MacGregor  Dołączył: 06 Lis 2007
ME F , kilka pytań?
Witam!
Na początku chcę ładnie się, przywitać z wszystkimi użytkownikami forum!
Dzisiaj stałem się posiadaczem Pentaxa ME F + SMC P-M 50 1:2 ; Tokina RMC 28 1:2,8 ; Tokina SD 70-210 1:4-5,6.
Moje pytanie:
1) do czego służą suwaki po lewej stronie pryzmatu(opisane, na zielono 2,8, i czerwono 3,5 i OFF ) i ten z nutką.
2) wyczytałem że ten model posiada wspomaganie ustawiania ostrości, zakładałem po kolei obiektywy i nic się na dole wizjera nie dzieje, czy to działa tylko z tym jednym obiektywem AF, a może mam to uszkodzone.
3) o czym informują w wizjerze:EF ,M ,OVER ,UNDER.
4) do czego służą przyciski na spodzie aparatu jeden przy sprzęgle do windera, a drugi przy klapce baterii.
5) jaką funkcję spełniają dwa przyciski(pomiędzy AUTO) po prawej stronie pryzmatu
Rozumiem że aparat pracuje w dwóch trybach Manual i Automatyka czasu , jeśli źle rozumuje proszę mnie poprawić.

Wiem że przy odrobinie cierpliwości , może bym znalazł odpowiedzi na moje pytania.
Ale jestem strasznie niecierpliwy i już nie mogę się doczekać kiedy zacznę pstrykać fotki, dlatego też proszę o wyrozumiałość i odpowiedzi.

A może ktoś ma instrukcję do tego modelu, ale po polsku?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
MacGregor, ME F to owszem, jest korpus z AFem, ale... niepentaxowym ;-) A w zasadzie to z pentaxowym, ale innym niż wszystkie. Do tego aparatu jest tylko jedno (OIDW) szkło AF: SMC Pentax-AF 35-70/2,8. Takie "paskudne" (albo ładne inaczej) - jeśli chodzi o jego wygląd. Na resztę pytań na razie nie odpowiem, bo mój MEF jeszcze jest w drodze. A nie mogę się już go doczekać :evil:
Acha - i (przynajmniej na razie) - nie próbuj podkupować tego obiektywu AF! Bo już tu mała kolejka polujących na niego jest i tylko byś w paradę wchodził ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
MacGregor napisał/a:
1) do czego służą suwaki po lewej stronie pryzmatu(opisane, na zielono 2,8, i czerwono 3,5 i OFF ) i ten z nutką.
włączanie/wyłączanie AF? Potwierdzenie ustawienia ostrości w formie beep?
Cytat
3) o czym informują w wizjerze:EF ,M ,OVER ,UNDER.
M -informuje, że jesteś w trybie manual, over/under - prześwietlone/niedoświetlone
MacGregor napisał/a:
4) do czego służą przyciski na spodzie aparatu jeden przy sprzęgle do windera, a drugi przy klapce baterii.
jeden na pewno do wielokrotnej ekspozycji i zwijania filmu
Cytat
5) jaką funkcję spełniają dwa przyciski(pomiędzy AUTO) po prawej stronie pryzmatu
Rozumiem że aparat pracuje w dwóch trybach Manual i Automatyka czasu , jeśli źle rozumuje proszę mnie poprawić.
synchro z lampą oraz czas B jak mniemam
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Witaj MacGregor na forum.
MacGregor napisał/a:
opisane, na zielono 2,8, i czerwono 3,5

Ustawiasz w zależności od jasności obiektywu.
MacGregor napisał/a:
ten z nutką

Służy do włączania dżwięku przy potwierdzeniu ostrości.
MacGregor napisał/a:
czy to działa tylko z tym jednym obiektywem AF

Potwierdzenie ostrości działa z każdym obiektywem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Zdano napisał/a:
MacGregor napisał/a:
opisane, na zielono 2,8, i czerwono 3,5

Ustawiasz w zależności od jasności obiektywu.

O! A to mnie zainteresowało. Co się tu tak konkretnie ustawia? I po co? I jak, kiedy? I w ogóle - o co chodzi???
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
MacGregor napisał/a:
jaką funkcję spełniają dwa przyciski(pomiędzy AUTO) po prawej stronie pryzmatu

to plus i minus nastaw czasu przy pracy na manualu (naciskaj je to zobaczysz ze swiatelko podswietlajace parametry ekspozycji zacznie wedrowac)
MacGregor napisał/a:
wyczytałem że ten model posiada wspomaganie ustawiania ostrości, zakładałem po kolei obiektywy i nic się na dole wizjera nie dzieje, czy to działa tylko z tym jednym obiektywem AF, a może mam to uszkodzone.

przelacz na nutke, u mnie dziala nawet w ciemnym pokoju z niezbyt jasnym szklem
pozdrawiam
kp
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
matb, chodzi jak to najczęściej bywa o dziurkę, w tym wypadku obiektywu.
2.8 ustawiasz dla obiektywu f/2.8 lub jaśniejszego, natomiast 3.5 dla obiektywu f/3.5 lub cimniejszego. Potwierdzenie ostrości działa chyba do f/5.6.
Przy złym ustawieniu potwierdzenie ostrości może oszukiwać.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
aaaa! No teraz jasne i zrozumiałe, po co taki ficzer jest :-B
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Za matbem,
matb napisał/a:
Acha - i (przynajmniej na razie) - nie próbuj podkupować tego obiektywu AF! Bo już tu mała kolejka polujących na niego jest i tylko byś w paradę wchodził

:evilsmile:

Widziałem ostatnio jeden, ale na ameryckim ebay.
 
MacGregor  Dołączył: 06 Lis 2007
Witam!
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, moja ciekawość została po części zaspokojona.
To forum jest wyjątkowe, gdy przeważnie zada się podobne pytanie odpowiedzi są jednakowe, "proszę nie zawracać głowy i użyć funkcji Szukaj".
Także bardzo dziękuję i idę posprawdzać organoleptycznie.
Później na bank jeszcze pozawracam głowę.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To teraz ja ;-)
Mam ślicznego ME Fa - wygląda jak prosto z fabryki - ani ryski, ani nic!!! W pudełku i w ogóle. Tylko instrukcja (też jakby nowiutka) w lekko egzotycznym języku (nie, nie jest po japońsku ;-) )...
Baterie. W instrukcji (z tego, co zrozumiałem, ale holenderski to nie jest moja mocna strona) to powinny być 4 sztuki S76. A takie w ogóle są dostępne / produkowane? Czy jakiś zastępnik się należy? Jaki???
Kurcze - teraz jeszcze oprócz obiektywu pasek będę musiał znaleźć ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chcesz taki stary pasek od pleśniaków? Wal na priva.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
matb, to inne oznaczenie SR 44/AG 13-w moim ME F takie są w komorze baterii.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
matb napisał/a:
A takie w ogóle są dostępne / produkowane?

u mnie: vinnic 1154 albo AG13, cos ala te znane z malych gier elektronicznych (z bylego zsrr;]) tylko troche grubsze
pozdrawiam
kp
 
MacGregor  Dołączył: 06 Lis 2007
Witam!
Wymacałem i posprawdzałem aparat, ale ustawianie ostrości w moim MEF nie lubi działać albo jest zepsute.
Czy jesteście pewni, że ta funkcja jest aktywna z dowolnymi obiektywami z bagnetem K.
Jestem trochę zaniepokojony, czy aby to nie jest uszkodzone.
Jak przesuwam ten suwak z lewej strony pryzmatu, z pozycji OFF na zielono(~2.8) lub czerwono(3.5~) to gasną diody w wizjerze te z lewej strony od czasów migawki, dopiero jak wracam na pozycję OFF to się znowu zapalają, ta dioda informująca o ustawieniu ostrości na dole w ogóle się nie zapala. Sygnał dźwiękowy też nie daje o sobie znać.
Czy mógłby ktoś z was opisać jak to szczegółowo funkcjonuje.
Jeszcze raz ponawiam pytanie odnośnie instrukcji
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacGregor napisał/a:
Jeszcze raz ponawiam pytanie odnośnie instrukcji
Jedyną instrukcję jaką znam, to bardzo kiepski skan.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
MacGregor, sprawdź baterie, może to jest przyczyną.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
MacGregor, ale masz na myśli USTAWIENIE ostrości czy POTWIERDZENIE ostrości. Bo ustawienie (czyli autofocus) działa tylko z obiektywem AF 35-70/2,8 (jak na zdjęciu poniżej), a ze wszelkimi innymi powinno działać potwierdzenie. Czyli ostrość ustawiesz ręcznie, kręcąc pierścieniem obiektywu, a kiedy jest dobrze ustawiona, aparat robi "pik" i zapala się dioda w wizjerze. Nie chodzi o to, że się czepiam słówek, tylko żebyśmy wiedzieli, że piszemy o tym samym.

 
MacGregor  Dołączył: 06 Lis 2007
Witam!
Kolego "PiotrR" tak mam na myśli POTWIERDZENIE ustawienia ostrości, wiem że do automatycznego ustawiania ostrości istnieje jeden jedyny obiektyw, który dzięki tobie mogę obejrzeć :lol:

Kolego "argawen" czy ten skan jest w polskim języku, czy w ogóle istnieje coś takiego?

Wracając do tematu wyczyściłem trochę aparat i były na nim zielone ślady w zakamarkach jakby śniedź, może to powoduje brak styku akurat przy potwierdzaniu ostrości, sam nie wiem co o tym myśleć.

Jutro spróbuję znaleźć baterie i zmienić.
Czy jest jakaś opcja w ME F , aby sprawdzić stan baterii ?

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To ja jeszcze o baterie zapytam, tak przy okazji - lepiej alkaiczne, czy srebrowe?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach