Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
A dokładniej czemu nie ma jej gdy podepnę obiektyw bez styków czyli wtedy gdy jest mi najbardziej potrzebna??
- ja tam pijany jestem ale apart ni cholery nie bedzie wiedzial co na obiektywie jest ustawione to i na podstawie czego ma wyswietlic drabinke ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Andresito napisał/a:
Ale iso i auto pokazuje, tyle że jak zmienimy wartość ISO to zmienia się na manual (jeśli mówmy o tym samym, czyli zmieni się wartość ISO na ustaloną)

Nie rozumiem. U mnie w trybach o ktorych pisalem ISO pokazuje sie caly czas. Pewnie dlatego, ze mam je ustawione pod przednim kolkiem.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan napisał/a:
Pewnie dlatego, ze mam je ustawione pod przednim kolkiem.
dokładnie tak - przynajmniej tak sadzę bo mam tak samo ustawione :mrgreen:

dan napisał/a:

A jak Ci ma pomierzyc ekspozycje, skoro nie wie jaka jest przyslona? :-P
Jak robię w trybie M to po przy podglądzie Go wyślwietla drabinke i mierzy na wtedy przednik kółkiem poprawiam czas. czyli mam rozumieć że jeżeli używając szkła bez styków włączę tryb Av to aparat nie przymyka przysłony i cały czas robię zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie tak?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
czyli mam rozumieć że jeżeli używając szkła bez styków włączę tryb Av to aparat nie przymyka przysłony i cały czas robię zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie tak?

awakqwq, to jedno z najczestszych pytan na forum, zadawanych przez nowych uzytkownikow cyfranek :-P :mrgreen:

Jest dokladnie tak jak piszesz - aparat nie przymyka przyslony, a wiec czas dobiera do maksymalnej dziury. Od tego masz zielony guzik - wciskasz, puszka przymyka przyslone i dobiera do niej czas - voilà!

[ Dodano: 2007-10-30, 21:54 ]
awakqwq napisał/a:
Nie mogę znaleźć w menu czy mnożna w trybie M przestawić Tv pod tylna gałkę a Av pod przednią??

Nie. A na co Ci to? :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Nie mogę znaleźć w menu czy mnożna w trybie M przestawić Tv pod tylna gałkę a Av pod przednią??
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan napisał/a:

awakqwq, to jedno z najczestszych pytan na forum, zadawanych przez nowych uzytkownikow cyfranek :-P :mrgreen:
wiem ale miałem tak samo przy k100d jak odstawię manualne szkła na jakiś czas to mi się zapomina :mrgreen: chciałem się upewnić.

dan napisał/a:
Od tego masz zielony guzik - wciskasz, puszka przymyka przysłonę i dobiera do niej czas - voilà!
Grrry ale jak wciskam zielony guzik to aparat włącza auto ISO i zmienia mi jego wartość aaaa. Nie mam pojęcia jak to wyłączyć chyba jestem już zbyt zmęczony :-(

[ Dodano: 2007-10-30, 21:57 ]
Cytat
Nie. A na co Ci to?
bo chciałbym w trybie M mieć pod tylna gałką Tv a mam Av - dla wygody ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
Grrry ale jak wciskam zielony guzik to aparat włącza auto ISO i zmienia mi jego wartość aaaa.

Wrrrr.... Z manualami pracujesz w trybie "M", jesli chcesz przyslone przymykac!!! :-P
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan, co ty mi tu "Wrrrr" robisz, co :?: :mrgreen:

Ja piszę że jak kliknę zielony guziczek to oprócz czasu drań ustawia auto iso i mnie szlak trafia. Mowa o trybie Av. W M jest tak jak ja ustawię

dan napisał/a:
Z manualami pracujesz w trybie "M", jesli chcesz przyslone przymykac!!! :-P
To wiem i tak robię dla tego chciałbym w trybie M móc sobie ustawić zmianę Tv pod kciukiem bo byłoby mi znacznie niewygodniej niż teraz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
Ja piszę że jak kliknę zielony guziczek to oprócz czasu drań ustawia auto iso i mnie szlak trafia.

Wejdz do menu -> ludzik z 2 -> Green Button in TAv&M i przestaw z Program Line na Tv Shift.

WRRRRR!!!

;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
dan,
dan napisał/a:
WRRRRR!!!

;-)
tak też mam ustawione :-P
Gdy aparat masz ustawiony w trybie Priorytetu przysłony Av to po wciśnięciu green button aparat dobiera czas i iso auto :-( Sprawdz
Pozdrawiam. wiesz idę już spać bo chyba nie bardzo wiem co pisze i robię ;-) Nie denerówj się jutro będzie lepiej. pozdrawiam i dzieki wielkie za pomoc.

PS pod żadnym pozorem nie oglądajcie ":W stronę słońca" vel sunshine - M E G A idiotyczny film kompletna bzdura i wielka strata czasu :!: - zostaliście ostrzeżeni ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
awakqwq napisał/a:
Gdy aparat masz ustawiony w trybie Priorytetu przysłony Av to po wciśnięciu green button aparat dobiera czas i iso auto

Ok, sprawdzilem, ze pracujac z obiektywami bez pozycji A na pierscieniu przyslon w trybie "M" (czyli manualnym), po nacisnieciu zielonego guzika aparat zawsze przymknie przyslone i dobierze do niej czas.

Opcja, o ktorej wspomnialem tzn. zmiana funkcji zielonego guzika, ma zastosowanie do obiektywow z pozycja A na pierscieniu przyslon. Wtedy mozemy sobie wybrac, w jaki sposob puszka dobierze poprawna ekspozycje:
P - zmieni przyslone i czas
Tv shift - zmieni czas do zadanej przyslone
Av shift - zmieni przyslone do zadanego czasu

To o czym Ty piszesz awakqwq, to sytuacja, w ktorej w trybie Av wciskasz zielony guzik - puszka nie przymyka przyslony, tylko ustawia poprawna ekspozycje...
 

Krzysztof  Dołączył: 23 Paź 2007
Aleśta zdryfowali, chłopacy ;-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Krzysztof napisał/a:
Aleśta zdryfowali, chłopacy ;-)

Ze co? Że OT? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Krzysztof - Ty chyba OTa jeszcze nie widziałeś :mrgreen: :-B

Pozdrawiam
Marucha
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Krzysztof, my tylko delikatnie skręciliśmy z głównego tematu ;-)
Cytat
puszka nie przymyka przyslony, tylko ustawia poprawna ekspozycje...
faktycznie dan masz rację. Wiesz jak jestem przytomny to jakoś lepiej rozumiem co piszesz :mrgreen: Z doświadczenia powiem Ci jednak że gdy muszę pracować na max otwartej przysłonie bo ciemno to z pleśniakami całkiem nieźle pracuje się w trybie Av :mrgreen:
 

Andresito  Dołączył: 02 Lip 2007
dan napisał/a:
Nie rozumiem. U mnie w trybach o ktorych pisalem ISO pokazuje sie caly czas. Pewnie dlatego, ze mam je ustawione pod przednim kolkiem.


A widzisz napewno dlatego.
Ja mam pod przednim ustawienia przysłony a pod kciukiem EV ;-)
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Wracając do tematu- ja pstryki rodzinne robię w jpg bo nie chce mi sie obrabiać takich zdjęć, tylko lekka obróbka i ok. Gdybym więcej szalał na jpg, to później musiałbym znów odszumiać , bo tracą na jakości. Jeśli robię zdjęcia w których chce spełniać się jakby to powiedzieć artystycznie, to robię w RAW-ach podstawowe poprawki- a później w TIFF dopieszczam jeszcze. Dopiero jak uznam efekt za zadowalający zmieniam z 16bits/Chann do 8bits/Chann. konwertuje następnie do sRGB i zapisuje jako jpg. Oczywiście te wszystkie zmiany nie muszą być duże , czasami są nieznaczne.:) Dodam, że ślubne zdjęcia, które wyszły niedoświetlone jednym naciśnięciem poprawia się do normalnego wyglądu.:)
jpg jak jpg nie są złe w K10D!!!
 
MichalR
[Usunięty]
Witam,

tak sobie czytam ten watek i sie zastanawiam czy faktycznie zdjecia powinno sie robic tylko przez pryzmat obrobki cyfrowej. czy nie wystarczy po prostu przylozyc sie do zdjec, jesli warunki pozwalaja, a podciagac tylko to co rzeczywiscie bylo robione w pospiechu, przy ustawieniach w jakich aparat pracuje w danej sytuacji wymagajacej "cykniecia"?

czy zdjecia z puszki z optyka przy prawidlowych ustawieniach nie maja szns wyjsc dobrze, bez poprawiania w roznorakich programach do obrobki cyfrowej?

Pozdrawiam,
MR
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji - w sprawie tematu - czy panowie z serwisów internetowych (lub czasopism) którzy 90% zdjęć robią tablice testowe kiedykolwiek są zadowoleni z ostrości jpg'ów czy ilości szumów?
Fakt, że ich pracą jest czepianie się szczegółów i marudzenie, że zawsze mało.
Tylko co z tego?
Znam dwa rodzaje fotografów (tudzież osób tak siebie nazywających) - jedni gapią się w crop'y i tablice testowe a potem robią dupne zdjęcia krzaków/psów/dzieci itp, tylko po to, żeby potem marudzić, że aparat szumi, szkło mydli etc.
Oraz druga grupa ludzi, którzy mają powyższe gdzieś i po prostu robią zdjęcia tak, żeby były ładne poprzez przedstawianie ciekawych ujęć w ciekawych warunkach. Co ciekawsze ci drudzy używając JPG'ów uzyskują dużo lepsze wyniki niż ci pierwsi.

No i na szczęście istnieje grupa pośrednia :)
Mniej marudzenia o jakości matryc, więcej dobrych zdjęć.

PS. Apropos poprawiania WB w rawach, czego nie ma JPG - przecież można dobrze ustawić WB przed zrobieniem zdjęcia i mieć ładny JPG - tylko trzeba chcieć i umieć :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
[ Dodano: 2008-04-15, 22:26 ]
cerfes napisał/a:
tylko trzeba chcieć i umieć


i to jest właśnie to ... :!: (niestety, przy cyfrowych niewiele ma chęci) 8-)

ale może być jeszcze gorzej - gdy się nie umie - i - się zapomni ... :evilsmile:
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
faktem też, że - IMHO! (niech nikt nie poczuje się urażony, mówię o ogóle a nie o konkretnych osobach, bycie chwalebnym wyjątkiem to powód do dumy

osoby, które najwięcej złorzeczą na kiepskie zdjęcia z K10/100D, marną jakość JPG'ów czy inne mankamenty to niestety często ludzie, którzy kupili drogi aparat w nadziei, że będzie robił zdjęcia do National Geographic a teraz wyładowują w ten sposób swoją frustrację wywołaną faktem, że po prostu nie umieją robić zdjęć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach