tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
  [obiektyw] K10D nie domyka przysłony w Auto Revuenon 135/2.8
Kupiłem obiektyw, i jest problem.

Jak się go ogląda z zewnątrz to jest w stanie bardzo dobrym, jak ruszam "dynksem" od przy(e)słony to się ślicznie domyka do zadanej wartości i w ogóle... pierścień pracuje ładnie, soczeweczki są czyste. Generalnie jak wyjąłem z pudełka byłem mile zaskoczony...

Niestetu - jak zapnę do K10D to mam F-- oraz cały czas otwartą na max przesłonę. Jak daję podgląd głębi ostrości to słychać "szurnięcie" ale obiektyw jak był tak jest otwarty. Sprawdzałem na krótkim kicie i pentaxowej 50 manualnej i tam podgląd głębi ostrości działa.

Ktoś ma jakieś pomysły ??

Dodam, że porównywałem bagnet ww. obiektywu z innymi i na mój gust wyglądają bardzo podobnie, nic nie jest za krótkie, "dynksy" chodzą z porównywalnym oporem. :/
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Tapirek - zlituję się.

1. RTFM - przeczytaj DOKŁADNIE rozdział instrukcji o pracy K10 z obiektywami bez styku A.
2. Sprawdź czy masz ustawione wyzwalanie obiektywów bez A w menu aparatu.
3. PGO nie działa dla szkieł bez A. Żeby pomierzyć ekspozycję musisz (poza pkt. 2) - ustawić aparat w M, wybrać przysłoną na obiektywie i wcisnąć zielony guzik koło spustu migawki.
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
Mertz napisał/a:
3. PGO nie działa dla szkieł bez A.


Nie mam przy sobie aparatu, ale ZTCP w trybie M PGO działa też dla obiektywów bez styków.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Mertz napisał/a:
Tapirek - zlituję się.

1. RTFM - przeczytaj DOKŁADNIE rozdział instrukcji o pracy K10 z obiektywami bez styku A.
2. Sprawdź czy masz ustawione wyzwalanie obiektywów bez A w menu aparatu.


Using aperture ring mam na permit.

Mertz napisał/a:

3. PGO nie działa dla szkieł bez A. Żeby pomierzyć ekspozycję musisz (poza pkt. 2) - ustawić aparat w M, wybrać przysłoną na obiektywie i wcisnąć zielony guzik koło spustu migawki.


Mertz zdjęcia robię i pomierzyć ekspozycję sobie umiem, tylko bez względu na kręcenie pierścieniem przesłony, obiektyw cały czas jest otwarty.

Poza tym z tego co wiem, PGO działa w obiektywach z "dynksem" czyli popychaczem przesłony, bo przymykanie obiektywu jest mechaniczne.[/b]
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
tapirek napisał/a:
Mertz zdjęcia robię i pomierzyć ekspozycję sobie umiem, tylko bez względu na kręcenie pierścieniem przesłony, obiektyw cały czas jest otwarty.

Ale tak ma byc. Jak wkrecisz obiektyw z mocowaniem Pentax K do body to przyslona jest caly czas otwarta a zamyka sie podczas robienia zdjecia. Podglad GO powinien dzialac.

Glupie pytanie: to jest obiektyw z mocowaniem Pentax K czy M42? A jezeli Pentax K, to ma styki czy nie? Wkleilbys zdjecie dupki obiektywu albo linka do aukcji i by bylo wszystko jasne :mrgreen:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
tapirek napisał/a:
Mertz zdjęcia robię i pomierzyć ekspozycję sobie umiem, tylko bez względu na kręcenie pierścieniem przesłony, obiektyw cały czas jest otwarty.


No i chyba tak być powinno?...

tapirek napisał/a:
Poza tym z tego co wiem, PGO działa w obiektywach z "dynksem" czyli popychaczem przesłony, bo przymykanie obiektywu jest mechaniczne.


Działa, ale jak przestawisz w pozycję M. Ja założysz szkło bez styków i masz ustawione coś innego niż M, PGO nie działa.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Cytat
Działa, ale jak przestawisz w pozycję M. Ja założysz szkło bez styków i masz ustawione coś innego niż M, PGO nie działa.


Wszystkie eksperymenty robiłem na M...

Ciekawa rzecz się stała... Podpiąłem obiektyw, mając aparat ustawiony na M, i... dupa, przysłona się dalej nie przymyka. Przestawiłem na Av, jeszcze raz na M i tym razem działa :shock:

Zaczynam podejrzewać że coś jest nie tak z kółeczkiem wyboru trybu...
W każdym razie Mertz dzięki :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach