rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
[ K10D] Kłopot z pomiarem światła - GX-10 i manualne szło na
Cześć,
Mam do testów pożyczony obiektyw Tokina 70-210 f3.5.(bez styków)
Obiektyw jest generalnie spoko, ale mam problem przy prawidłowym pomiarze ekspozycji przy przysłonie innej niż 3.5.
Problem polega na tym że aparat dobiera dłuższe czasy niż powinien i w efekcie zdjęcia są prześwietlane. Błąd w pomiarze rośnie wraz ze zwiększaniem się wartości przysłony.

Poniżej wyniki jednej próby - aparat na statywie, ostrość ustawiona, tryb M, pomiar robiony przez nacisniecie zielonego guzika, warunki oświetleniowe stałe.
Podczas pomiaru aparat przymyka przysłonę w Tokinie i ustawia czas.

========== Tokina ==== Kit:
Przyslona-------- Czas -------- Czas
3.5 -------------- 1/750 -------- 1/750
5.6 -------------- 1/180 -------- 1/350
8 ----------------- 1/60 --------- 1/180
11 --------------- 1/30 --------- 1/90
16 --------------- 1/10 --------- 1/45
22 --------------- 1/6 ----------- 1/20

Zdjęcie jest poprawnie naświetlone tylko dla przysłony 3.5, w pozostałych przypadkach muszę korygować czas.

Obiektyw ma metalowy bagnet, więc styki są zwarte (poza tym jednym do wykrywania obiektywów serii A)

Macie jakieś pomysły jak sobie z tym poradzić??

Rafał
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Re: Kłopot z pomiarem światła - GX-10 i manualne szło na bag
rafalf napisał/a:

Macie jakieś pomysły jak sobie z tym poradzić??


Jak najbardziej.
Chocby Swierdlowsk 4 i nie bedziesz mial problemu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
rafalf napisał/a:
Zdjęcie jest poprawnie naświetlone tylko dla przysłony 3.5, w pozostałych przypadkach muszę korygować czas.
Miałem podobne objawy z Pentax SMC M28/3.5. Szczerze mówiąc, nie wiedziałem jak temu zaradzić :-/
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Zepsuty mechanizm ustawiający przesłone w obiektywie? :roll:
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Cytat
Zepsuty mechanizm ustawiający przesłone w obiektywie?


No też się nad tym zastanawiałem, ale raczej to nie do końca to, ponieważ po naciśnięciu zielonego przycisku aparat przymyka przysłonę i mierzy światło - więc powinien zmierzyć dokładnie to co wpada przez obiektyw podczas robienia zdjęcia. Rozumiem gdyby przysłona nie domyakła się dokładnie i to powodowałoby różnicę w czasach, ale w takim wypadku zdjęcia nie wychodziłyby prześwietlone - czas byłby dopasowany do aktualnej, nawet źle domkniętej przysłony.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Miałem na myśli raczej to, że przesłona na pierścieniu jest inna niż w rzeczywistości.
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Gwiazdor napisał/a:
Miałem na myśli raczej to, że przesłona na pierścieniu jest inna niż w rzeczywistości.


I tak Cię też zrozumiałem...
Tylko.. ten obiektyw nie ma styków, więc body nie wie o tym jaka ustawiona jest przysłona.
Po prostu mierzy światło wpadające PO przymknięciu przysłony i na taj podstawie ustawia czas... czyli niezależnie od tego czy rzeczywista wartość przysłony jest taka jak na pierścieniu czy nie, ekspozycja powinna być ustawiona prawidłowo...nawet jeśli czasy miałyby się różnić od tych przy kicie z taką samą przysłoną... a tu prześwietla wraz ze zmniejszaniem się otworu...

agrawen, a u Ciebie jak to wyglądało?

Rafał
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Być może mechanizm przymykania przysłony ma pewne opóźnienie przy wyzwalaniu migawki i w momencie jej otwarcia przysłona nie jest całkowicie przymknięta? To by tłumaczyło prześwietlanie zdjęć.
Ktoś miał coś podobnego na Forum.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ten wątek dotyczy mojego obiektywu. Używam go (wprawdzie bardzo rzadko ale jednak) z ME-S i nie zauważyłem tego problemu (poprawnie naświetla). Też zastanawiam się co może być przyczyną i wydaje mi się, że emigrant ma rację. ME-S może mieć popychacz przysłony skalibrowany z większym marginesem i przysłona zdąży się domknąć. Pomiar też jest w porządku, bo światłomierz nie przymyka przysłony do wartości roboczej aby zmierzyć światło tylko jest z nią ciągle sprzęgnięty mechanicznie.
Coś czuję, że czeka mnie w przyszłości wizyta na Czapskich 1 :-?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
rafalf napisał/a:
agrawen, a u Ciebie jak to wyglądało?
M28/3,5 działał dobrze z K100D. K10D jakoś nie może się z tym szkłem dogadać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach