KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
  znów problemy z balansem bieli
Witam wszystkich :)
Ja z prośbą o radę do bardziej "oblatanych" użytkowników k100d
Ostatnio zauważyłam iż moja k100 ma problem z balansem bieli - wszystkie zdjęcia (zarówno w jpgach jak i rawkach/ są przekoloyzowane. Jest lepiej kiedy robie a AdobeRGB ale fotki nie s satysfakcjomujące - nadal kolorki nie odpowiadają rzeczywistości. Generalnie kolorem dominującym na zdjęciach jest pomarańcz - szczególnie w zdjęciach zrobionych w pomieszczeniach.
Żaby jeszcze tego było mało ostatnio fotki wychodzą jakby za mgłą.

Drodzy koleżanki i koledzy o co chodzi????????????? :shock:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zmień balans bieli z auto na inny. Spróbuj ikonę z żarówką. Jeżeli nadal będzie źle, to pozostaje ustawienie manualne WB. Jak to zrobić, poczytaj w instrukcji od strony 119.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
KARINA, wstaw jakieś zdjęcie, będzie łatwiej
 
KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
kombinowałam na wszystkie sposoby. Auto balansu używam rzadko. Nie zawsze jest czas aby ręcznie ustawiać :-|
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
KARINA, jeżeli chcesz robić zdjęcia w jpegach to niestety ale musisz się nauczyć że po pierwsze zawsze jest czas na ustawienie WB, niestety ale w sztucznym świetle AWB jest słaby i pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli uważasz że nie masz czasu na ustawienie WB rób zdjęcia w RAWach.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
kombinowałam na wszystkie sposoby
Dziwne, ustawienie na światło żarowe pomagało w pomieszczeniach. Osobiście stosowałem WB manual. Nie chce mi się wierzyć, że nie da rady.
Jeżeli robisz w RAW, to możesz sobie potem zrobić korekcję w programie obsługującym RAW. Można się tam bawić do woli korekcję WB.

[ Dodano: 2007-11-05, 19:07 ]
awakqwq napisał/a:
niestety ale w sztucznym świetle AWB jest słaby i pozostawia wiele do życzenia
Bo AWB jest od 4000K. Światło żarowe ma mniejszą temperaturę. Było o tym sporo na forum. Więc nie ma szans, by z AWB było dobrze.

[ Dodano: 2007-11-05, 19:09 ]
KARINA napisał/a:
Nie zawsze jest czas aby ręcznie ustawiać :-|
Ustawiasz tylko raz, a potem robisz zdjęcia. Zmienia się oświetlenie( np. wychodzisz na powietrze, to zmieniasz sobie na inny WB). Szczerze polecam( bez złośliwości) poczytać instrukcję.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
argawen napisał/a:
awakqwq napisał/a:
niestety ale w sztucznym świetle AWB jest słaby i pozostawia wiele do życzenia
Bo AWB jest od 4000K. Światło żarowe ma mniejszą temperaturę. Było o tym sporo na forum. Więc nie ma szans, by z AWB było dobrze.

argawen, wiem o tym ale nie zmienia to faktu że w pomieszczeniach przy świetle żarowym trzeba sobie ustawić WB właśnie na światło żarowe a nie zdawać się na automat.

argawen napisał/a:
Ustawiasz tylko raz, a potem robisz zdjęcia. Zmienia się oświetlenie( np. wychodzisz na powietrze, to zmieniasz sobie na inny WB). Szczerze polecam( bez złośliwości) poczytać instrukcję.
Popieram. Zmiana WB to rzecz łatwa i robi się to naprawdę szybko trzeba się ty7lko przyzwyczaić - wyrobić sobie nawyk
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
argawen, wiem o tym ale nie zmienia to faktu że w pomieszczeniach przy świetle żarowym trzeba sobie ustawić WB właśnie na światło żarowe a nie zdawać się na automat.
Zgadzam się z całą twoją wypowiedzią :mrgreen: .
 
KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
panowie a co z kontrastem /zamglonymi zdjęciami/??
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
KARINA, z wszystkimi obiektywami, czy tylko z jakimś konkretnym
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
A w puszce jaki kontrast ustawiony?
 
KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
Panowie pisze bo wcześniej nie miałam tego typu problemów jak brak kontrastu:(
Przy kicie jest najmniejszy problem z kontrasem. Mam jeszcze pentaxa 35-80 1:4-5,6/tu jest najmniej kontrastu/ i manuala viviata 70-200 1:4-5,6.
czy to może być problem ze szkłem??
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Spróbuj zrobić reset ustawień w aparacie i przetestuj, ale najlepiej wstaw zdjęcie tu do tego wątku, tylko z zewnętrznego serwera
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
...i z EXIFem.
 
KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
wstaw zdjęcie tu do tego wątku, tylko z zewnętrznego serwera
Teraz o głupie pytanko jak to zrobić??
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
 
KARINA  Dołączyła: 22 Lip 2007
http://picasaweb.google.p...445544207292802

[ Dodano: 2007-11-05, 20:56 ]
fotka na szybko
predkosc migawki 1/10
f: 4,5
czułość 400
obiektyw pentax 35-80
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
A może jednak zdjęcie bez żadnej obróbki? Nie zmniejszane, bez wycinania EXIFa.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
KARINA napisał/a:
http://picasaweb.google.p...445544207292802

W tym kadrze chyba wystepuje mieszane swiatlo. Zarowki z tylu po lewej, z prawej okno?
W takich warunkach WB ma szanse zadzialac idealnie?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
KARINA, - bardzo mocno mieszane swiatlo nie daje szans automatowi - poniewaz on nie moze wiedziec jakie ty chcesz miec zdjecie......
jezeli zza okna masz 5600K-7000K a w pomieszczeniu masz zarowki ok.2700 K albo np. te cholery energooszczedne to AWB dostanie swira.....
Jezeli dodatkowo masz sciany pomalowane ne jakis kolor to dadza one dodatkowy zafarb na zdjeciu
Wyjsciem jest robienie w RAW.....
Co do kontrastu to sie nie wypowiem .....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach