Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Stachu napisał/a:
- utrwalacz FOMAFIX
Masz napisane.

Stachu napisał/a:
- płyn zmiękczający MIRASOL
Też masz napisane. Ale napiszę i ja: 1:400 lub 1:700

Stachu napisał/a:
- wywoływacz FOMADON R 09
W zależności co chcesz osiągnąć i z jakim filmem. Generalizując - ja polecam 1+50 lub 1+100.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
wszędzie tam (na opakowaniach) powinny być podane proporcje, ale z tego co pamiętam, to:
Cytat
- utrwalacz FOMAFIX

chyba 1+5. czyli 200ml utrwalacza + 1l wody. do osobnej butelki (ścisnąć ją tak, żeby w środku była minimalna ilość powietrza) i używać tylko do utrwalania negatywów. po 17 rolkach wylać mimo, że jeszcze ze dwa by "uciągnął".
jeśli potrzebujesz utrwalacza do papierów, to lepiej rozrób sobie osobną butelkę. w przypadku negatywów na prawdę warto być pewnym tego, ile jeszcze negatywów uda się tą chemią dobrze utrwalić. w przypadku papierów co najwyżej spierniczysz kilka odbitek, które zrobisz sobie jeszcze raz.
Cytat
- płyn zmiękczający MIRASOL

nie używam
Cytat
- wywoływacz FOMADON R 09

w zależności od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt, stosujesz różne rozcieńczenia. moje ulubione to 1+100. do krokus tanka na jeden negatyw małoobrazkowy robisz 4ml r09 + 400ml wody. po wywołaniu do zlewu. r09 jest bardzo tani, wiec nie ma co się szczypać w wywoływanie w tej samej zupie kolejnych negatywów. a poza tym masz dzięki temu bardzo powtarzalny proces - zawsze dokładnie to samo stężenie (no, oczywiście jeśli dokładnie odmierzasz płyny), temperaturę (j.w.) i czas (j.w.). a dzięki temu powtarzalne efekty.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla filmów FOMAPAN na stronie Fomy są charakterystyki z zalecanymi czasami wołania w różnych specyfikach w tym również w R09
http://www.foma.cz/foma/p...znam=cernob_fot
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dzięki za rady. Idę rozrabiać :evilsmile: .
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
I ja startuje z samodzielnym wołaniem o-)

Koreks mam - Krokus 800 - tylko zatyczkę zaimprowizować muszę.
Film cz-b też jeden zalega na półce w lodówce.

Temat przeczytałem, upewnić się chcę.
Czy taki zestaw będzie dla świeżaka odpowiedni:

- wywoływacz R 09 FOMADON - 250ml
- utrwalacz TETENAL Superfix - 250ml
- płyn zmiękczający TETENAL - MIRASOL - 250ml

Wszystko od jednego użytkownika na Allegro (żeby na przesyłce zaoszczędzić) - fotonegatyw-pl

- no i przerywacz w postaci wody z octem

Nada się to dla mnie i podoła Kodakowi T-Max P3200 kilka lat po terminie?
Chciał bym go właśnie na 3200 naświetlić, wyczytałem ze lepszy by był dedykowany wywoływacz Kodaka, ale chcę coś uniwersalnego.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Generic napisał/a:
Nada się to dla mnie i podoła Kodakowi T-Max P3200 kilka lat po terminie?


Temu filmowi po terminie nic moze nie podołać.

Zadymia się bardzo łatwo... dostaniesz najprawdopodobniej szare, ziarniste w cieniach obrazki... Juz lepiej naswietl jako 1000 i wywolaj w czyms nie pomagajacym zadymieniu - np HC-110... Jesli juz musisz w F 09, to w 1+25...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Dzięki za odpowiedź. O tego Kodaka pytam tak tylko bo akurat taki u mnie leży, nie chcę kupować wywoływacza pod niego.

Myślę że będę używał głównie filmów Ilforda, Fomapana z czułościami 400-1600.
Szczególnie delty 3200 na średnim formacie.
Fajnie by było jak by się też dało np. Fomapana 400 pchnąć na 1600.

Widziałem jakieś przykłady wołanych w rodinalu fomapana 400@1600 czy delty 3200 i efekt by mnie chyba zadowalał. (no właśnie - jak się ma r09 do rodinala? można śmiało brać czasy z tabelek dla rodinala?)

Sam już nie wiem, zawiłe to wszystko strasznie o-)
Ciężko na podstawie moich wymagań znaleźć w internecie który wywoływacz będzie dla mnie dobry, liczę więc na jakąś podpowiedź.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A ja mam przy okazji pytanie, jak (i po co) się forsuje filmy?
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Jak to po co? Masz film 400, a potrzebujesz 1600. Forsujesz, a potem odpowiednio dobierasz czas wołania.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No tak, ale jak już forsować, to trzeba cały film. A tak, to od razu można kupić odpowiedni. Chodzi mi o to, czy wychodzą jakieś lepsze efekty, niż na czułości nominalnej. A z tym wołaniem, to po prostu moczę tyle czasu ile podaje producent dla danej czułości?
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
No tak, cały film, to logiczne.
Z odpowiednich filmów to masz neopana 1600, T-max 3200 (słyszałem niepochlebne opinie) i delta 3200 (mało słyszałem).
Wiadomo, że na czułości wyżej niż nominalna nie będzie lepszego efektu, a wręcz trochę gorszy. No, ale lepiej forsować HP5+ czy Tri-xa niż kupować neopana 1600.

Wołania dla forsowanych czułości szukasz tu: http://www.digitaltruth.com/devchart.html albo u doświadczonych kolegów.

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Maciej napisał/a:
Z odpowiednich filmów to masz neopana 1600 (alkos pisał, że jakiś płaski i nie teges)


Teges, ale tylko do zdjęć nocnych. W biały dzień płaski.

Czytaj prosze ze zrozumieniem i nie rozpowszechniaj dziwnych opinii, powolujac sie na mnie...
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
I'm sorry master.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
A tak, to od razu można kupić odpowiedni.

Odpowiednie są droższe ;-)

Stachu napisał/a:
czy wychodzą jakieś lepsze efekty, niż na czułości nominalnej.

Czy lepsze... Na pewno inne...
- większy kontrast
- ponoć większe ziarno [aczkolwiek ja się zawiodłam, że na odbitkach 13x18 go prawie nie widać :-( ].
Gdzieś miałam artykuł...
O! http://www.foto.com.pl/st...rsztat29_3.html

Stachu napisał/a:
po prostu moczę tyle czasu ile podaje producent dla danej czułości?

Są tabelki na www... Problem w tym, że one się różnią nawet o 25% [tzn. różnica w czasie wynosi do 25%]. Z tego co zdążyłam się zorientować - do skanera zaleca sie moczyć krócej [czyli np 400@800 można nominalnie] - wtedy są mniejsze kontrasty. Pod skanerem można więcej wyciągnąć. Do odbitek - ciut dłużej [ale ile dłużej? Nie odkryłam na razie jakiejś reguły...].
Ja się nie potrafię zdecydować, bo bym chciała, żeby było ok. i tak i tak :-)

Jak napisałam jakąś głupotę, to poprawcie - na razie to głównie wiedza teoretyczna :-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Jestem wprost i w krzyw szalenie ciekaw czego używa alkos, że jego zdjęcia mają ten niepowtarzalny i charakterystyczny odcień B&W??? Może źle użyłem słowa odcień, no ale wiadomo o co chodzi. Jakich negatywów używa? Czy optyka Contax-a ma znaczący wpływ na końcowy efekt?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
karmazyniello, wysil sie troche i poczytaj Darkroom. Zdecydowana wiekszosc konkretnych porad dotyczacych materialu i jego wolania jest autorstwa Alkosa.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Fakt, nie czytałem jeszcze nic. Sorry, zaraz sobie luknę.

[ Dodano: 2008-05-11, 08:45 ]


Pierwsze zdjęcie wywołane niemal samodzielnie :mrgreen: Przeczytałem chyba wszytko na forum. Największe podziękowania dla alkosa i Macieja :-B :-B
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Ja mam jeszcze pytanie a propos rozcieńczeń.

Zauważyłem, że stosujecie różne rozcieńczenia wywoływaczy - niektórzy wypisują 1:2, inni 1+25 (nie wiem, czy dwukropek i znak dodawania pełnią tu różnoraką rolę). Czy gdy kupię taki np. R09 (http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=133_42&products_id=803), to czy na ulotce będę miał opisane wszystko "kawa na ławę"?

Czy różne rozcieńczenia wpływają na czas wywoływania, czy na coś innego? No i mam rozumieć, że stosunek 1:40 to np. 40 mililitrów płynu na litr wody? Czy jest w tym jakiś ukryty haczyk? :-)

Czy ten Fomadon jest wywoływaczem wielorazowym, czy od razu z koreksu leję go do zlewu? :roll:

Wybaczcie taką ilość pytań.. Ale skoro powstał już taki temat, to wolę skorzystać zanim odbiorę przesyłkę
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
malyglod napisał/a:
1:40

Jedna część wywołacza na 40 części wody. Zawsze tak. Plus oznacza to samo.
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
malyglod napisał/a:

Czy różne rozcieńczenia wpływają na czas wywoływania, czy na coś innego?

Oczywiście że wpływają im większe rozcienczenie tym dłuższy czas. Ja w krokusie rozrabiam R09 10ml wywolywacza na 400ml wody. i do zlewu. Gwarantuje to powtarzalność wyników Buteleczka R09 śmiało starczy na ponad 22 rolki filmu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach