Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
  Hurtowe, batch, wsadowe wywoływanie RAW
Szukanie w Lightroomie po słowach: hurtowe, batch, wsadowe nie dało zadowalających efektów dlatego zmuszony jestem założyć nowy wątek :-( .
W tej chwili wywołuję każdego RAWa w PPL, często na podstawie jednych ustawień, potem selekcjonuję i wywołuję ponownie indywidualnie każde zdjęcie. Podgląd PEFa w przeglądarce mi nie wystarcza (FastStone) bo chciałbym, żeby zdjęcia nie były płaskie i mydlane. Po tygodniowym wyjeździe jest tego za dużo na ręczną robotę, dlatego chciałbym wywołać wszystko , a poprawiać wyselekcjonowane.
Jak to zrobić ? (oczywiście próbowałem konwersję z PEFa do JPGa w FastStone, ale nie o to...)
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
mistrzostwem jest batch w gimpie. Bez doktoratu nikt tego nie zrozumie.

przykład:

(define (batch-unsharp-mask pattern
radius
amount
threshold)
(let* ((filelist (cadr (file-glob pattern 1))))
(while (not (null? filelist))
(let* ((filename (car filelist))
(image (car (gimp-file-load RUN-NONINTERACTIVE
filename filename)))
(drawable (car (gimp-image-get-active-layer image))))
(plug-in-unsharp-mask RUN-NONINTERACTIVE
image drawable radius amount threshold)
(gimp-file-save RUN-NONINTERACTIVE
image drawable filename filename)
(gimp-image-delete image))
(set! filelist (cdr filelist)))))
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
nie żebym tego nie rozumiał, ale to armata na muchy...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ganz napisał/a:
Szukanie w Lightroomie po słowach: hurtowe, batch, wsadowe nie dało zadowalających efektów dlatego zmuszony jestem założyć nowy wątek :-( .
Zaznaczasz po prostu z Shiftem lub Ctrl odpowiednie pliki. Wciskasz lewy klawisz myszy i wciskasz develop settings. Mozesz sobie wczesniej zrobić akcję, jak w PS, ze swoimi ustawieniami. Potem dajesz export. Co w tym trudnego ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Zaznaczasz po prostu z Shiftem lub Ctrl odpowiednie pliki.
Agrawen, Ganzowi chodziło o nasz "Lightroom" - dział forumowy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Agrawen, Ganzowi chodziło o nasz "Lightroom" - dział forumowy.
No tak :oops: . Dopiero wróciłem z roboty, głodny jestem to i czytanie ze zrozumieniem szwankuje. On chce to robić w PPL. Nie da się.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
W PPL.... czyli w PPB (pentax photo browser) po prostu zaznacz "zainteresowane" pliki > naciśnij przycisk prowadzący do PPL > tam rozjaśniaj jasności, krzyw krzywe, rozdzielaj rozdzielczości, czyli rób co trzeba > zapisz

powinny zapisać się wszystkie które zaznaczyłeś tak jak sobie zażyczyłeś. Dobrze jest też zapisać sobie w pliku ustawień krzywienie krzywej itp...
Ja bardzo często jestem leniem i zaznaczam wszystkie rawy w PPB > prawy myszy > "extract jpeg"

A co do gimpa to ja też jestem ciekaw jak to się robi hurtem. wkt, ja tego nie rozumiem i się tego nie wstydzę choć od roku używam gimpa. Powiedz tylko gdzie się to wpisuje, gdzie mogę zasięgnąć języka o tych komendach i składni? (jak byś był łaskaw...)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Dopiero wróciłem z roboty, głodny jestem
Następnym razem weź kanapki do fabryki.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Następnym razem weź kanapki do fabryki.
Biorę, ale to nie wystarcza.
hamster napisał/a:
powinny zapisać się wszystkie które zaznaczyłeś tak jak sobie zażyczyłeś
Mnie się nie udawało. Ale robiłem to na wcześniejszych wersjach PPL( PPB). Popróbuję, tylko muszę nową wersję zainstalować.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Następnym razem weź kanapki do fabryki.
Biorę, ale to nie wystarcza.
No, wiem. Trzeba je jeszcze zjeść.
hamster napisał/a:
powinny zapisać się wszystkie które zaznaczyłeś tak jak sobie zażyczyłeś
argawen napisał/a:
Mnie się nie udawało. Ale robiłem to na wcześniejszych wersjach PPL( PPB). Popróbuję, tylko muszę nową wersję zainstalować.
Działa, działa. W PPLu można hurtem wywołać fafnaście rawów, ale z tymi samymi ustawieniami.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No, wiem. Trzeba je jeszcze zjeść.
Nie wpadłem na to. Dzięki za wskazówkę.
Jarek Dabrowski napisał/a:
Działa, działa. W PPLu można hurtem wywołać fafnaście rawów, ale z tymi samymi ustawieniami.
To wiem, ale mnie chodziło o wywołanie z różnymi ustawieniami.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
To wiem, ale mnie chodziło o wywołanie z różnymi ustawieniami.
A tego mi się nie udało.

Smacznego.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
argawen napisał/a:
To wiem, ale mnie chodziło o wywołanie z różnymi ustawieniami.
A tego mi się nie udało.
Mogliby to dołożyć. Przydatna rzecz.
Jarek Dabrowski napisał/a:
Smacznego.
A dziękuje, już po obiadku. Musiałem dwa schabowe wpakować w siebie( przez gardło :mrgreen: ) , bym doszedł do siebie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz Ganz - jeżeli jest to akcja jednorazowa, to możesz zainstalować demo kilkunastodniowe konwertera komercyjnego.
A swoją drogą, jak to jest zrobione w RawTherapee?
W SilkyPix Free masz możliwość obróbki wielu plikó, tylko niestety później musisz je wołać do JPG pojedynczo...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W RAW Therapee można w dość prosty (ale średnioefektywny) sposób przenosic parametry obróbki między zdjeciami (poprzez wskazywanie utworzonego pliku .pp2 innego zdjęcia) ale nie ma żadnego wsparcia masowego eksportu do .jpg. Na razie, w każdym razie (wersja RT 2.2)
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Dzięki, przerobiłem już 90% z 4G plików i najpierw konwertowałem RAWa do Jpega w FastStone, potem odsiewałem knoty i resztę ręcznie w PPL. Niestety jak się okazuje nie pierwszy raz, do każdego pliku trzeba podejść indywidualnie i wywoływanie wszystkich z tymi samymi parametrami nieco uprzyjemnia wstępne odsiewanie, ale nie eliminuje późniejszej obróbki... :-( .
A z tym PPB to popróbuję. Mam jeszcze Raw Therapee, ale jakoś nie teges z interfejsem...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
FastStone??? Ganz, bój się Żorża. Przecież to masakra. Nie lepiej Ci było wstępną selskcję i zamianę na JPG przeprowadzić w darmowym SilkyPix? Miałbyś chociaż większy wpływ i lepsze kolory.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
W RAW Therapee można w dość prosty (ale średnioefektywny) sposób przenosic parametry obróbki między zdjeciami (poprzez wskazywanie utworzonego pliku .pp2 innego zdjęcia) ale nie ma żadnego wsparcia masowego eksportu do .jpg. Na razie, w każdym razie (wersja RT 2.2)


Można też zapisać własne profile np na słoneczko nocne żarówki itp. w dowolnej ilości (jak w ACR) i je pobierać.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Michu napisał/a:
FastStone??? Ganz, bój się Żorża. Przecież to masakra. Nie lepiej Ci było wstępną selskcję i zamianę na JPG przeprowadzić w darmowym SilkyPix? Miałbyś chociaż większy wpływ i lepsze kolory.

:-) Gdzie ta masakra? Jeśli chodzi o spłaszczone jpgi z RAWów to racja, ale tylko to miałem pod ręką, a czas uciekał... :-) Nie mam SylkyPixa, więc w wolnej chwili popróbuję, ale jak nie ma hurtowej zmiany to wojna za wpuszczanie w kanał ;-) .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ma hurtową zmianę. Po przez proste ctrl c -> ctrl v. Tylko, że nie ma hurtowego zapisywania plików. Ale luzik. Nie musisz zapisywać ustawień: przy kolejnym uruchomieniu zapamiętane zostają wszystkie ustwienia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach