malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
[obiektyw] Plamy oleju na przysłonie
Mam zamiar kupić obiektyw Jupiter 9, jednak sprzedawca deklaruje, że listki przysłony są pokryte "oleistymi plamkami, nie są one suche".

Pakować się w kupno tego szkła wobec zaistniałego faktu?
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
to znaczy, ze mechanizm był rozbierany i m. in. smarowany. Jeśli jesteś w statnie estetytcznie to znieść to chyba nie ma innych przeszkod (tylko soczewki musza być bezwzglednie czyste- o oleju na nich mowy być nie może)
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: Plamy oleju na przysłonie
malyglod napisał/a:
Mam zamiar kupić obiektyw Jupiter 9, jednak sprzedawca deklaruje, że listki przysłony są pokryte "oleistymi plamkami, nie są one suche".

Pakować się w kupno tego szkła wobec zaistniałego faktu?


Mam to samo i w przypadku tego obiektywu nie ma się czym przejmować. Przysłonę i tak przymykasz ręcznie.

Zaolejone listki są problemem w przypadku szkieł bagnetowych, bo wtedy przysłona przymykana jest przez aparat w momencie robienia zdjęcia, a smar na listkach może spowodować że np. przysłona będzie domykać się wolniej i nie zdąży się domknąć na czas.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
W takim razie dziękuję ślicznie za pomoc ;-)
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
ClicoFantastico napisał/a:
Mam to samo i w przypadku tego obiektywu nie ma się czym przejmować.


Jeśłi jest za dużo smaru (krople na listkach), to jest duże prawdopodobieństwo, że użyto niewłaściwego smaru i będzie on parował osadzając się na soczewkach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach