Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Ustawienie Zenita ET
Jak ustawić Zenita ET do filmu ISO 100 ??
Chodzi mi o to jak i co poustawiać bo widzę tam dużo pokręteł a wcześniej nie miałem do czynienia z tym antykiem.

Czy ktoś moze pomóc ?

--------------------
Szczególnie interesują mnie pokretła z oznaczeniami - B,30-X, 60, 125, 250, 500 i następne pokrętło po lewej stronie pod dźwigienką do zwijania filmu. :/


Chciałbym poprawnie go poustawiać żeby nie zepsuć filmu i żeby przetestować czy aparat który kupiłem jest sprawny.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
Re: Ustawienie Zenita ET
M_O_R_I napisał/a:
B,30-X, 60, 125, 250, 500


to czasy :mrgreen:

http://foto.recenzja.pl/S...e-pageid-1.html


"System pokręteł i tarcz po lewej służy do dobierania parametrów ekspozycji; najpierw ustawia się wewnętrzną tarczą czułość filmu (wyskalowana jest w GOST-ASA i DIN), na tarczy naniesione są wartości przysłony, następnie kręcąc pokrętłem, na którym naniesione są wartości czasów doprowadza się do nałożenia wskazówki sprzężonej z tym pokrętłem ze wskazówką światłomierza w okienku. Następnie nastawia się przysłonę na obiektywie i unosząc pokrętło czasów czas. Pod pokrętłem czasów jest dźwignia - M-synchronizacja dla lamp spaleniowych, X synchronizacja dla lamp błyskowych elektronicznych (1/30s - wyzwalanie przez wężyk). Na pokrętle po prawej stronie jest tarcza, którą można sobie odliczać zrobione klatki. W środku pokrętła spust, który mógłby być trochę wyższy. Można do niego podłączyć wężyk spustowy."

http://foto.recenzja.pl/S...e-pageid-1.html
 
Kornel Lone  Dołączył: 30 Cze 2007
Z lewej strony wokół korbki powrotnej masz ruchomy pierścień z metalowym czopikiem i dwoma wycieciami odsłaniającymi metalową podziałkę musisz odnaleść tam 100 asa lub odp. wartość din przesuwając tym czopikiem.

Następnie odnaleść przezroczystą skalę mędzy tą korbką a obudowa pryzmatu - jest tam wskazówka światłomierza, która wedruje po tej skali - należy "dogonić" ją takim kółeczkiem z oczkiem które wprawiasz w ruch kręcąc drugim pierścieniem (właśnie tym jak piszesz cyt " pokrętło po lewej stronie pod dźwigienką do zwijania ") przy korbce (tym wiekszym zachodzacym na boki) - wtedy odczytujesz z tego pierścienia (od oczka) zazębiajace sie kombinacje czasu i przesłony dla danej sytuacji zdjeciowej.

Pokretło po prawej stronie to dostepne czasy B (migawka otwarta dowolnie długo) 1/30 sec, 1/60 sec, 1/125sec, 1/500
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Co oznacza czas B ?
I napisz mi jak poprawenie ustawić przedziałki po lewej bo ja tej w srodku ruszyc nie mogę zeby zmieniła wartości a z tymi na górze nie wiem o co chodzi...
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
M_O_R_I napisał/a:
Co oznacza czas B ?
Kornel Lone napisał/a:
dostepne czasy B (migawka otwarta dowolnie długo)
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
piotr_luk, wiem już przeczytałem. napisałem post zanim tamten sie ukazał.

Słuchajcie a jak mi radzicie na jakich czasach robić tym Zenitem w fotografii codziennej.... czyli postacie na dworzu i od czasu do czasu jakieś portrety (również na świezym powietrzu) ??

Kornel Lone napisał/a:
jest tam wskazówka światłomierza, która wedruje po tej skali - należy "dogonić" ją takim kółeczkiem z oczkiem które wprawiasz w ruch kręcąc drugim pierścieniem


Jakto "dogonić" nie rozumiem.... Jest tam wskazówka widze ją i przesuwa sie automatycznie jak tylko przesunę ten pierścień po lewej. Chodziło moze o to zeby te kółeczko było zaraz nad tą cienką wskazówką ?? (tzn po środku kółka była ta wskazóweczka) ??



Ten wewnętrzy ustawiłem... przedziałka ma tylko wartości zbliżone do 100 ,czyli : 90 i 180 to ustawiłem tak zaraz za 90-cioma, tak ?

[ Dodano: 2007-10-25, 20:54 ]
Już mam poustawiane dzięki za porady ;)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Co te cyfranki z ludżmi porobiły?... :shock: :mrgreen: W dawnych czasach wystarczyło wziąśc aparat do reki,obojetnie jakiego producenta,i po chwili było wszystko wiadomo.Teraz posiadacze cyfranek nie rozpoznaja pokretła czasów...Dziwne czasy...
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zenit ET to nie Pentax ME super i nie wszystko przy nim robi się intuicyjnie :mrgreen:
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
:shock: :shock: :shock: :shock:


:roll:


:?: :!:


:-|


:-) :idea: :arrow: Sprzedaj tego Zenita.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Marek napisał/a:
Zenit ET to nie Pentax ME super i nie wszystko przy nim robi się intuicyjnie

Pozwole sobie nie zgodzic sie się: moją pierwsza lustrzanka był zenek 11.To samo,co ET-różnice pomijalne.Nie musiałem czytac instrukcji-może dlatego,że wcześniej używałem sporadycznie pożyczonych: Feda 4 i Kijewa 4m.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
MarWoj: Ależ ja tego nie pisałem na poważnie. Moją pierwszą lustrzanką też był Zenek (Zenit E).
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
M_O_R_I napisał/a:
Sprzedaj tego Zenita.

Albo oddaj go jakiemus kolekcjonerowi, bo wyglada na bardzo dobry stan...
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Marek napisał/a:
Moją pierwszą lustrzanką też był Zenek (Zenit E).

MARKU,a ja go mam do tej pory-taki zalążek kolekcji staroci.Czasem,by nie zapomnieć o "prawdziwej" :-D fotografii,zakładam do niego film i wtedy jest jazda :!: :-D Celebrowanie ustawienia parametrów naświetlania i przeniesienie na obiktyw i kołko nastawcze,ustawienie ostrości,zamkniecie przysłony do wartości roboczej i wreszcie ten moment: wyzwolenie migawki! Chyba robie nim troche ciekawsze obrazki,niz zautomatyzowanymi pentaxami. ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój Zenit E w tej chwili leży w szafie u brata. Właściwie to zawsze był jego ale ja znacznie cześciej z niego korzystałem :-) Sentyment jakiś jest ale i wspomnienia zmarnowanych fotografii też :-( Pamiętam jak pierwszy raz wkręciłem do tego zenita Jupitera 21M 200/4 i ruszyłem w plener by zapolować na grubego zwierza. To był moj pierwszy raz i od razu wyszedł mi piękny jeleń. Byk stanął w odległości w sam raz na 200mm. Stał tak z 10 sekund. A ja manipulowałem przy Zenku. Najpierw trzeba było trafić wskazówką na kółeczko. Pomimo to i tak nie można było pewnie dokładnie zmierzyć światła ze względu na zwenętrzny światlomież i wąski kąt widzenia teleobiektywu. Kiedy już uporałem się z ustaleniem ekspozycji trzeba było ustawić ostrość na cholernie ciemnej matówce. Wreszcie udało mi się (tak przynajmniej mi się wydawało). Nacisnąłem spust i zaraz po tym jeleń uciekł. Jak się potem okazało ostrość była sporo za bykiem. Dziś w takiej sytuacji wykonałbym kilka fotografii, na których ostrość byłaby tam gdzie trzeba..... Nigdy potem nie miałem tak kapitalnej okazji do sfotografowania jelenia.....
Pozdrawiam
 
giaur  Dołączył: 28 Gru 2007
Zenit był fajny ale zawsze mnie irytowało brak czasów do 1/1000 :) ale zaczynałem od Zenita 12XP tylko ruska instrukcja mnie dobijała:) ale problemów większych nie miałem:) ;-) ;-)
 

pan_bas  Dołączył: 02 Sty 2008
Ha! To niewielu chyba zaczynało od Zenita starszego niż ja :D
Pierwszym aparatem, którego świadomie używałem, był Zenit 3M - odziedziczony po moim tacie, a on dostał go od swojego taty. W gruncie rzeczy - Zenit jak każdy inny, te same bebechy co w innych Zenitach ale lepiej zrobione, bo niepoprawiane: brak samopowrotnego lustra, brak światłomierza (co jest IMHO wielką jego zaletą, bo zmusza do myślenia i użycia bardziej precyzyjnego ustrojstwa niż jakikolwiek światłomierz wbudowany w któregokolwiek innego Zenita), za to rewelacyjnie jasna matówka :!: , nieznacznie tylko ciemniejsza od tej wsadzonej oryginalnie do Nikona F4. No i kuriozum ponad wszystko - obiektywy mocowane na gwint... M39 - to mnie dopiero zaskoczyło kiedy chciałem dokupić szkiełko gdy Helios 58/2 przestał mi wystarczać...
Mam go do tej pory i nie sądzę abym chciał się pozbyć - działa dużo bardziej miękko niż niejeden współczesny sprzęt, a i nie wymaga baterii. No gdyby tylko miał nieco szerszą rozpiętość czasów - zawsze brakowało mi czasów dłuższych niż 1/30...
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Sprzedawać go nie zamierzam. Stan idealny jak nowy za !!!!!! 10PLN :D heehe to sie nazywa kupowanie z Allegro.

Z racji tego ze aparat jest starszy ode mnie i nie miałem z nim do czynienia spytałem jak go ustawić. Obecnie aparat ten wypstrykał juz 4 klisze i jest bardzo dobrze zachowany.

Sam jestem pasjonatem starszych aparatów i nie po to kupowałem żeby sprzedawać :evilsmile:

Temat do zamkniecia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach