Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Samoistne włączanie się AF w K10D
Zmiana pozycji korpusu uruchamia mi AF :?:
Konkretnie - w przypadku szybkiego skierowania obiektywu w dół lub w górę.
Objaw nie występował w pierwszej wersji firmware'u, pojawiła się po uaktualnieniu - obecnie mam v 1.3.
Jest to szczególnie uciążliwe przy operacjach w menu, czy przeglądaniu zdjęć, bo ekran gaśnie i aparat przełącza się w tryb robienia zdjęć. W związku z tym, przed przystąpieniem do jakichkolwiek operacji tego typu muszę przestawiać na MF.
Szukałem na Forum, ale nic podobnego nie znalazłem ...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jak to się przełączą? Może bipa Ci potwierdzenie ostrości na MF?
Nie słyszałem, żeby komuś soft się krzaczył i przełączał tryb AF/MF. Jedyne pomyłki to przestawianie przełącznika na korpusie...

A może odkryłeś nową funkcjonalność, o której nie wiedzieli nawet programiści, czym prędzej biegnij do Pentaksa i niech to reklamują na plakatach :mrgreen:
 

stfn  Dołączył: 15 Lip 2007
Mi to wygląda na jakiś luźny styk który pod wpływem siły odśrodkowej załącza i każe aparatowi ustawiać ostrość. Wątpię czy coś oprócz serwisu pomoże. Ale to tylko moja opinia. Tylko nie wiem co z tym firmware.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
tref napisał/a:
Nie słyszałem, żeby komuś soft się krzaczył i przełączał tryb AF/MF.


Nie przełącza mi się AF/MF, tylko samoczynnie uaktywnia mi się szukanie ostrości, czyli objaw taki jak wciśnięcie spustu do połowy.

stfn napisał/a:
Mi to wygląda na jakiś luźny styk który pod wpływem siły odśrodkowej załącza i każe aparatowi ustawiać ostrość.


No właśnie coś w tym stylu. Jakiś czujnik ruchu "budzi" system.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kilroy, masz gripa ? Czasami przy poruszaniu aparatem mimowolnie dotykam spustu w gripie i mam ten objaw. Zacząłem go wyłączać, gdy nie robię fotek w pionie.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Qurde :!: to może być to :mrgreen:

PS
Sprawdziłem, rzeczywiście, trzymając korpus oburącz przy manipulowaniu przyciskami mimowolnie brzegiem dłoni wciska się dodatkowy spust w gripie. Zupełnie zapomniałem o fakcie istnienia tego spustu, bo go nie używam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kilroy - 50 pompek za karę.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Michu - czas umierać :mrgreen:
... a pompki to dla tego durnia co tak zaprojektował spust migawki :evilsmile:
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Kilroy, U mnie też to się działo, ale byłem przekonany, że mam nieprawidłową budowę dłoni :-(
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dokupiłem gripa, bo właśnie dłonie mam ciut za duże :mrgreen:
A ten dodatkowy spust jest zupełnie bezużyteczny, bo zgodnie ze starymi przyzwyczajeniami i tak używam "normalnego" fotografując w pionie :-D
 
czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
tref, Jakiego przełacznika ??
POzdrawiamCzarekK
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
no takiego robiącego zdjęcia ładne/brzydkie ;-)
 
slavsphinx  Dołączył: 07 Paź 2007
ja miałem dokładnie tą samą "przygodę" z bezwiednym wciskaniem spustu w gripie i szaleństwem autofocusa... - już chciałem iść do serwisu, ale po 2 dniach odkryłem o co biega, wyłączyłem ten gripowy pstryczek :-) i... wszystko się "naprawiło"! :lol:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Mam podobny problem, ale z K100 i tylko z podpiętym obiektywem manualnym. Po zrobieniu zdjęcia, gdy chciałem odłożyć aparat, usłyszałem piknięcia potwierdzenia ostrości, mimo, że nie dotykałem spustu migawki. Myślałem że po prostu spust migawki się zaciął, albo przypadkowo nacisnąłem jakiś przycisk, ale od momentu kiedy to sie pojawiło zwracam uwagę czy czegoś nie naciskam. Oczywiście nie pika cały czas podczas używania obiektywu, ale od czasu do czasu sobie piknie :-) Czy możliwe że przypadkiem uruchomiłem w menu jakąś funkcję, która uruchamia to ciągłe potwierdzenie ostrości?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
michal5150 napisał/a:
Czy możliwe że przypadkiem uruchomiłem w menu jakąś funkcję, która uruchamia to ciągłe potwierdzenie ostrości?
Nie ma czegoś takiego. Sprawdź sobie kładąc aparat. Pewnie wtedy nie będzie pikał AF. Po prostu dotykasz bezwiednie spust AF.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
parat przez pewien czas "analizuje" czy w punkcie AF jest ostro czy nie....wiec od czasu do czasu piknie sobie jak trafi na cos ostrego...nic specjalnego
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Fafniak napisał/a:
parat przez pewien czas "analizuje" czy w punkcie AF jest ostro czy nie....wiec od czasu do czasu piknie sobie jak trafi na cos ostrego...nic specjalnego


Ale bez dotykania spustu migawki, tuż po zrobieniu zdjęcia? Hmm, dzisiaj zrobię parę prób bez dotykania żadnych guziczków :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
michal5150 napisał/a:
Ale bez dotykania spustu migawki, tuż po zrobieniu zdjęcia
Dokładnie. Nawet możesz sobie zdefiniować w menu przez ile sekund.
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
normalnie pelny altomat ;p
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
slavsphinx napisał/a:
... wyłączyłem ten gripowy pstryczek...

Jak to zrobiłeś bez równoczesnego wyłączenia dodatkowego zasilania :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach