Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak jak piotr_luk napisał, najlepsza będzie lampa z własną automatyką. Omijasz problemy z P-TTLem, i w dodatku tanio kupisz.
 
annafranciszka  Dołączyła: 24 Lis 2011
dzieki za szybkie odpowiedzi.

od razu zaznacze, ze nie wykluczam 540 jesli udaloby sie do niego dozbierac bo to chyba najbardziej "przyszlosciowa"inwestycja nazwijmy to (poprawcie jesli sie myle)
... ale poki co wole nie;)

jakies najbardziej polecane modele z wlasna automatyka?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jak już koledzy wspomnieli ME nie obsługuje żadnego systemu automatyki, a co więcej żadnej komunikacji z lampą. Także zwróć uwagę jak możesz wprowadzić do lampy czułość/przysłonę. Jeżeli chcesz połączyć P-TTLa i automatykę własną nie wiem czy Metz 58 nie byłby najlepszym wyborem.

Ewentualnie kupić 48 do P-TTLa z K10 i jakąś prostą lampę z automatyką własną do ME. W lustrzance cyfrowej nie specjalnie mi automatyka własna potrzebna, więc kupiłem sobie do pleśniaka prościutką lampkę tylko do błysku na wprost, ale i w przypadku bardziej rozbudowanych modeli z obrotowym palnikiem nie wiem, czy nie wyjdzie to taniej niż dołożyć do 58/540, a druga lampa też czasem się przydaje. Także warto i tą możliwość rozważyć.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
annafranciszka, Popatrz po giełdzie naszej. Czasem dość tanio bywają na niej FGZ540. A z innych lamp z własna automatyką, to ja zawsze polecam, bo miałem, wyroby f-my Osram, Cullmann, Nissin. Ważne, żeby za stara nie była i napięcie na stopce nie było wyższe niz 10-12 V.
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
SOLIGOR MK-32AT- może wiecie czy ta lampa ( ma juz kilka lat) może byc podłączona do K-R ? Bo jak nie to nastepny wydatek, bynajmniej na lampę dedykowaną a jak już to jaką polecacie do około 500-600 zł ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakie ma napięcie na stopce? Jeżeli poniżej 10V to tak.
 
barylek  Dołączył: 11 Paź 2009
Cytat
SOLIGOR MK-32AT- może wiecie czy ta lampa ( ma juz kilka lat) może byc podłączona do K-R ?

Ja bym nie ryzykował. Jeśli dobrze pamiętam to napięcie na stopce wynosi około 200V.

klikać
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
Metz 44 AF-1 digital Pentax - co sądzicie o tej lampie, będzie wystarczająca do K R
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zależy w jak dużej hali będziesz chciał ją zastosować.
 

kubica  Dołączył: 30 Lis 2011
plwk napisał/a:
Zależy w jak dużej hali będziesz chciał ją zastosować.

W domowych warunkach (pokój 25 m kwadratowych) no i nieraz przyda się na podwórku. Więc może być czy jakaś inna. Zaznaczam że nie będzie wykorzystywana aż tak często, raz w miesiącu, w wakacje częściej i to wieczorami na zewnątrz pomieszczenia
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kubica napisał/a:
W domowych warunkach
Da radę.
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
Artiip napisał/a:
jurand, metz ma te kondy na zamówienie więc mogą być dowolnej serii, z poza katalogu.
Masz jakieś kondy wysokonapięciowe 200V? pojemność dowolna ale większa niż 100uF. Możesz je połączyć szeregowo, dać zamiast tego podejrzanego i sprawdzić do jakiego napięcia ładuje generator, oczywiście zapomni w tym momencie o wyzwoleniu. Ot będziesz w 100% pewny do jakiego napięcia masz kondensator.

WRESZCIE naprawiłem. Lampa odczekała swoje - próbowałem zdobyć odpowiedni kondensator za rozsądną kasę, ale w końcu się poddałem. Telefon do fotocomplexu załatwił ostatecznie sprawę. Co prawda z wysyłką kosztowało mnie to prawie 150 zeta, ale otrzymałem nowiuśki kondensator, który dziś został zamontowany. I flesz znowu "pełnosprawny"! :mrgreen:
 

Bartex  Dołączył: 23 Kwi 2009
Witam,
Przekopałem się przez cały wątek i albo jestem ślepy (co jest bardzo możliwe) albo nie znalazłem tam kwestii, która mnie nurtuje. Swojego Metza 48 mam już jakieś dwa lata, ale przy większości zastosowań domowych nie mam z nim żadnych problemów - pTTL działa prawidłowo czy to palnik w górę czy na wprost na M (k10d) naświetla dobrze w zależności od czasu kompensując światło zastane - i tak ma być prawda?
Schody się zaczęły, gdy zacząłem focić gdzieś, gdzie sufit jest mocno wyżej - np w kościele. Subiektywnie oceniając jest podobnie jasno jak u mnie w domu, tylko syfit wyżej. I lampa zaczęła mocno niedoświetlać, czasem prześwietlać, ogólnie co zdjęcie to jest inaczej naświetlone. Bez kompensacji w lampie zdjęcia są za ciemne, jak włączam kompensację, to albo niedoświetla, albo prześwietla. Zdjęcia robię na manualu, wartości przesłony i czasu niezmienne, a lampa świeci niekonsekwentnie...

Druga kwestia, to tryb slave manual (dostępny po upgrade software'u lampy). U Was drodzy forumowicze lampa wtedy też działa jak z fotocelą i wyzwalają ją wszystie błyski i przedbłyski? To jest dla mnie nawet zrozumiałe, ale odkryłem coś dziwnego. Jak robię zdjęcie w trybie Wireless (aparat jako kontroler, a więc nie błyska w czasie robienia faktycznego zdjęcia) to jak lampa jest ustawiona na Slave, ale nie manual, to działa wszystko cacy. Błyska się w odpowiednim momencie i ładnie naświetla scenę z boku. (Choć co dziwne - częściej nie doświetla zdjęć niż gdy jest założona na sanki). Za to jak zmienię tryb na SL - M, to dzieją się cuda. Dla mocy p 1/1 lampa błyska za wcześnie i scena w ogóle jest nie naświetlona, ale już dla p 1/4 i niższych wszystko jest OK. Dlaczego?
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Bóg zapłać jurand za info. W oficjalnym changelogu tylko dodana obsługa K-01, ale jeśli nikt nie ma problemów z nową wersją, nie zaszkodzi zaktualizować :-)
 

caroos  Dołączył: 11 Maj 2010
Dzisiaj padł mi Metz 48-AF1, chyba palnik... Nagle przestał błyskać, przy wyzwalaniu, także ręcznym, wyświetlacz gasł, by po chwili świeciły się wszystkie ikonki na nim. Patrzę na palnik a tam chyba coś nie tak jakby czegoś brakowało, w środku coś grzechocze jakby jakieś drobne elementy... chyba coś się roztrzaskało w drobny mak. Lampa padła podczas normalnej pracy, żadne tam uszkodzenie mechaniczne typu upadek Moje pytanie: czy ktoś miał podobnie? Czy naprawiał taką lampę? Ewentualnie gdzie i za ile?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mi coś ta lampa po ostatnim sofcie przestała być przewidywalna.
Często przepala pierwsze zdjęcia na F 2.8.
Mam wrażenie że komunikacja body->lampa szwankuje.
Wystarczy podnieść przesłonę i znów pali dobrze....
Ma ktoś podobnie ?
Korpus GX-20....
 
boloek  Dołączył: 03 Wrz 2008
czesc

mam ostatnio problem z metz-em z tematu. konkretniej nie uzywalem go dlugi czas,
lezal sobie bezpiecznie w szafie. naladowalem akumulatory, robie zdjecia, lampa blyska
(przedblysk pomiarowy?), a zdjecie czarne.

co zrobilem:
- sprawdzilem ustawienia aparatu - wszystko w normie (testy na X, AV, TAV)
- sprawdzilem ustawienia lampy - wszystkie "wydziwiaste" ustawinia na OFF, testy na manual, pttl, ptll hss
- zrobilem upgrade firmware lampy do 4.0, aparat (gx20) tez ma najnowszy firmware
- przetestowalem na 2 zestawach akumulatorkow: stare eneloopy 2000 oraz nowe 2400

efekty - ani jedno zdjecie nie naswietlone poprawnie. wszystko czarno

przeczysilem styki na lampie i korpusie przy uzyciu wd40, odczekalem troche. efekty nastepujace:
- pierwsze zdjecie ok - lampa poprawnie naswietla - zrobilem zdjecie polki :)
- drugie zdjecie - dziecko - czarne
- trzecie zdjecie - dziecko - czarne
- czwarte zdjecie - polka - poprawnie naswietlone :-)
- piate i kolejne kilkanascie poprawnie

i teraz pytania:
- co jest grane z tymi stykami? aparat i lampa czyste, niebrudzone, nieupackane, nie ladujacy na ziemi itp., przechowywane w szafie, wilgoci brak; skad sie biora takie problemy?
- czy wd40 jest dobry do tego?
- czy to moze byc jakis inny egzystencjalny problem lampy (>2 lata)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
U mnie pomaga zmiana przesłony w trybie priorytet przesłony lub P.
Aparat sam ustawia ją na F 2.8 i zdjęcie jest prześwietlone.
Wystarczy ruszyć ją wyżej na F 4.0 lub inne i zdjęcia robią się ok.
 
Pamys  Dołączył: 14 Paź 2012
Witam.
Zacząłem czytać temat od początku bo zaciekawił mnie wątek sigmy EF-500 DG Super. Przymierzam się do tej lampy do k200d. Czy miał ktoś tą lampę i może mi coś o niej powiedzieć? W internecie nie wiele o niej znalazłem i raczej same sprzeczności.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach