D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
alkos napisał/a:
No wlasnie dla mnie 1+25 ma najdrobniejsze... wiem ze to przeczy madrosciom Usenetu... ;-)


Przeczy, nie przeczy - z mojego doświadczenia z rodinalem, im mniejsze stężenie, tym większe ziarno (i tu za Tobą stane murem). Czyli 1+25 daje najmniejsze. Oczywiście piszę z własnego doświadczenia, nie wiem, nie znam się, które rozcieńczenie nadgryza ziarno, które je podgryza czy przeżuwa i wypluwa - ale na odbitkach wyraźnie to widać.
Oczywiście, to nie zmienia faktu, że ziarno to jest to!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jimmy napisał/a:
Alkos, nie tylko przeczy mądrością i mojemu doświadczeniu, to także godzi w to w co wierzę święcie od 12 roku życia.


:mrgreen: :-B
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Nawet dwa.

:-B :-B
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
hehe właśnie kiedy czytałem ten wątek zastukał do drzwi listonosz.
To teraz tylko film wypstrykać - nie ma odwrotu.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Kilkanaście postów wcześniej przy dyskusji o proporcjach przy mieszaniu chemii, nieco żartobliwie napisałem że na forum pojawi się kalkulator do wyliczania. Okazało się że link do takowego pojawił się na forum już dawno temu za sprawą Alkosa! Niestety ten który tam jest nie działa, więc plik Excela można zassać tutaj.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
screwdriver napisał/a:
Niestety ten który tam jest nie działa, więc plik Excela można zassać tutaj.


Już działa. Dzięki! :-) Co więcej - liczy też temperaturę wody do rozcieńczania roztworów w stylu 1+3 albo 1+4, przy danej temperaturze wywoływacza :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Witam wszystkich,

Mam ogromną prośbę o stwierdzenie czy poprawnie rozumuje:

Mam film Agfa APX 100, niestety kilka klatek prawdopodopodobnie prześwietlonych/niedoświetlonych.

Jeśli dobrze rozumiem trzeba by go wywołać "wyrównawczo"?

Czyli dla Rodinalu stosować zamiast standardowego 1+25 ---> 1+100?
Czy to pomoże? czy ja źle myśle?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Mam film Agfa APX 100, niestety kilka klatek prawdopodopodobnie prześwietlonych/niedoświetlonych.

Jeśli dobrze rozumiem trzeba by go wywołać "wyrównawczo"?

Czyli dla Rodinalu stosować zamiast standardowego 1+25 ---> 1+100?


No tak chyba bedzie najlepiej

tyle ze jesli te niedoswietlone to tak wiecej niz -1EV i jeszcze w kontrastowym swietle, to i tak ich nie uratujesz...
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Dzięki alkos,
To może tak przy okazji, żeby wiedzieć na przysłość. Co łatwiej uratowac prześwietlenie czy niedoświetlenie?

No i jak to ratowac?? Tak jak pisalem wyzej --->wołanie wyrównawcze czy są jescze inne triki?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
mateo_m napisał/a:
Co łatwiej uratowac prześwietlenie czy niedoświetlenie?

Przeswietlenie.

mateo_m napisał/a:
No i jak to ratowac?? Tak jak pisalem wyzej --->wołanie wyrównawcze czy są jescze inne triki?

Jesli wszystko jest w granicach +/- 2EV to nie przejmowac sie zbytnio i wolac dla wartosci posredniej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Przeswietlenie.
dan napisał/a:
Jesli wszystko jest w granicach +/- 2EV to nie przejmowac sie zbytnio i wolac dla wartosci posredniej.


Ditto.
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Czyli zalecenie Patersona, żeby filmy do wołania w FX-39 prześwietlać o pół działki można zignorować ? Ew. można to skorygować krótszym czasem wywoływania?
BTW jest sens razem moczyć APX400 i PAN400 (w FX-39) ? Dla Agfy znalazłem gdzieś czas (11min), dla Ilforda nigdzie nie widzę. "Pudełkowe" czasy dla np. Rodinal 1+25 różnią się dość drastycznie (10min vs 6min).

Dodano 25.05.2008 18:13
Wywołałem razem i efekt jest na obydwu zbliżony (tzn do d... - ale to raczej problem operatora :-P ).

--
lsnk
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Ludkowie, pomóżcie mi w miarę szybko, bo nie wiem, czy czegoś nie schrzaniłem...

Rozchodzi się o utrwalacz Fomafix na 5 litrów. Wg strony http://www.sklep.fotopres...kaz=rozwiniecie jego przygotowanie ma wyglądać tak:

Cytat
Przygotowanie roztworu roboczego

W 600 ml wody o temperaturze 40 oC rozpuścić zawartość większego a potem mniejszego woreczka.

– do obróbki filmów dopełnić wodą do całkowitej objętości 750 ml.

– do obróbki papierów dopełnić do całkowitej objętości 1 litr.


Tak też zrobiłem. Rozpuściłem oba woreczki w odpowiedniej kolejności w 600ml wody i wszystko ładnie sobie siedzi w buteleczce.

I co teraz? W jakich proporcjach mam to rozrobić, żeby utrwalić jeden negatyw w dwuszpulowym Krokusie? Czy może nie rozrabiać, tylko korzystać z tego co mam w proporcji 1:0? A może źle zrobiłem i powinienem rozrobić to w większej ilości wody?

Prosiłbym kogoś o napisanie mi od A do Zet jak postępować z tym utrwalaczem.. Bo szukam po internecie i szukam i mam co raz większy mętlik w głowie :roll:
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Dolewasz ~150ml wody i gotowe - do koreksu wlewasz ilość wg tabelki na spodzie. Roztwór wielorazowy (przy stosowaniu kąpieli przetywającej).
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Czyli, że później nie wylewam tego do sedesu, tylko spowrotem do butelki i używam przez te paręnaście razy?

Ale dlaczego w takim razie jest to utrwalacz "for 3,75/5 litres"?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
malyglod napisał/a:
Czyli, że później nie wylewam tego do sedesu, tylko spowrotem do butelki i używam przez te paręnaście razy?

Tak.
malyglod napisał/a:
Ale dlaczego w takim razie jest to utrwalacz "for 3,75/5 litres"?

Opakowanie zastępcze?
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Nie sądzę. Mimo wszystko poszedłem za ciosem i rozlałem to do butelek (w sumie 3,75 litra). Wychodzi na to, że na tej stronie są dane dla tego samego utrwalacza, ale w wersji na 1 litr.

Opanowałem panikę chyba ;) cóż, jak tylko sie całkowicie ściemni, wchodzimy do łazienki. W sensie - tracimy ciemniową cnotę ;)

Pozdrowki
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
malyglod napisał/a:
tracimy ciemniową cnotę

Zazdroszczę...
Za pierwszym razem jest fajnie - bardzo ekscytująco i trochę straszno :-D
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Hm.. Czy Wy też po swoim pierwszym wołaniu mieliście wrażenie, że negatyw jest 'zbyt jasny' (czyli w rzeczywistości niedoświetlony)? :roll:

Bo na przykład porównując do tych wszystkich c41, które u mnie leżą, to niestety czerni na moim Panie 100 jak na lekarstwo..

:roll:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
malyglod napisał/a:
Czy Wy też po swoim pierwszym wołaniu mieliście wrażenie, że negatyw jest 'zbyt jasny' :roll:

Obejrzyj cyfry i napisy na perforacji : jeśli sa czarne,to dobrze wywołałęś.Obejrzyj negatyw po wyschnieciu - dopiero wtedy można w pełni ocenic wyniki.
malyglod napisał/a:
na przykład porównując do tych wszystkich c41, które u mnie leżą, to niestety czerni na moim Panie 100 jak na lekarstwo..

Może miałeś małokontrastowe motywy z przewagą szarości - ciemnych,ale szarości.Oko ma duże zdolności do adaptacji i widzi "pamieciowo" - nie tak ,jak cos wyglada ,tylko jak pamieta,że powinno wyglądac.Jeśli fociłeś P Z 20 z Twojej stopki,to raczej powinienes miec poprawnie naświetlony negatyw.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach