Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
  [istD] Przestało działać potw. ostrości z M42
Dziś podłączyłem mojego wspaniałego Heliosa na M42 i niestety nie mam potwierdzenia ostrości. Jakiś czas temu go używałem i wszystko było OK... O ile sobie przypominam, nie przestawiałem chyba nic w ustawieniach. Dodam, że z KITem na MF potwierdzenie jest oraz z bagnetem z pozycją A.

Macie jakieś pomysły o co może chodzić?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Musisz zewrzeć styki na korpusie. Czyli albo opiluj Heliosa do metalu, albo przyklej mu folie alu...
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
To czemu wcześniej działał bez tego? :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hmmm.. to juz sam nie wiem ;-) :oops:

 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
alkos napisał/a:
Musisz zewrzeć styki na korpusie.

W ktoryms watku uzytkownicy bawili sie w "obiektywy" domowej roboty. Robili zdjecia trzymajac soczewke przed lustrem i z tego co pamietam dzialalo im potwierdzenie.

Obracalem kiedys obiektyw zeby sprawdzic jak bedzie wygladac powiekszenie z pierscieniem odwrotnego mocowania i z tego co pamietam tez mialem potwierdzenie. Obiektyw zblizylem po prostu do otworu w body.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
w menu gx-1s jest opcja potwierdzenia ostrości z obiektywami na gwint... i działa nawet bez zwierania styków :-)
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
hmm, tylko gdzie ta opcja jest w istD? Czy jak wyłączysz tę opcję, to nie działa potwierdzenie z obiektywami z pozycją A?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W menu Custom włącz opcję FI with S lens used
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
plwk, W ist D jest nieco inna opcja "F stop other than A".

Sprawdziłem z folią aluminiową i faktycznie działa. Zdarłem więc lakier na obiektywie, przez co uzyskałem zwarcie styków. Teraz potwierdzenie mam. Ciekawi mnie tylko jak to się działo, że mimo iż nie miałem zdartej farby potwierdzenie kiedyś miałem...?

Dzięki za pomoc
 
Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Potwierdzenie ostrości działa bez zwierania styków, bo to ustawiasz w menu. Natomiast zwarcie styków jest potrzebne do tego, by aparat mierzył swiatło w trybie Av. natomiast w trybie M nie trzeba nic zwierać, tylko nacisnąć przycisk pamięci ekspozycji (ten z kluczem). Problem ze zwieraniem jest w przypadku obiektywów, których "dupka" ma mniejszą średnicę niż srednica okręgu na której rozmieszczone są styki, np Jupiter 21M (wtedy zdarty lakier czy folia nic nie da, bo i tak nic nie zewrze).
 

Pszczoła  Dołączył: 07 Wrz 2007
Kumkacz1 I tu się z Tobą nie zgodzę. Może w innych aparatach niż istD jest tak jak mówisz, ale gdy zdarłem lakier potwierdzenie się pojawiło. Zastanawia mnie tylko czemu wcześniej ono było i przestało działać. Fakt, że czasem nie łapało, ale wystarczyło zdjąć i założyć obiektyw i potwierdzenie działało. Może przejściówka się nieco wyrobiła, poluzowała i wcześniej np. jakieś 2 styki trafiały na śrubkę Heliosa?
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Kupiłem dzisiaj heliosa z bagnetem pentaxa i przejściówkę pentax/M42 bo jeszcze z dawnych zenitowych czasów pozostał mi helios z m42. Dokładnie ten sam problem o którym pisaliście wyżej wystąpił też u mnie. W trybie M nie ma żadnych problemów natomiast w trybie Av helios z m42 ( z lakierowaną dupką) nie mierzy światła. Poszukałem na forum, znalazłem ten wątek, zdarłem lakier i wszystko działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach