dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
co w gx10 jest dość wygodnie rozwiązane

A mi brakuje guzika do BW :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan, masz rację. Przyznasz jednak że dostęp do WB jest dość prosty. IMHO pomysł z przyciskiem Fn mnie pasuje dzięki niemu mam szybki dostęp do 4 funkcji. Tak wiele więcej klikania nie ma zamiast jednego przycisku musisz użyć dwóch by dostać się do ustawień WB Fn i strzałki w lewo ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Cytat
dan, masz rację. Przyznasz jednak że dostęp do WB jest dość prosty. IMHO pomysł z przyciskiem Fn mnie pasuje dzięki niemu mam szybki dostęp do 4 funkcji. Tak wiele więcej klikania nie ma zamiast jednego przycisku musisz użyć dwóch by dostać się do ustawień WB Fn i strzałki w lewo

Jest ok, ale jeszcze sie nie przyzwyczailem :-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Ja już znam na pamięć :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
rany ale pitolicie.... :mrgreen:
a ja sobie skasowalem bardzo dokladnie jakies 15 GB zdjec...RAW-ow.... :evil:
Z czego moze tylko 10 mam na DVD....
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Fafniak napisał/a:
rany ale pitolicie.... :mrgreen:

rozwiniesz? :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
rozwiniesz?
Raw vs jpg :-P
ogladalem odbitke z RAW i jpG - musialem dluugo wpatrywac sie zeby znalezc roznice... (30x40)
Co nie zmienia sytuacji ze tm gdzie sa wazne foty - robie w RAW-ach....
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Fafniak "wyluzuj". To tylko dyskusja. ;-) :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
ogladalem odbitke z RAW i jpG - musialem dluugo wpatrywac sie zeby znalezc roznice... (30x40)

No ale jaki sens jest porownywac odbitke z RAW i JPG na ktorych nie widac roznicy? Po to obrabia sie RAW, zeby odbitka byla lepsza (a wiec inna) niz z JPG-a.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, chyba mnie nie zrozumiales.....
zrobilem zdjecie tego samego motywu na jpg bez wyostrania tylkoz podbitymi kolorami i w RAW - przy formacie 30x40 roznice byly minimalne
Zdaje sobie sprawe z roznic pomiedzy RAW i jpg ale wiekszosc z nich zniknie w labie.... :evil: (ostrosc/detale) to tyle w temacie dyskusji jpg=lamy RAW="profi"
Owszem RAW daje nam niesamowite mozliwosci, ale bez przesady.....jpg jest tez dla ludzi i tam gdzie wystarczy jpg nie ma potrzeby uzywac RAW-a TYLKO ze trzeba robic to swiadomie....
 

Andresito  Dołączył: 02 Lip 2007
Cytat
No ale jaki sens jest porownywac odbitke z RAW i JPG na ktorych nie widac roznicy? Po to obrabia sie RAW, zeby odbitka byla lepsza (a wiec inna) niz z JPG-a.


Hehe no ale Fafniak, znalazł w końcu tą różnicę :evilsmile: .
A tak serio to masz tu rację, z raw-em możesz zrobić wszystko, z jpgiem już raczej sama kosmetyka.

dan napisał/a:
A mi brakuje guzika do BW :-P

A mi brakuje info o iso w wizjerze. Kiedyś całą serję zdjęć z przyjęcia miałem zrobioną w iso 1600 i efekt mnie przeraził (a tak btw, robiłem fotki w rawach, więc jeszcze kilka odratowałem :-P )
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kolejny wątek o tym samym.
Krzysztof zapytał o jedno - wątek podryfował w kierunku RAW vs JPG.
Moim zdaniem, w puszkach zaawansowanych JPG powinien być nie do końca żyletą. Co innego puszki entry level, gdzie użytkownik wchodząc w świat foto chce mieć od razu plik wynikowy. Tu popisał się Olek ze swoim E410, dając wręcz lekko przeostrzone pliki.
Jednakże segment wyżej, pliki powinny być naturalnie nie wyostrzane softwerowo, ze względu na to, że nie zawsze robimy RAWy a jadnek z plikiem trzeba trochę powalczyć. I wówczas przeostrzenie przeszkadza.
O lekko mydlastych plikach JPG z Kadyszki możemy mówić, owszem, ale przy 100% powiększeniu na minitorze. Ale czy my jesteśmy tak zboczeni?
To samo odnosi się od Alfy 700.

A co się tyczy świętej wojny RAW vs. JPG...
Uważam, że powinno focić się tylko w RAWach. Dlaczego? Bo to uczy pokory i dzięki temu nie będziesz strzelał setek, tysięcy zdjęć, bo może coś wyjdzie, tylko mając świadomość postprodukcji, przyłożysz się do kadru/oświetlenia przed naciśnięciem spustu.
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Andresito napisał/a:
A mi brakuje info o iso w wizjerze. Kiedyś całą serję zdjęć z przyjęcia miałem zrobioną w iso 1600 i efekt mnie przeraził


Ustaw sobie ISO warning, nie jest to wskazanie ISO, ale zawsze jakaś informacja o przekroczonej ustalonej wartości. Ja mam u siebie ustawione na 800, i ISO warning świeci mi się przy ISO 800 i 1600.
Poza tym to od firmware 1.10 do GX-10 mogę zmieniać ISO po przytrzymaniu klawisza "OK" i kręceniu przednim kółkiem, więc samo wciśnięcie klawisza "OK" wyświetla ustawienie ISO w wizjerze :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Tu popisał się Olek ze swoim E410, dając wręcz lekko przeostrzone pliki.

inna sprawa, że ogólnie Olek stawia na to, spotkałem to w różnych modelach tej firmy m.in. c20cośtam, c7070, coby zdjęcia zaraz po wypluciu przez aparat wyglądały ogólnie i nieprofesjonalnie (czy aby się nie powtarzam? :roll: ) mówiąc ładnie, często ładniej niż u konkurencji (zwłaszcza jeśli chodzi o kompakty, gdzie przeważająca większość użytkowników ma w nosie późniejszą obróbkę a chce po prostu zrobić ładne zdjęcie) .. zwłaszcza byłem zaskoczony tym jakie efekty uzyskał funfel (notabene dość zaawansowany fotograficznie w tym przede wszystkim z zamiłowania a przez to i zawodu wielce zaawansowany jeśli chodzi o lightroom) pstrykając tym c20cośtam - naprawde :shock: pamiętając, że to sprzęt całkowicie amatorski i nowy kosztował niecałe 900zł .. no ale to już wiadomo, że jeśli fotograf jest kumaty to z wszystkiego wyciśnie coś dobrego ..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Fafniak, no nie napisales wczesniej jakie roznice miales na mysli :-)

[ Dodano: 2007-10-30, 19:33 ]
rafalf napisał/a:
Poza tym to od firmware 1.10 do GX-10 mogę zmieniać ISO po przytrzymaniu klawisza "OK" i kręceniu przednim kółkiem, więc samo wciśnięcie klawisza "OK" wyświetla ustawienie ISO w wizjerze :)

To przy manualu. Od FM 1.30 ISO w AV i TV ISO pokazuje sie w wizjerze :-)
 

Andresito  Dołączył: 02 Lip 2007
rafalf napisał/a:
...po przytrzymaniu klawisza "OK" i kręceniu przednim kółkiem, więc samo wciśnięcie klawisza "OK" wyświetla ustawienie ISO w wizjerze :)

Dzięki chłopie, jak to człowiek może się czegoś dowiedzieć.

dan napisał/a:
To przy manualu. Od FM 1.30 ISO w AV i TV ISO pokazuje sie w wizjerze :-)

Ale iso i auto pokazuje, tyle że jak zmienimy wartość ISO to zmienia się na manual (jeśli mówmy o tym samym, czyli zmieni się wartość ISO na ustaloną)
Szukam już tego 1,3, bo mam na razie 1,20.
Dziękuję pięknie za tą informację.
Tym bardziej, że moim kiciakiem to pstrykam głównie w trybie Av 8-)

Eh wątek niepozorny, a ja jednak wyciągnąłem z niego więcej, niż mogłem się spodziewać.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Andresito napisał/a:
Dzięki chłopie, jak to człowiek może się czegoś dowiedzieć.
Jest to opisane w zmianach, jakie daje nowy firmware :-P .

[ Dodano: 2007-10-30, 20:25 ]
Andresito, tutaj masz 1.30

link

[ Dodano: 2007-10-30, 20:36 ]
Tak tylko dodam, ze strona Samsunga dużo bardziej mi się podoba. Są nawet sample.
 

Andresito  Dołączył: 02 Lip 2007
argawen napisał/a:
Andresito, tutaj masz 1.30

Dzięki za info na prv.

Już pobrałem i zainstalowałem.
Teraz przeglądam menu ;-)
Życie jest piękne, a GX10 coraz lepszy :mrgreen: .
Aż zacznę się chyba uczyć te rawy obrabiać normalnie ;--)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Michu napisał/a:
Uważam, że powinno focić się tylko w RAWach. Dlaczego? Bo to uczy pokory i dzięki temu nie będziesz strzelał setek, tysięcy zdjęć, bo może coś wyjdzie, tylko mając świadomość postprodukcji, przyłożysz się do kadru/oświetlenia przed naciśnięciem spustu.

Amen - tak właśnie robię

rafalf napisał/a:
Ustaw sobie ISO warning, nie jest to wskazanie ISO, ale zawsze jakaś informacja o przekroczonej ustalonej wartości. Ja mam u siebie ustawione na 800, i ISO warning świeci mi się przy ISO 800 i 1600.
Poza tym to od firmware 1.10 do GX-10 mogę zmieniać ISO po przytrzymaniu klawisza "OK" i kręceniu przednim kółkiem, więc samo wciśnięcie klawisza "OK" wyświetla ustawienie ISO w wizjerze :)

Sprawdziłem faktycznie tak jest a nie wiedziałem :mrgreen: dzięki.
Przy okazji ja w trybie Av pod przednim kółkiem mam ISO i cały czas w wizjerze wyświetla mi się jego aktualna wartość :-)

Mam inne pytanie. Boję się że zniknie w tym wątku ale może nie. Panowie o co chodzi z drabinką ekspozycji. A dokładniej czemu nie ma jej gdy podepnę obiektyw bez styków czyli wtedy gdy jest mi najbardziej potrzebna??
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
A dokładniej czemu nie ma jej gdy podepnę obiektyw bez styków czyli wtedy gdy jest mi najbardziej potrzebna??

A jak Ci ma pomierzyc ekspozycje, skoro nie wie jaka jest przyslona? :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach