czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
[ K10D] Troche za ciemne zdjecia w K10D
Witam po przerwie
Troche sie juz bawie K10D i zauważyłem że zdjęcia są ciut za ciemne. Robie zdjęcia w trybie A głównie i mam obiektyw kitowy .Gdy mam expozycję ustawiona na 0 potrafi zdjęcie wyjśc czasem niedoświetlione. Równiez jak ustawie na +0.5 . Dopiero gdzies przy +1 zdjęcie wychodza OK . Ale nie ma tutaj reguły czasem potrafi wyjśc piekne zdjęcie na 0. Trym pomiaru mam ustawiony na punktowy (SPOT). Pomiar za pomocą środkowego punktu. Pewnie coś robie nie tak .Acha zdjęcia robione na zewnątrz po południu. Nie wiem czy to nie zbyt lakoniczny opis czy to coś wam da

Pozdrawiam
Czarrek
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
No rzeczywiście opis lekko lakoniczny :-) Najbardziej idealnie byłoby zobaczyć przykładowe zdjęcie, które jest niedoświetlone.
Może jest to wina tego pomiaru punktowego, przy którym trzeba mieć ciągle włączone myślenie - dlatego ja osobiście rzadko kiedy go używam ;-)
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
spróbuj dać pomiar światła centralnie a nie punktowo. pozdro
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
grohu napisał/a:
spróbuj dać pomiar światła centralnie
Albo nawet matrycowy.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Moze masz zle skalibrowany monitor? - to czesto spotykana przyczyna :mrgreen: . Poza tym, przegladajac testy porownawcze lustrzanek tez mam takie wrazenie, ze Pentax robi "ciemniejsze" zdjecia w tych samych warunkach oswietleniowych - wiec wrazenie chyba normalne.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
czarekk napisał/a:
Tryb pomiaru mam ustawiony na punktowy (SPOT). Pomiar za pomocą środkowego punktu
Cytat
Robie zdjęcia w trybie A głównie
Nawet, jeżeli pomiar ekspozycji będzie trafiony na 100%, to wystrarczy, że minimalnie przekadrujesz, a automatyka dokona reszty dewastacji - znowu coś zmierzy, bo punkt pomiarowy (centralny) widzi co innego, niż widział przd chwilą..... Dlatego nie używam trybów automatycznych.
 

Radzik  Dołączył: 24 Lip 2006
i u mnie K10D niedoświetla. zwykle mam korekcje na +0.7 i wychodzą zdjęcia takie jak lubię. Problem tylko przy szkłach manualnych bo takiej korekcji wprowadzić się nie da i trzeba kręcić kółkiem po zmierzeniu światła.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
O ile pamiętam temat był już poruszany. Trzeba wprowadzić korektę i już. Chociaż w moim przypadku zdjęcia z korektą były następnie prześwietlane. Wniosek - zdjęcia robić w RAWach. W przypadku manualnych, jasnych 50-tek problem ten występuje w mniejszym stopniu niż w przypadku kita - być może wynika to z ustawionego pomiaru: centralnie ważonego dla eMek i matrycowego dla kita. Ale ogólnie mam wrażenie że lepiej spisuje się pomiar światła z podpiętą manualną 50/1,7. Czyżby ten magiczny guziczek AF-L działał cuda :?: ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mój GX-1S też niedoświetla,zwykle korekcja +0,5 eV lub +0,7 eV daje dobry efekt (jeśli kadrze nie znajdują się silne źródła światła).
Na codzień używam ustawienia 0 eV (bez korekty), +1 ev dla zdjęć nocnych i +1,5 eV dla zdjęć w podczerwieni.
 
czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
Pytanie ogólne. Są jakies zasady kiedy należy stosowac punktoey pomiar światła a kiedy matrycowy lub centralnie wazony. jezeli tak to bede wdzięczny za uwagi.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
W zasadzie, moim zdaniem, punktowy jest najlepszy, pod warunkiem, że się go umie stosować i pamięta o kotrolowaniu tego, na czym mierzymy światło i jak to się ma do reszty sceny, jeśli chodzi o jasność/oświetlenie. Jeśli chodzi o matrycowy, to wiele osób tutaj twierdzi, że jest nieprzewidywalny i lepiej nie włączać.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
czarekk napisał/a:
Są jakies zasady kiedy należy stosowac punktoey pomiar światła a kiedy matrycowy lub centralnie wazony
Tutaj masz link, może ci pomoże.

Sam często stosuje pomiar matrycowy i nie narzekam. Ale punktowy jest chyba najlepszy, tylko trzeba nauczyć się go stosować.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PiotrR napisał/a:
Jeśli chodzi o matrycowy, to wiele osób tutaj twierdzi, że jest nieprzewidywalny i lepiej nie włączać.

Nie jestem większością tych osób ;-) ale wszystko zależy od sytuacji. Do fotografowania widoczków pomiar matrycowy jest jak najbardziej ok, natomiast przy fotografowaniu np. pod światło bez pomiaru punktowego wyjdzie kiszka. Wszystko zależy od tego co chcesz sfotografować, mówiąc w skrócie co ma być na zdjęciu jasne a co może być ciemne. Nie pozostaje nic innego niż kontrolować obraz na wyświetlaczu, sprawdzać histogram i wprowadzać odpowiednie zmiany. Wymaga to trochę więcej pracy niż wciśnięcie spustu ale efekty będą bardziej zadowalające.*

PS. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem fotografowanych osób ale to już ich problem ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A tu http://www.fotoamator.szm...ka-pompunkt.htm są wyjaśnienia jak to jest z tym pomiarem punktowym.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
zorzyk napisał/a:
Nawet, jeżeli pomiar ekspozycji będzie trafiony na 100%, to wystrarczy, że minimalnie przekadrujesz, a automatyka dokona reszty dewastacji - znowu coś zmierzy, bo punkt pomiarowy (centralny) widzi co innego, niż widział przd chwilą..... Dlatego nie używam trybów automatycznych.

A jeśli w trybie A ustawię punkt pomiarowy na to, na co chę, wcisnę spust do połowy i przekadruję, to czy pomiar się zmieni? Pytam, bo np w moim P30n tak jest.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba by wcisnąć AE-L, czyli blokadę ekspzycji - wtedy przez 20 s. pamięta, co było zmierzone, więc można przkadrować, i pomiar się nie zmieni. Wciśniecie spustu do połowy ustawia AF, i po przekadrowaniu nie zmienia ostrości. (Tak jest w DS-ie). Prawdopodobnie funkcjami dostępnymi z menu można coś pozmieniać (jak reaguje na AE-L, na klawisz OK itd... ale nigdy nie byłem w stanie zmienić swoich przywyczajeń :mrgreen:
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Chwała Ci za to. Ja dążę do tego, by jak najmniej uzależnić się od aparatu, ale wciąż jestem niewolnikiem "A" ;-P
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
A nie lepiej ustawić na "M" masz drabinkę w wizjerze i możliwość korekcji na "+", "-". A jak nie dasz rady dojśc do ładu, aby wskazanie było na "0", to wciskasz "zielony guzik" i aparat ustawi automatycznie parametry. I jeszcze jedno jak robisz pod mocne słońce, lub słońce jest z boku dosyć ostre, to może wyjść ciemne zdjęcie.
 
czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
Dziekuje za wszelkie linki i porady.
zenza, "M" może tak ale ja robiłem zdjęcia dziecku 4 letniemu na placu zabaw i nie bardzo chciało stać w miejscu aż ustawie sobie wszystko w aparacie, Zresztą nidy nie używałem tego trybu. Może pora sie nauczyć. :) Faktycznie ciemne wyszły te w których słońce padał z boku ale pod słońce jak pstrykałem wyszło zbyt jasne. Poczytałem sobie troche o pomiarze punktowym ale to szukanie kolorów średnio szarych jest jakies dziwne.

Czarekk
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
czarekk napisał/a:
Zresztą nidy nie używałem tego trybu. Może pora sie nauczyć. :)
Akurat w K10D wystarczy nacisnąć jeden guzik. Przecież warunki nie zmieniają się tak szybko. Właśnie używam tego trybu, gdy chcę przekadrować i mieć dobrze ustawioną ekspozycję na głównym motywie.
czarekk napisał/a:
ale to szukanie kolorów średnio szarych jest jakieś dziwne.
To spróbuj zapamiętać korekcje, jaką trzeba dać przy konkretnych kolorach . To było w linku Zdano.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach