smiechoo  Dołączył: 31 Mar 2007
Ganz napisał/a:
Dzięki, przerobiłem już 90% z 4G plików i najpierw konwertowałem RAWa do Jpega w FastStone, potem odsiewałem knoty i resztę ręcznie w PPL.


Ja knoty (sporo) odsiewam w Picasie - nie trzeba konwertować RAWa do JPGa i oszczędzasz jeden krok. Co prawda jakość oglądanego zdjęcia nie jest najwyższa, ale do odsiania knotów nadaje się idealnie. Ponadto Picasa standaryzuje pliki (auto korekta) RAW przed wyświetleniem, więc zazwyczaj widać co w zbliżeniu można z pliku wyciągnąć.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Sprawdz najnowsza wersje programu BibblePro - przy instalacji program pyta, czy chcesz masowo przetwarzac pef-y czy tez znecac sie nad pojedynczymi plikami, wiec jak masz chwilke, przetestuj i sprawdz czy warte kupienia chocby dla masowej korekcji zdjec.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ale o co chodzi z tym masowym przetwarzaniem? Lightroom, Bibble, ACR, i co tam jeszcze - po zaznaczeniu plików (nie musi być kolejnych)eksportuje do jpg albo tif. A ta funcja o której mówisz, Tok'Ra, to coś innego?
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
no własnie, ale nie chodzi o eksport do mydlanego jpega tylko wywołanie hurtem w/g jednego zestawu parametrów, dzięki czemu niektórych mniej lub bardziej "dobrych" nie będzie trzeba ponownie wywoływać. Zapewne zgodzisz się, żę taka operacja może dać dużo lepsze efekty niż wcześniejsze focenie w jpegach.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powiem, jak ja to robię: w programie (akurat jest to LR) obskakuję lepiej lub gorzej (zależy od czasu) PEFy - WB, ekspozycja itd. Czyli mam w LR "gotowe" obrazki. Wybieram parametry eksportu - rozdzielczosć, typ - i robię eksport masowy. Otrzymuję w ten sposób zestaw "prawie fajnych" zdjęc, które spokojnie mogę posłać mailem. A jak mam czas (i ochotę) to potem siedzę na wybraymi najlepszymi i je pieszcze w LR, potem może PS i do tifa w pełnej rozdzielczości.

Co niby ta funkcjonalnosć Bibbla zmienia w stosunku do powyższego?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ganz napisał/a:
ale nie chodzi o eksport do mydlanego jpega tylko wywołanie hurtem w/g jednego zestawu parametrów
hurtowo do mydlanych jpg-ów ?
Przecież prawie każdy program do wywoływania Rawów ma hurtowe wywołanie.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
zorzyk napisał/a:
Ale o co chodzi z tym masowym przetwarzaniem? Lightroom, Bibble, ACR, i co tam jeszcze - po zaznaczeniu plików (nie musi być kolejnych)eksportuje do jpg albo tif. A ta funcja o której mówisz, Tok'Ra, to coś innego?


A, niestety.... Wygladalo tak ladnie, a wyszlo jak zwykle... Owszem - Bibble chce masowo wywolac pef-y do jpg lub do tiff'a - ale nie znalazlem sposoby, by mu narzucuc parametry inne niz domyslne - moze przez to, ze testowalem to przez minute ;-)

Ale jeden program mnie pozytywnie zaskoczyl - choc uznacie to za herezje - wlasnie w temacie hurtowego wywolywania pefow i to nawet od Samsunga GX-1S. Zrobilem taki test - losowa fota ze zlym balansem bieli.

Wywolywalem w kolejno we wszystkich programach jakie udalo mi sie zainstalowac na firmowym komputerze, tj. BibblePro, Lightroom, C1 4.0 beta, Raw Therapee, Samsung Digimaster, i na koncu tej listy StepOK Raw Importer free ze strony http://www.stepok.com/eng/raw_importer.htm
Ten program ma jako jeden z nielicznych mozliwosc modyfikacji pewnych parametrow wejsciowych - i najladniej wykonal swoja prace jak na automat. Oczywiscie, test polegal na wciagnieciu pef'a - zero korygowania i zapis do jpg.
Chetnie uslysze niezalezna opinie - podobnego testu.
A jutro zrobie sobie wlasne zawody - powyciagam foty najlepiej jak potrafie w kazdym z programow i potem sprawdze, gdzie mi sie podoba najbardziej :mrgreen:
W zyciu tez nic nie jest miarodajne niestety...

Znalazlem w sieci jeszcze jeden program do hurtowego przetwarzania zdjec z korygowaniem parametrow (czyta tez rawy z niektorych Pentaxow).



Program nazywa sie DCE AutoEnhance i mozna trial na 30 dni pobrac na stronie:
http://www.mediachance.com/files/dcesetup_demo.exe
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
zorzyk znaczy się nie do końca kumam: obskakujesz wszystkie po kolei, czyli każdy indywidualnie, a dopiero potem robisz export do jpega wszystkich na raz? Bo jeśli tak to załatwiasz hurtem raptem jedno kliknięcie "save", a ja chciałbym załatwić całą wstępną obróbkę.
argawen to chyba ja mam ten z puli "prawie" bo bawie się PPL, oprócz tego mam RAW Therapee ale na razie nie mogę się do niego przekonać....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czyli cały czas chodzi o program, który w trybie utomatycznym hurtowo przeleci PEFy z puszki, dodając jeszcze do tego wstępną obróbkę na poziomie np. takim, jak na przykładowym zdjęciu powyżej? Acha.

 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
zorzyk, nie wiem czy to sarkazm, czy nie, dlatego łopatologicznie po raz kolejny:
nie automatycznie tylko na podstawie jednych ustawień wstępnie ustalonych wcześniej przez użytkownika. Automatyczne przelatywanie PEFów w puszce zastąpiłbym po prostu foceniem w jpegu...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie sarkazm, tylko sprecyzowanie problemu. Na podstawie jednych ustawień efekty IMO będą średnie. Taką masówkę lepiej robić np. używając jakiegoś profilu w programie (np.automatyczny lub domyślny lub jakikolwiek inny), który wyrówna zdjęcia do jakiegoś średniego poziomu.
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ale to jest dobra metoda. Tak się pracuje z Lightroomem, z Acdsee - obrabiasz sobie jedno zdjęcie, potem tymi samymi ustawieniami traktujesz całą serię zrobioną w tych samych warunkach. Jeśli jest potrzeba, to ręcznie dłubiesz w pojedynczych.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiscie - jedne ustawienia dla jednej grupy zdjec, drugie dla kolejnej itd. I to jest OK. To jest właśnie, jak ja mniej więcej robię.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
No to poproszę o szczegóły, poszukam Lightrooma, na razie nie mam chwili żeby się pobawić, więc ewentualnie zgłoszę się później.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Ganz napisał/a:
No to poproszę o szczegóły, poszukam Lightrooma, na razie nie mam chwili żeby się pobawić, więc ewentualnie zgłoszę się później.


No ale tak to też w Camera RAW można,
Jak obrabiam RAWy z Fujika w Hyper Utility to też się da w ten sposób..
Szkoda, że PPL jest niedopracowany.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Poza PPL, to wszystkie programy, nawet RAW Therapee, oferują łatwe kopiowanie parametrów między zdjęciami (w RT trzeba przez plik pp2 innego zdjęcia, albo ostanie parametry).

W PPL trzeba zapisywać pliki ppl z parametrami obróbki, żeby je można było potem pobrać do innego zdjęcia.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
Poza PPL, to wszystkie programy, nawet RAW Therapee, oferują łatwe kopiowanie parametrów między zdjęciami (w RT trzeba przez plik pp2 innego zdjęcia, albo ostanie parametry).

W PPL trzeba zapisywać pliki ppl z parametrami obróbki, żeby je można było potem pobrać do innego zdjęcia.


To jest jasne ja miałem na myśli procedurę hurtowej obróbki co u mnie wygląda tak:
Otwieram np 90 plików( tyle mam z karty 1 GB )
Ustawiam parametry na 1-szym. To też najczęściej w oparciu o jakiś utworzony szblon wyjściowy.
Zaznaczm wszystkie fotki i kopiuję ustawienia 1-szego na wszystkie.
przechodzę kolejno każde zdjęcie i kiedy trzeba skoryguję co trzeba np EV, crop prostowanie itp.
Pozostaje wybór formatu określenie katalogu i zatwierdzenie.
Idę na kawkę a RAWy się konwertują.

Jeżeli mam zdjęcia robione w różnych warunkach to zaznaczm grupami i dobieram różne parametry kopiując je w danej grupie ale wciąż w jednej sesji.

W PPL można obrobić razem 90 fot jednocześnie o ile zadowolimy się identycznymi nastawami dla wszystkich no i to właśnie jest niedopracowanie moim zdaniem.
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
Zorzyk ma rację, prawie każdy dobry program oferuje kopiowanie parametrów między zdjęciami, a niektóre mają nawet dość duże możliwości "w tym temacie".

Np. w SILKYPIX (ten program znam najlepiej, bo go używam) przeniesienie parametrów ze zdjęcia do zdjęcia to CTRL+C (na zdjęciu, którego parametry chcemy skopiować) i CRTL+V (na zdjęciu lub zdjęciach, którym chcemy nadać skopiowane parametry). Oczywiście, parametrów jest dużo - m. in. ekspozycja, WB, ton i kontrast, krzywe RGB, ostrzenie, parametry wywoływania, obracanie, korekcja perspektywy, korekcja wad obiektywu (dystorsja, aberracja, winietowanie) i jeszcze parę innych - dlatego można wcisnąć CTRL+SHIFT+V i wtedy w okienku można wybrać, które ze skopiowanych parametrów chcemy nadać wybranym zdjęciom.

W ten sposób wstępna obróbka nawet dużej ilości zdjęć jest błyskawiczna. Ja to robię np. tak, że najpierw obracam wszystkie zdjęcia tak, jak powinny być, potem na jednym z nich robię "ekspozycja=auto" i nadaję krzywą ciągnąc w 25% i 75% nieco w dół, dodatkowo można dać "black level" na 3 - to powoduje, że kolory na zdjęciu stają się nasycone (dzięki krzywej) i zdjęcia zaczynają mieć odpowiedni kontrast (jasne tony są jasne dzięki auto, a ciemne zaczynają mieć czerń dzięki black level). Dodatkowo ustawiam poziom szczegółowości wywołania, colorspace, nasycenie na +10 i potem CTRL+C i CTRL+V na wszystkich zdjęciach - a, jeżeli inne zdjęcia mają już jakieś korekcje perspektywy, wypoziomowania lub własne WB, których nie chcę nadpisywać - to CTRL+SHIFT+V. Dodatkowo, parametry można zapisywać w czterech "schowkach" (cloakroom w nomenklaturze programu :-) ) dzięki czemu np. porównywanie dwóch, zupełnie różnych zestawów parametrów jest bardzo łatwe: kopiujemy bieżące ustawienia danego zdjęcia do schowka nr 1, coś zmieniamy, kopiujemy do schowka nr 2, zmieniamy, kopiujemy do schowka nr 3 a potem - wywołując skrótem ustawienia z poszczególnych schowków - błyskawicznie możemy porównywać różne zestawy parametrów.

Inne programy pewnie mają podobne funkcje - najlepiej ściągnąć kilka, i porównać. Jeżeli chodzi o PPL, to dość dawno przestałem go używać, właśnie ze względu na czasochłonność.
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Kfan, dzięki, aż trudno się przyznać, że musiałeś mi pokazać palcem żebym się zorientował, że w PPL można otworzyć kilka plików na raz... :oops: . W sumie o to mi chodziło, teraz w miarę potrzeb będę to dopracowywał na innych programach. Dzięki wszystkim za pomoc!
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Oprócz graficznych narzędzi można jeszcze do hurtowego wołania RAWów wykorzystać ImageMagick. Wg informacji na stronie (LINK) czyta PEFy i DNG.
Prostym skryptem można wołać hurtowo całe katalogi. Przy niewielkiej rozbudowie skryptu można czytać parametry wołania z pliku, czyli każdy plik wołać inaczej lub wielkrotnie z różnymi parametrami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach