TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Photoshop + lightroom + masowe obrabiane zdjec
Od razu uprzedzam że na Photoshopie nie pracuje (bo nie posiadam, może kiedyś :) )więc moja znajomość jest dość marna.
Zainstalowałem triala PS i mam problem następujący:
Zdjęcia obrabiam w LR, obrobione zdjęcia wyeksportowane do tiff lub innego bezstratnego formatu.
Jak to teraz z automatu wczytać do PS zmniejszyć rozdzielczość, a potem wyostrzyć Unsharp Mask, na koniec zapisać do jpg ?
Narazie wstyd się przyznać nie udało mi się tego zrobić więc klikam zdjęcie po zdjęciu (do tego jeszcze nie wiem czemu nie mogę przez opcję "save as" zapisać jpg, muszę używać save for web a to wycina exif'a )

Może jakaś dobra dusza pomoże :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
TePe napisał/a:
do tego jeszcze nie wiem czemu nie mogę przez opcję "save as" zapisać jpg,


Pewnie używasz 16bitowej glebi kolorow. Zmniejsz przed zapisaniem do 8bit.

TePe napisał/a:
Jak to teraz z automatu wczytać do PS zmniejszyć rozdzielczość, a potem wyostrzyć Unsharp Mask, na koniec zapisać do jpg ?


google -> photoshop akcje
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
TePe, zapytam z ciekawości - dlaczego nie wyostrzysz w samym Lightroomie? Chodzi o jakość/sposób? Bo jeżeli nie, to wszystko to, co opisałeś zrobisz wprost z Lightrooma.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
costa napisał/a:
TePe, zapytam z ciekawości - dlaczego nie wyostrzysz w samym Lightroomie? Chodzi o jakość/sposób? Bo jeżeli nie, to wszystko to, co opisałeś zrobisz wprost z Lightrooma.

Lightroom przywala schodkowanie na liniach i krawedziach zmniejszonych plikow :-?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Lightroom przywala schodkowanie na liniach i krawedziach zmniejszonych plikow


Serio? :shock:

(a tak OT - najlepsze wysotrzanie do sieci, tj. obrazkow max 800px po dluzszym boku, ma imho xnview - enhance edges... tak od 50 do 80%...)
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
alkos napisał/a:
Pewnie używasz 16bitowej glebi kolorow. Zmniejsz przed zapisaniem do 8bit.


Dzięki, pomogło :)

alkos napisał/a:
google -> photoshop akcje


Trochę poczytałem i już zrobione, thx


Cytat
TePe, zapytam z ciekawości - dlaczego nie wyostrzysz w samym Lightroomie? Chodzi o jakość/sposób? Bo jeżeli nie, to wszystko to, co opisałeś zrobisz wprost z Lightrooma.


Jak już pisałem parę miesięcy temu, nie podobają mi się miniatury (obrazki które idą na internet do 800x600) po zmianie rozdzielczości LR ich nie wyostrza, a podczas zmiany rozmiaru traci się ostrość,
Dużo bardziej podobają mi się zdjęcia jak sobie potem Tiffa zmiejsze i zapisze do jpg w jakimś pobocznym programie (najlepiej spisuje się Unsharp Mask w PS) no i jpg wychodzą z lightrooma jakieś takie duże (wielkość pliku)

A tak przy okazji czy GIMP ma filtr który daje taki efekty jak Unsharp Mask ? i Akcje które właśnie mi sie spodobały :) ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Serio?

Musieli to poprawic w wersji 1.2. Teraz jest naprawde w porzadku:

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
TePe napisał/a:
A tak przy okazji czy GIMP ma filtr który daje taki efekty jak Unsharp Mask ? i Akcje które właśnie mi sie spodobały :) ?


W Gimpie zakładka:

"filtry" > "uwydatnianie" > "wyostrzanie" - jest tylko jeden suwak do szybkiego wyostrzania

lub

"filtry" > "uwydatnianie" > "wzmocnienie" - są trzy suwaki "promień", "rozmiar", "próg"

Niestety nie ma chyba konkretnej akcji ale podobno można sobie robić coś na kształt akcji przez "script-fu" czy jakoś tak. Nigdy tego nie robiłem, a dodatkowo w najnowszym Gimpie nigdzie nie mogę tego znaleźć :shock: .
 

oryszard  Dołączył: 14 Gru 2006
Mam pytanie / Dot prog Lightroom. po dokonanych zmianach NA ZDJĘCIU w module Develop jak się zapisuje zmiany/nie mogę znaleśc "save"
Pytam bo wiadomo że prog. jest w języku ang. a ja nie znam . Testuje ten program w wielkim pocie. DZ ZA POMOC W STYLU ŁOPATOLOGICZNYM. :oops:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
oryszard, zmiany sa zapisywane w biblotece programu, nie modyfikuja one oryginalnego pliku. Jesli chcesz miec plik ze zmianami, to sobie go eksportujesz :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Lightroomie zapis jest przez Export.
 

oryszard  Dołączył: 14 Gru 2006
Ślicznie dziękuje .............uscik robie "misia" Danowi i Piwk ,o

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach