wierzba  Dołączył: 23 Cze 2007
BF/FF a sprawa polska
Witam !
Nie jestem fanem robienie zdjęć tablic testowych ale czasami człowieka nachodzą wątpliwości i zajmuje się tym niegodnym zajęciem. Zrobiłem, przejrzałem i zauważyłem ciekawą zależność: szkła APS-C w mojej K100D ostrzą w punkt, szkła pełnoklatkowe mają lekki FF.
Na pierwszy ogień poszła Sigma 18-50/28, sprawdziłem na końcach i w środku zakresu ogniskowych - punkt. Podpiąłem 50/1.4 i lekki FF, na tablicy testowej ostrość na kresce między 6 a 10 mm. Później krótki kit i długi kit - obydwa ostrzą w punkt. Tak dla jaj podpiąłem manualna 50/2. Zrobiłem zdjęcie z potwierdzeniem ostrości, kontrolując jednocześnie ostrość na matówce (kilka lat praktyki z systemem Canon FD, generalnie jak nie ma fresnela, klinów czy lupt też daję radę). I wyszło to samo co przy 50/1.4, zrobiłem kilka fotek bo zdębiałem, wyłączyłem potwierdzenie ostrości i wpatrywałem się w matówkę, kręciłem, ale inaczej wyjść nie chciało.
Wszystko zdjęcia na pełnej dziurze, ff jest na tyle nieduży że przy f8 wszystko co w teście wykazuje FF wychodzi jak żyleta (dla mnie wystarczy).
Ki diabeł, mam iść do okulisty czy istnieje przesunięcie osi optycznej pomiędzy obiektywami APS-C i pełnoklatkowymi ?

pozdrawiam
wierzba

P.S. Życia mi to nie złamało, spał będę dobrze a przy najbliższej okazji znowu wezmę aparat do ręki bez obrzydzenia.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
1. 50/1.4 ma papierowa GO
2. Lekie przesuniecie matowki w stosunku do ukladu AF (ostrzenie reczne) to przypadlosc niezwiazana z BF/FF autofokusa...
 
wierzba  Dołączył: 23 Cze 2007
Wytłumacz mi proszę co znaczy "papierowa głębia ostrość" bo nie wiem o co chodzi. Wiem że ma małą, miałem kiedyś FD 50/1.4 SSC i kilka klatek nim naświetliłem.
Przesunięcie matówki również rozważałem, za cholerę nie wiem jak działa autofocus we współczesnych lustrzankach, jeżeli to detekcja faz kontrastu (jak kiedyś) i czujniki są za matówką to mogło by tłumaczyć identyczny błąd obydwu obiektywów pełnoklatkowych.
Szkieł mam niewiele to i materiału do badań jak na lekarstwo, zakładam przypadek choć podobieństwo błędu zastanawia.

wierzba
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
wierzba napisał/a:
co znaczy "papierowa głębia ostrość"
o grubości kartki papieru, w przenośni oczywiście
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wierzba napisał/a:
Wytłumacz mi proszę co znaczy "papierowa głębia ostrość" bo nie wiem o co chodzi.


Taki skrot myslowy, po rozwinieciu znaczy cos w stylu "Gdyby kit/sigma miała f:1,4 na 50mm, to byc moze tez mialbys BF"

wierzba napisał/a:
Przesunięcie matówki również rozważałem, za cholerę nie wiem jak działa autofocus we współczesnych lustrzankach, jeżeli to detekcja faz kontrastu (jak kiedyś) i czujniki są za matówką to mogło by tłumaczyć identyczny błąd obydwu obiektywów pełnoklatkowych.


Nie są.

Są pod lustrem. To, ktore widzisz, jest polprzepuszczalne, a za nim jest mniejsze, kierujace czesc obrazu w dół. A tam detektują się fazy i kontrasty :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
alkos napisał/a:
Są pod lustrem. To, ktore widzisz, jest polprzepuszczalne, a za nim jest mniejsze, kierujace czesc obrazu w dół. A tam detektują się fazy i kontrasty :-)
Tak to chyba jest w Canonie. W pentaksie czujniki są gdzieś za matówką, ponieważ:
- w komorze mojej puszki jest tylko jedno lustro - sprawdziłem,
- bEEf i milo kiedyś źle założyli matówkę w K100 (nie podłożyli jakiejś podkładki, cycuś) i AF wykazywał bf tudzież ff.

A jednak są dwa lustra :). Mi scuzi. Główne lustro, które widać w komorze, składa się w rzeczywistości z dwóch lusterek. Drugie jest zamocowane z tyłu na głównym lustrze.

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
Tak to chyba jest w Canonie. W pentaksie czujniki są gdzieś za matówką, ponieważ:
- w komorze mojej puszki jest tylko jedno lustro - sprawdziłem,
- bEEf i milo kiedyś źle założyli matówkę w K100 (nie podłożyli jakiejś podkładki, cycuś) i AF wykazywał bf tudzież ff.



Podnies palcem lustro - jest szansa ze zauwazysz chowajace sie drugie. Przyjrzyj sie - pod nimi jest duza DZIURA.

Dziura prowadzi do czujników.




Poza tym nie ma aparatu z czujnikami AF za matowka....
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
alkos, dodałem info powyżej. Nie widać tego drugiego lustra, bo ma mocowanie na głównym, dużym lusterku.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
alkos, dodałem info powyżej. Nie widać tego drugiego lustra, bo ma mocowanie na głównym, dużym lusterku.


Przy podnoszeniu palcem, przy odpowiednim kącie wydawalo mi sie kiedys, ze widzialem to drugie... a moze to bylo w mz-5, od tylu, przez migawke na B... ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Widać to lusterko, tylko trzeba powoli podnosić główne ;-)
 
wierzba  Dołączył: 23 Cze 2007
Dziękuję pięknie za wytłumaczenie.

pozdrawiam
wierzba
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
alkos napisał/a:
Podnies palcem lustro - jest szansa ze zauwazysz chowajace sie drugie. Przyjrzyj sie - pod nimi jest duza DZIURA.

tego to sie nie spodziewalem :mrgreen:
biedny aparacik zaby do "DZIURY" sie dobierac :evilsmile:
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Podnies palcem lustro - jest szansa ze zauwazysz chowajace sie drugie. Przyjrzyj sie - pod nimi jest duza DZIURA.

Dziura prowadzi do czujników.

A u mnie nie ma dziury, tylko jakaś soczewka siedzi :-( Czy to znaczy, że mój aparat jest uszkodzony ;-) Czy mogę tą soczewkę po prostu wydłubać śrubokrętem i będzie OK?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
LukD napisał/a:
Czy mogę tą soczewkę po prostu wydłubać śrubokrętem i będzie OK?

LukD, wydłub-będzie ci wdzięczny za udrożnienie dziury :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
- bEEf i milo kiedyś źle założyli matówkę w K100 (nie podłożyli jakiejś podkładki, cycuś) i AF wykazywał bf tudzież ff.

O ile pamiętam włożyliśmy ją po prostu odwrotnie (dołem do góry) i był BF ;-)
 
wierzba  Dołączył: 23 Cze 2007
Nie rozumiem, jeżeli czujniki są w dole korpusu to co ma matówka do wiatraka ? Bez matówki również powinny pracować dobrze. Przy braku matówki mogło by być w komorze nieco jaśniej (odbite światło od układu luster nieprzytłumione przez powtórne przejście przez matówkę) ale przy matówce założonej "dołem do góry" jasność jest taka sama jak przy matówce założonej prawidłowo.
Może ktoś spośród posiadaczy kasetki pokusi się o przetestowanie autofokusa na obiektywach FF i APS-C (tylko bez wkładania palców i defloracji migawki:)) ?

pozdrawiam
wierzba
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
wierzba, ja mówię o BF na matówce po jej odwrotnym założeniu, tzn gdy na matówce było ostro, to na zdjęciu nie i na odwrót. AF pracował oczywiście dobrze.
 
wierzba  Dołączył: 23 Cze 2007
To wszystko tłumaczy, zrozumiałem na opak.

pozdr
wierzba

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach