W-wolf  Dołączył: 30 Sie 2007
o wyższosci NOWYCH szkieł nad starymi rzęchami
Zastanawiałem się nad tym, dlaczego na forach Canona, Nikona, Pentaxa itd, jest taka nagonka na stare szkła - czemu wszyscy wyprzedają swoje Zeissy, Takumary, Beroflexy... za grosze (Sonnar 200 za 900zł - przecież to rozbój w biały dzień - ewidentnie komuś zależy na sprzedaniu szybkim) byle szybciej sprzeda, byle szybciej kupi nowoczesną L`kę za 6-7 tyś zł


Podejrzewałem że niezrozumienie tego procesu wynika z mojej nieświadomości, w końcu fotografią zajmuję się od niedawna, i mam prawo nie wiedzie pewnych szeroko znanych faktów....


Postanowiłem poszpera po sieci i muszę przyznac, że efekty były porażające - za kilka tygodni podobno te informacje mają sta się powszechnie znane i wtedy ceny M42 i (szególnie) P6, oraz starych Canonów FD i Nikonów , mają spaś na łeb na szyję - będą tańsze od pudełka zapałek - póki co jest to zbiór danych z zagranicznych for internetowych

....

Pierwszą podpowiedzi dla mnie był ten dokument wypuszczony do WEWNĘTRZNEGO obiegu w zakładach PENTAXa - podobno wyniesiony przez sprzątaczkę , która znalazła go w koszu na śmieci, a jej cioteczny kuzyn, kiedy zobaczył czym chciała palic w piecu zrozumiał, że jest to bomba i następnego dnia sprzedał cały swój zestaw szkieł manualnych do Pentaxa

zobaczcie sami (szczególnie zwróccie uwagę na zaznaczony fragment)





Czy u was też pojawiła się pewna nutka niepokoju ??
ja byłem zszokowany i drążyłem temat dalej ....

Okazuje się, że soczewki się zużywają !!!! Otóż, zgodnie z wyliczeniami japońskich naukowców, ilośc klatek jakie można naświetlic danym obiektywem, zanim soczewki się zużyją (następuje całkowite zaczernienie szkła) jest równa iloczynowi ogniskowej i sumy przysłon (n.p dla szkła 3.5/135 - 135*(3.5+4+5.6+8+11+16+22)) - stąd wziął się system oznaczania TYCH SAMYCH przysłon na różnych obiektywach - nie zastanawialiscie się czmeu zawsze jest to 2,8,a nie na przykład 2,6 ??

Dlatego właśnie obiektywy im jaśniejsze tym lepsze - bo można nimi zrobi więcej zdjęc - do sumy wartości przysłon dochodzi jeszcze n.p 2.8 , 2, 1.8 , 1.4 ....

jest to przleicznik wynikający z tego, że z tego samego kadru (przy takiej samej ogniskowej) , światło odbite od tej samej powierzchni, rozkłada się po dużo większej powierzchni soczewek (jaśniejsze szkło)

Sonnar 2.8/180 osiąga takie wielkie ceny, bo ogniskowa to 180, a wartości przysłony sa od 2.8 - 32 !! właściwie szkło nieśmiertelne - nie ma egzemplarzy zaczernionych

ale o co chodzi z tym zaczernieniem ??

Proste :

Światło, przechodząc przez soczewki :


oddziałuje na cząsteczki szkła powodując "zbijanie się" ich - zwiększa sie gęstośc - ZAZÓŁCENIA TAKUMARÓW to nie wynik radioaktywnych gleb, jak głosiła propaganda w latach 90`tych, ale właśnie postępującego zaczerniania się soczewek

przeciez PANCOLAR 1.4/55 też jest zażółcony, a nie był produkowany w Japonii !!!!

nie dało Wam to do myślenia ??

z tego co znalazłem na jakims małym polskim forum fotograficznym, gdzie zaczeły wyciekac już te informacje, wygląda to tak :
(te strzałki to promienie - jak widac nie przechodzą przez zaczernioną soczewkę i się odbijają !!




Dlatego właśnie wszyscy wiedza że nowe L`ki są lepsze od starych Zeissów - bo to nowe obiektywy i posłużą jeszcze wiele lat, zanim się zaczernią...a Zeissy mogą się zaczernic już za 2-3 klatki ... dlatego tez Zebry są tańsze od wersji MC - nie ze wzgledu na warstwy MC, ale ze względu na to , że mają już na koncie więcej klatek i sa bliższe zużycia

Nie denerwowały Was nigdy spadki kontrastu na klatkach naświetlanych Zebrami ??
Otóż wynikają one (te jasne plamy) z zagęszczenia soczewek w centralnej części soczewki - czyli w cześci najczęściej używanej.

Dlatego własnie na wszystkich forach tak tępi się stare szkła - bo za kilak lat będą już do śmieci.....a z reguły wypowiadali się użytkownicy, do których docierały jakieś przecieki zza granicy.... jakby nie patrzec, na ebayu szkła można było dostac taniej niż na allegro - bo tam więcej osób juz wiedziało o zaczernianiu soczewek.....
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zamykam ta bzdure
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
W-wolf napisał/a:
stąd wziął się system oznaczania TYCH SAMYCH przysłon na różnych obiektywach - nie zastanawialiscie się czmeu zawsze jest to 2,8,a nie na przykład 2,6 ??
HAHAHAHA setnie mnie rozbawiłeś z rana. Z dziedziny fotografii dostajesz czerwoną malinę [bo nie znam nagrody prześmiewczej dawanej fotografom].

W-wolf napisał/a:
nie wynik radioaktywnych gleb
Jak widzę katastrofa z '86' nadal wpływa na myślenie niektórych osób. Widać musieli skakać w kałużach radioaktywnego deszczu :mrgreen:
W-wolf napisał/a:
nie dało Wam to do myślenia ??
Dało, zmroziło mnie na wskroś :evilsmile: haha!

Podsumowując - plamy na słońcu zaczerniają widok światła widzialnego. Widać stoisz w pierwszym szeregu - cóż, jesteś "wybrańcem". :-P

Jeśli ktoś się boi, że mu zacznie ciemnieć M* 300/4 i chce szybko sprzedać - kupię :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
zamykam ta bzdure


Fafniak, ty to mnie dopiero rozbawiles :-D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


W-wolf, a dla ciebie 6x :-B za poprawienie mi humoru z rana :mrgreen:
 

Vi.The.Q  Dołączył: 20 Paź 2007
tylko niech szybko wypije bo mu kufel z czarnieje
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Może ktoś mi więc jakiegoś starego Limiteda sprzeda za symboliczne piwko ? ;-)
 

Vi.The.Q  Dołączył: 20 Paź 2007
cholera przypomniało mi się babci musze kupić nowe okulary, bo jeszcze jej soczewy ze starości wyparują
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Fafniak, ty to mnie dopiero rozbawiles
serio ?

[ Dodano: 2007-10-21, 12:25 ]
dlaczego ?
W-wolf napisał/a:
Okazuje się, że soczewki się zużywają !!!! Otóż, zgodnie z wyliczeniami japońskich naukowców, ilośc klatek jakie można naświetlic danym obiektywem, zanim soczewki się zużyją (następuje całkowite zaczernienie szkła) jest równa iloczynowi ogniskowej i sumy przysłon (n.p dla szkła 3.5/135 - 135*(3.5+4+5.6+8+11+16+22)) - stąd wziął się system oznaczania TYCH SAMYCH przysłon na różnych obiektywach - nie zastanawialiscie się czmeu zawsze jest to 2,8,a nie na przykład 2,6 ??
- wyliczyles i odkryles ze to prawda?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Panowie w moim zakładzie "Super Duper Panoptik zpółka z ZOO" za niewielką opłatą oczernię wasze obiektywy. Jeżeli jakiś obiektyw jest w waszym posiadaniu od dawna i zrobiliście nim już sporo zdjęć jesteście w grupie ryzyka wasze szkła mogą lada chwila zaczernieć co wykazał czujny jak pies sołtysa W-wolf, ja przy użyciu zaawansowanych technik wschodu dzięki wieloletnim ćwiczeniom z zakresy jing i jang, tao, hatha yogi i buddyzmu posiadłem kosmiczna energię, którą dzięki magicznej sile i koncentracji mogę wykorzystać do od czernienia waszych szkieł. Innymi słowy wyzeruje licznik waszych zdjęć, szkło zacznie nowe lepsze życie. Zadzwoń, napisz PW, wyślij maila nie czekaj nie ryzykuj :!:
przy większej liczbie szkieł zniżki :!:

pozdrawiam
wielcem oświecony
miszcz siódmego poziomu
pijący z kosmicznej studni wiedzy
awakqwq

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
serio ?

[ Dodano: 2007-10-21, 12:25 ]
dlaczego ?



Bosz, czy ty naprawde myslisz ze on to napisal poważnie? :shock: :shock: :shock: :shock:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Fafniak napisał/a:
zamykam ta bzdure
Fafniak, przeoczyles najwazniejsza linijke:
Cytat
na kilku forach już jest, więc czemu nie tutaj ;)


;-)

Jak dla mnie jedno z lepszych wejsc na forum. :-B

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Jak dla mnie jedno z lepszych wejsc na forum.


Popieram :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, - ja tam juz nie wiem........moze i dla jaj to podal.....
jezeli tak to BARDZO BARDZO przepraszam...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
alkos, - ja tam juz nie wiem........moze i dla jaj to podal.....
jezeli tak to BARDZO BARDZO przepraszam...


Zaśmiej się, to ci wybaczymy :-P :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No i już jesteś swój chłop, Fafniak :-P
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Wolf... tak sobie mysle - jeden z zalozycieli OSW? ;-)

Moze to jednak przypadek...

Pzdr
Spinner
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
a ja sobie ostatnio kupilem 50 ... w dodatku M

o ja nieszczesny... po coz mi to bylo... znowu pieniadze wyrzucone w bloto... w dodatku zaczernione... ;-) :-P
W-wolf, :-B :-B :-B :-B
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
W-wolf napisał/a:
wyniesiony przez sprzątaczkę , która znalazła go w koszu na śmieci, a jej cioteczny kuzyn, kiedy zobaczył czym chciała palic w piecu zrozumiał, że jest to bomba i następnego dnia sprzedał cały swój zestaw szkieł manualnych do Pentaxa
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-B

dzięki ... za poprawienie humoru
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Niezły post. Gratuluje poczucia humoru senior Wolf. Może napiszemy wspólną książkę o wielkim spisku związanym ze starymi obiektywami, coś w stylu gniotów Dana Browna czy książek o św. Gralu. Tym Gralem bylby jakiś unikalny obiektyw pentaxa o świetle np. 1 a walczyli by o niego potomkowie masonów i templariuszy. Co na to forum, dzielimy się rozdziałami do stworzenia?
Pozdrawiam
Max Shreck

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach