Maurosso  Dołączył: 02 Sty 2008
k, to jak wszyscy mogą pytać to ja też chce :]

koreks gotowy, filmy prawie też, mój chmiosprzęt, to co następuje:

-Kodak D-76
-Superfix Plus tenetala
-Mirasol 2000

Kodaka polecono mi w sklepie jako bardzo popularny i dobry na początek, w sumie racja bo na każdym pudełeczku jest podana informacja jak roźcieńczać roztwór itp.

Ale mam jedno pytanie : moje opakowando kodaka to proszek na 3.8l (1gallon). Czy moge odmierzyć wagowo dokladnie połowe proszku i sporządzić 1.9l roztworu? I jeszcze jedno za jednym zamachem.
Jak chcemy wołać w 21c...to jak zrobić aby przy wlaniu do koreksu dalej było to 21c? Plastik koreksu nie pochłonie stopnia lub dwóch? A przecież czasy wołania przy różnicy kilku stopni są tak z deka diametrialnie różne... help? :)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Tak dla pewności:
Jak to jest z tym mieszaniem/obracaniem?
Powiedzmy odczytuje stężenie, czas i temperaturę z tabelki na digitaltruth.com i jest tam w user guide napisane:
Cytat
Agitation: Wherever possible times have been listed which rely on the standard technique of 30 seconds continuous agitation after immersion, followed by ten seconds (three inversions) per minute.


Czyli mam przez pierwsze 30 sek obracać stale koreks do góry nogami i z powrotem a później jeden obrót co 20 sekund czy co minutę trzy obroty? Czy to może już obojętne o-)

No i jeszcze w 'unlisted data' jest napisane:
Cytat
Fomadon R09 = Agfa Rodinal (old formula) - see listings under "R09"

Czyli jakby mam patrzyć na R09 a nie na Rodinal - tylko że dal R09 jest dość mało danych. W paru już miejscach wyczytałem ze R09 i Rodinal mają ten sam skład i działają identyczne...

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Maurosso napisał/a:
wagowo dokladnie połowe proszku i sporządzić 1.9l roztworu?
No nie wiem, czy on jest tak dokładnie wymieszany (ten proszek) , że połowa wagowo też będzie połową proporcjonalnie wszystkich składników.
Lepiej rozrobić wszzystko i wlać do kilku flaszek ( np. litrowych i najlepiej ciemnych )pod korek, zakręcić i uzywać tylko jednej. Jak się wyczerpie ( 1 litr to ok. 10 filmów), to zaczynasz uzywać następnej.
Maurosso napisał/a:
Jak chcemy wołać w 21c...to jak zrobić aby przy wlaniu do koreksu dalej było to 21c
Standartowo to raczej 20 C się stosuje. Jeśli wywołujesz w pomieszczeniu, gdzie nie ma za dużej różnicy temperatur od standartu ( tak od 17 do 24 st.C) , to jak wlejesz wywoływacz o temp 20st.C do koreksu to przez te ok.10 minut ani się nie oziębi, ani nie ogrzeje za duzo, a koreks też ok. 20 st.C będzie miał.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A jak masz zimno w domu [ja w ziemie mam ok. 17 stC], t polecam zrobić koreksowi "kąpiel wanienkową" - było to gdzieś tutaj wszystko napisane.
I o obracaniu, bełtaniu też.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Generic napisał/a:
Czyli mam przez pierwsze 30 sek obracać stale koreks do góry nogami i z powrotem a później jeden obrót co 20 sekund,
Taki jest standart, inny to 15 sekund merdania koreksem co minutę( Ja taki stosuję). Możesz mieszać dowolnie, byle zawsze jednakowo-wtedy masz powtarzalność wyników. Jeśli na podstawie wyników dojdziesz do wniosku, że źle mieszasz, to najlepiej mieszaj dalej tak snmo, a zmień czas. ( albo zmień mieszanie )
Generic napisał/a:
R09 i Rodinal mają ten sam skład i
No nie całkiem. W obu wywoływaczach reduktorem jest paraaminofenol, ale składniki pozostałe trochę się różnią. Zwłaszcza w czeskim wydaniu R09.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Dobra, dzięki.
Za dużo myślenia - skończę film, lada dzień przyjdzie chemia, będę walczył o-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Generic, powodzenia. Ja to już mam za sobą i muszę przyznać, że... to fajne jest :!: :-B
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
malyglod napisał/a:
niektórzy wypisują 1:2, inni 1+25 (nie wiem, czy dwukropek i znak dodawania pełnią tu różnoraką rolę).

malyglod, dokładna interpretacja wygląda następująco:
zapis 1:2 oznacza 1cz. w 2cz. Czyli 1cz. substancji(plynu) ropuszczanego plus 1 cz. rozpuszczalnika(wody)(inaczej 1+1).Przy dużych rozcieńczeniach ta interpretacja nie ma znaczenia,ale przy małych mozna sie "przejechać"<wiedzą o tym moi słuchacze ze studium farmaceutycznego ;-) > Przy rozcieńczeniach 1:40 (czyli 1cz. + 39 cz.) dokładnośc nie ma już znaczenia czyli jak napisał wyżej bEEf, .
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
MarWoj napisał/a:
zapis 1:2 oznacza 1cz. w 2cz. Czyli 1cz. substancji(plynu) ropuszczanego plus 1 cz. rozpuszczalnika(wody)(inaczej 1+1).

:?: :!:

A co w takim razie oznacza zaspis 1:1? 1cz. substancji rozpuszczanego plus 0 cz. rozpuszczalnika, inaczej 1+0??

Dla mnie 1:2, to np. 150ml wywolywacza i 300ml wody.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
[quote="dan"]
MarWoj napisał/a:
zapis 1:2 oznacza 1cz. w 2cz.

Dla mnie 1:2, to np. 150ml wywolywacza i 300ml wody.


tak dokładnie jest
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan, SQ6GIT, obawiam sie, ze sie mylicie. 1:2 to nie jest to samo co 1+2.

Jeśli rozcieńczymy 1 część mleka (np. 1 litr) 2 częściami wody (w takim razie 2 litrami), czyli 1 czesc mleka plus 2 czesci wody (1+2) otrzymamy 3 litry roztworu, w którym stężenie mleka będzie wynosiło 1:3 (czyli jeden do trzech).

dz.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
1:2 to nie jest to samo co 1+2.

Aaaa, to chodzilo o roznice w znaczkach pomiedzy cyferkami - nie zwrocilem uwagi na nie :-P

Czyli 1:2 to 1+1, rozumiem :-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
Jeśli rozcieńczymy 1 część mleka (np. 1 litr) 2 częściami wody (w takim razie 2 litrami), czyli 1 czesc mleka plus 2 czesci wody (1+2) otrzymamy 3 litry roztworu, w którym stężenie mleka będzie wynosiło 1:3 (czyli jeden do trzech).

Może tak się przyjęło uważać, ale ..
Mamy 3 litry roztworu, fakt, w którym każdej jednej części jednego składnika odpowiadają 2 części drugiego.
1:3 ???
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dickkett, 1:3 to jest stezenie. Jakie jest stezenie mleka w 3 litrowym roztworze? Ty piszesz o notacji 1+2

dz.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kurna, więc źle rozcieńczałem ustatnio ultrafina :-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Dzięki, widzę, że gdybym się za to zabrał, muszę uważać, bo plączę.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
czyli 1:40 to inaczej 1+39, a jeszcze inaczej: 1 jednostka wołacza plus 39 jednostek wody?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bEEf, ja jeszcze nie widzialem wywolywacza, gdzie instrukacje rozcienczenia bylaby podawana w formie stezenie stocka w wynikowym roztworze. Wez to teraz przeliczaj :-P AFAIK zawsze podawany jest stosunek stocka do czesci wody - czyli np 1+2

dz.

[ Dodano: 2008-05-13, 10:20 ]
malyglod, tak.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dzerry, zajrzałem do instrukcji, masz rację :oops: A więc jednak dobrze :-)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, na Kodaku T-maxie jest podawany w zapisie 1:4 :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach