Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
[obiektyw] Aberracje w telezoomach
Witam,

Zakupiłem na allegro obiektyw, którego nazwy obecnie nie chcę podawać, aby nie miało to wpływu na Wasze odpowiedzi i mam olbrzymie aberracje :-( . Przynajmniej moim zdaniem są ogromne i wygląda to na jakieś uszkodzenie obiektywu :-( . Zanim jednak zwrócę się z tym problemem do sprzedawcy proszę bardziej doświadczonych ode mnie, aby rzucili okiem i ocenili, czy na pewno mam rację.

Oto sample:
ogniskowa 210mm


ogniskowa 240mm


ogniskowa 270mm


ogniskowa 300mm


Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję za pomoc :-B .

[ Dodano: 2007-09-09, 01:11 ]
Zapomniałem dodać (zresztą to widać na zdjęciach), że w przypadku czarnego tła przymykanie przysłony powoduje zmiejszanie aberracji, a w przypadku białego jest odwrotnie - jak dla mnie tragedia :-( . Są to cropy 1:1 wywołane z RAWów za pomocą PPL na standardowych ustawieniach.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
To jakis starszy zum w stylu 80-320, nie? No to chyba - niestety - calkiem normalne...

Sprobuj otworzyc rawy w ACR i pobawic sie narzedziem do maskowania aberracji.


(Nie miala baba klopotu, kupila sobie cyfre... hue hue... MSPANC :-P :evilsmile: )
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
alkos napisał/a:
To jakis starszy zum w stylu 80-320, nie?

Może i w stylu, ale to nie będzie 80-320, bo tam ogniskowe zmieniają się od 80-320 co 20, więc 210 i 270 nie da się złapać :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
normalne na cyfrze, przy zoomie o ogniskowej 70-300 ze światłem 4-5.6. Przeciętny amatorski zoom w tym zakresie tak ma, zarówno Tamron jak i Sigma. Martwiłbym się gdyby to było w zoomie ze stałym światłem 4 lub 2.8 ale te sample nie wskazują na takowy.
Na pocieszenie, powiem Ci, że widywałem większe CA, w jaśniejszych i droższych zoomach. Gałązki drzewa na tle śniegu bez cropa potrafią być fioletowe jak fiołki ;-)
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Dzięki za odpowiedzi :-B . Ale mnie pocieszyliście :-( :-P ...
Kupiłem w jednym czasie 2 obiektywy Sigmę 70-300 APO DG i właśnie omawianego tutaj Pentaxa-F 100-300.
Na moje oko w Sigmie jest wszystko ok - nie ma takich aberracji, a po kilku fotkach Pentaxem się przeraziłem - przecież to są cropy 1:1, a na czarnym tle aberracja jest większa od liter. Na pewno tak ma być ?
Po południu zrobię jeszcze kilka sampli porównując z Sigmą, bo teraz już muszę lecieć. :-P

[ Dodano: 2007-09-09, 10:09 ]
Oczywiście nie oczekiwałem cudów po tym obiektywie, ale myślałem, że jakość po przymknięciu o 1-2 działki będzie znośna, a nie jest (przynajmniej dla mnie) :-( .

 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Misiek napisał/a:
2 obiektywy Sigmę 70-300 APO DG i właśnie omawianego tutaj Pentaxa-F 100-300


Prawdopodobnie ten Pentax nie ma APOchromatycznych soczewek.
Ja rozglądam się za czymś na ptaszki ale do tych starszych szkieł podchodzę z rezerwą po doświadczeniach z poczciwym Zeissem 200mm/f2,8
Ja dochodzę do wniosku że to są po prostu szkła - do czarnobiałej fotografi - rozmycie jest piekne - tyle że kolorowe :)
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Misiek, 80-320 nie ma tej przypadłości w takich ilościach jak na Twoich samplach, niestety nie mam ostatnio ostrego światła by zrobić jakiś przykład i dokładnie sprawdzić, zresztą sam mieszkasz w Krakowie to wiesz dlaczego ;)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jak tylko zobaczyłem fotki to wiedziałem - SMC F 100-300. Też takiego mam :-P Też myślałem, że walnięty. Ale widać ten typ tak ma :-(
I pomyśleć, że kupując kastode nie wziąłem 2xKITa, "bo przecież długigo zuma mam" :evil:
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :-B .

alkos, Pentagram, aflinta, myślałem, że obiektyw jest uszkodzony, gdyż te zdjęcia nie były robione pod światło - tylko w domu z lampą.

Canin, wiem, że nie ma APO, ale jednak myślałem, że będzie lepiej...

matb, cóż mam powiedzieć :-P . Zamieściłem jeszcze amatorskie porównanie z Sigmą APO i zmieniłem temat postu, żeby przynajmniej inni mieli szansę podjąć bardziej świadome wybory.

Przykładowe cropy 1:1. W przypadku Sigmy dopiero po podejściu bliżej zaczęły się pojawiać minimalne aberracje



Może ktoś mógłby pokusić się o sample z innych obiektywów, gdyż ostatnio bardzo dużo osób się pyta o telezoomy i myślę, że temat jest potrzeby.

PS. W czwartek wyjeżdżam na urlop, a jak wrócę będzie obiektyw na sprzedaż :-P . Zgadnijcie który :-P :evilsmile: ?
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Nie robie cyfra tylko slajdy ale dla mnie tez Pentax 100-300 jest gorszy optycznie niz zwykla Sigma 70-300 DL.
Sigma APO ma byc jeszcze lepsza ale nie trafilem jej za rozsadna cene.

Tyle ze moja Sigma jest dwa razy ciezsza niz Pentax stad musze miec dwa obiektywy. Jeden do zabawy, a drugi do turystyki, szczegolnie gorskiej.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Misiek, zdjęcia wyglądają tragicznie.
matb, jeżeli Twoje szkło 100-300 rysuje podobnie to cofam to co kiedyś napisałem, to nie jest dobra jakość.
Lepiej sprawował się mój Tamron 80-210. Maksymalnie otwarty, na dłuższym końcu czasem trochę mydlił, ale takich aberracji nigdy nie uzyskałem.

aflinta, 80-320 nie ma tak dużych aberracji, a przynajmniej ta sztuka którą ja posiadam nie aberruje w ten sposób. Zakres 80-200 jest super i spokojnie można używać w tym zakresie pełnego otworu (4,5). Powyżej 200 nie jest już tak ostro, ale aberracji też nie widać. Niestety stosownych fotek na 320 mm i pełnym otwarciu nie posiadam.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Tu http://pentax.org.pl/view...ghlight=#112448 wstawiłem po jednym zdjęciu z trzech tele na pełnym otworze przysłony i maksymalnej ogniskowej z telekonwerterem.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Misiek napisał/a:
Może ktoś mógłby pokusić się o sample z innych obiektywów

Proszę bardzo, SMC FA 80-320; ogniskowa 320 f/5,6 ISO200 1/180s z lampą. Jak widać na pełnym otwarciu nie grzeszy ostrością, ale ujdzie (obraz to RAW na ustawieniach neutralnych, bez wyostrzania itp.) Zapałka nie imponuje wielkością, bo ten obiektyw ostrzy od 1,5m :)


 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hmmm... Tak sobie wyciągnąłem swojego F 100-300 i "na próbę" zrobiłem kilka fotek. I chyba jednak aż tak źle z moim nie jest. Jutro się pobawię, to dam sample - teraz już jest trochę za ciemno i w ogóle.

[ Dodano: 2007-09-10, 12:30 ]
To zrobiłem te "testy". Wyniki tu: http://picasaweb.google.p...szczyk/F100300/
- osiem ostatnich zdjęć. Robione "z ręki" (z podpórką), wszystkie dane w exifie. Jotpegi prosto z aparatu na neutralnych ustawieniach. Można ściągnąć i podziwiać.
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
A jak się ma do tego nowsza wersja Pentaxa, czyli FA 100-300, bo właśnie pojawiła się na Allegro i w opisie aukcji jest taki tekst:
"(...) chociaż nie okłamujmy się, Sigma 75-300 (nawet z APO) chowa się w krzaki (...)"

Czyżby była aż taka różnica w jakości pomiędzy wersją F, a FA :?: , bo aż mi się wierzyć nie chce, zwłaszcza, że przed zakupem przeglądałem photozone, a tam F i FA traktujuą jak jeden obiektyw.

[ Dodano: 2007-09-10, 19:57 ]
matb, dzięki za test. Jak będziesz miał chwilkę to sprawdź PW.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Misiek napisał/a:
właśnie pojawiła się na Allegro i w opisie aukcji jest taki tekst

słowo klucz na Allegro i w opisie aukcji ;-)
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Misiek dzięki Twojemu postowi uchroniłeś mnie, bo myślałem, że znajdę coś z mniejszą AC niż w Tamronie LD Di 70-300mm ale widzę, że on lepiej się sprawuje od tego Pentaxa SMC-F, jestem bardzo zaskoczony i jeszcze bardziej polubiłem swojego Tamrona
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No to 'test' z zapałką:

SMC F 100-300/4,5-5,6. Z flashem, ale częściowo w dziennym świetle. 300mm F5,6, jotpeg z kasetki.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Dla porównania Tamron LD Di 70-300mm fotki zrobione przy świetle zastanym przy ogniskowej 300mm. Obrazek szeroki więc oddzielny link podaję, oczywiście crop 1:1 z jpg
zdjęcie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach