Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Jak poszerzyc zakres EV zdjecia?
Witam!
Parę dni temu zacząłem używać RawTherapee (dopiero od bardzo niedawna posiadam cyfrową lustrzankę - K100D Super, wcześniej był analog i cyfrowa małpka). Trochę poczytałem już forum, ale jakoś nie mogę wpaść na pewną rzecz.
Skoro z RAWa daje sie wyciagnac troche wiecej EV zarowno w cieniach jak i w swiatlach, to jak to zrobic? Jak poszerzyc zakres EV zdjecia? Gdy uzywam opcji "Exposure Compensation" to po prostu "przesuwam okno naswietlenia", tak, jakbym po prostu inaczej naswietlil zdjecie. Zakres dynamiki zostaje jednak ten sam. Jak go poszerzyc, skoro ta informacja jest w RAWie? Jaką opcję przeoczyłem?

Pozdrawiam,
Maciej
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
HDR.
 
Matchay  Dołączył: 02 Sie 2007
Michu napisał/a:
HDR.

Tyle to wykoncypowałem (ale fakt, nie napisałem tego), tylko jak dla mnie to jest metoda drapania się lewą ręką za prawe ucho.Muszę wywołać RAWa na np: 3 różnych naświetleniach i potem poskładać to softem do HDRu?

Na mój umysł informatyka, to trochę dziwaczne. Skoro informacja wejściowa jest w jednym pliku, powinienem móc więc "rozszerzyć" histogram w lewo i prawo, mapując ją na docelowe 255 poziomów.

Żaden z softów do wołania RAWów tego nie potrafi?

Pozdrawiam,
Maciej
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Matchay, Potrafi. Taki np Photomatix z rawa wywołuje Ci taki poszerzony tonalni plik
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Matchay napisał/a:
Na mój umysł informatyka, to trochę dziwaczne. Skoro informacja wejściowa jest w jednym pliku, powinienem móc więc "rozszerzyć" histogram w lewo i prawo, mapując ją na docelowe 255 poziomów.

To co mówisz to się kontrast nazywa, Jak przesuniesz suwak kontrastu w lewo to właśnie zwęzisz zdjęcie aby się zmieściło w rozpiętość tonalną JPGA. I dostaniesz pięknie naświetloną... kupę - mdłą i nijaką :mrgreen:
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
W RawTherapee zakładka "Shadows/Highlights" i suwaki "Tonal Width"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach