzi mi o zdjecia z bardzo drobnymi, regularnymi elemnentami, np zaluzje albo piksele na wyswietlaczu LCD.

Czy ktos z uzytkownikow GX-10 zauwazyl u siebie podobny efekt?

[ Dodano: 2007-08-13, 13:38 ]
Cytat
2x tak. :)
To efekt skalowania.

O, nie zauwazylem tego. Ok, czyli jednak 2xtak. Dziwne, ale skalowanie odbywa sie chyba raz, dlaczego drzy? Moja malpka radzila sobie ze skalowaniem lepiej :-) , tylko miala do przeskalowania 5Mpix a nie 10.
 

PilowBox  Dołączył: 09 Lut 2007
a może to efekt mory - jeśli jest dużo drobnych elementów w regularnych odstępach to potrafi wystąpić... ja tak miałem kiedyś w studio - przyszedł gość w koszuli w drobne pionowe paski na focie wyszły jakieś śmieszne wężyki i na wyświetlaczu tak samo.
:-B

acha K10D ma tak samo - sprawdziłem strzeliłem fotkę materiałowi w drobne prążki. i wygląda to podobnie (na wyświetlaczu) wzór się zlewa tworząc jakieś nowe fantazyjne kształty.
Takie są te wyświetlacze - nie potrafią przenieść aż tak wiele szczegółów - szczególnie jeśli są bardzo drobne i równomiernie rozłożone....
Takie jest moje skromne zdanie - ale "drżenia" wyświetlanego obrazu nie zaobserwowałem.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
PilowBox napisał/a:
śmieszne wężyki i na wyświetlaczu tak samo.

Te smieszne wezyki byly opisywane gdzies w Lightroomie, przy okazji porownan softu do obrobki rawow. Smieszne wezyki byly wynikiem algorytmu - i tu nazwa z pamieci - demoskator - czy jakos tak, produkujacego jpga. Czasem pojawiaja sie nie wezyki ale cos przypominajacego sciezki w mikro ukl scalonym, takie smieszne twory.

PilowBox napisał/a:
acha K10D ma tak samo - sprawdziłem strzeliłem fotkę materiałowi w drobne prążki. i wygląda to podobnie (na wyświetlaczu) wzór się zlewa tworząc jakieś nowe fantazyjne kształty.

To jest dokladnie ten motyw :-B . Z tym, ze ja dostaje dodatkoe efekty: drzenie. :-/
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
kierdel napisał/a:
Z tym, ze ja dostaje dodatkoe efekty: drzenie. :-/
Nie masz powodów do zmartwień. Pojawiają się prążki i inne wzorki ponieważ siatka fotografowanego przedmiotu nakłada się na siatkę pikseli w wyswietlaczu LCD. Drżenie wynika pewnie z budowy wyświetlacza LCD.

Tak czy inaczej aparat masz sprawny.
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
Ad. 1. Tak. Myślę, że to taki trik aparatu, żeby wczytywać zdjęcia ze zminiejszoną ilością szczegółów, co zwiększa szybkość (szczególnie gdy chcesz szybko znaleźć jakieś zdjęcie na karcie). O ile dobrze pamiętam to Canon Powershot A640 też ma coś takiego, tylko bardziej widoczne.
Ad. 2. Obraz mi nie drży, natomiast smugi, fale, czy jak to tam zwał pewnie są wynikiem mory.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mora - 100%
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zauważyłem podobne zjawisko w moim dl-u - tylko nie pamiętam czy obraz przez chwilę się dostraja, ale z pewnością występują opisywane drżenia. też myślałem,. że coś się sypie, ale zapomniałem o tym :)
mam jeszcze jedna refleksję odnośnie wyświetlacza - przekłamuje kolory. Niedawno robiłem zdjęcia koleżance - miała na sobie bardzo fajny,bordowy sweter, zdjęcia robiłem w pomieszczeniu knajpianym, ale przy wpadającym przez okno świetle dziennym. I na wyświetlaczu sweter był niebiesko-granatowy, kombinowałem z balansem bieli ale nic się nie zmieniło. Już się przestraszyłem, że aparat wariuje, ale na monitorze okazało się, że wszystko jest ok.
Ciekawe czy w innych aparatach jest podobnie? Bo chyba w wyświetlaczu można tylko regulować jasność, a kolorów i nasycenia nie?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tak, obraz drży, też to zauważyłem. Ten LCD, podobnie zresztą jak w innych aparatach, jest zupełnie inny niż "zwykłe" LCD. Przyjżyjcie się układowi pikseli - jest układ Bayesowski, jak na matrycy. To m.in. dlatego literki są takie "poszarpane". Sposób wyświetlania też jest inny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach